1401/07/16

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ریزش ۱۵ هزار واحدی شاخص، شاخص را به محدوده حمایتی نزدیک کرد

ریزش ۱۵ هزار واحدی شاخص، شاخص را به محدوده حمایتی نزدیک کرد

ریزش 15 هزار واحدی شاخص، شاخص را به محدوده حمایتی نزدیک کرد

شاخص بورس تهران امروز با افت 15  هزار واحدی عدد 1 میلیون و 523  هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 4 هزار واحدی به عدد 465 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 9 میلیارد سهم طی 1.2 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 8 هزار میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 1 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که در روز گذشته شاهد افزایش عرضه ها در پایان بازار بودیم لذا شروع بازار با برتری عرضه ها بر تقاضا بود به طوریکه تعداد نمادهای منفی بورس 267 نماد و نمادهای مثبت برابر 52 نماد بود.  با تکذیب شایعه بخشنامه سازمان  بورس در ارتباط با تسویه اعتبارات کارگزاران شاهد بهبود تقاضا نسبت به اوایل بازار بودیم. بهبود معاملات گروه خودرو و سبز شدن بعضی از نمادهای گروه فلزات در این لحظات مشهود بود. در این لحظات تعداد نمادهای منفی بورس 210 نماد و تعداد نمادهای مثبت 117 نماد بود.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با ارزی(Arzee.ir)

یکی از دلایل افزایش عرضه ها در بازار امروز را می توان به عرضه اولیه فجهان و کیماتک اشاره نمود که عرضه اولیه فجهان تقدینگی نسبتا بالایی را برای شرکت در عرضه نیاز داشت. در بازار امروز شرکت های گروه قطعه و قند معاملات بهتری را نسبت به بقیه گروه داشتند. در یک ساعت پایانی بازار نیز فشار عرضه ها نسبت به اوایل بازار افزایش یافت و این افزایش عرضه ها در بازار به حدی بود که درد قایق پایانی خساپا، خودرو و وبصادر و وتجارت تا نزدیک های صف فروش و صف فروش پیش رفتند.

 • تپکو بلاخره بعد از چندین ماه عدم معامله و پس از انتقال به بازار زرد با منفی 41 درصد و صف فروش بازگشایی شد.
 • از امروز شرکت ها اقدام به ارائه لیست دارایی ها خود در سامانه کدال نمودند.
 • برگزاری رفراندوم برای حذف یارانه ها و پرداخت مستقیم آن به مردم امروز به همه پرسی گذاشته این در حالی است به منظور مطرح شدن این طرح در جلسه علنی به 100 امضا نیاز است.

به نظر می رسد با توجه به ارائه لیست دارایی های شرکت ها درکدال شرکت های دارایی محور که تجدید ارزیابی نداده اند و ارزش دارایی ها آن نسبت به ارزش بازار آن عددی قابل توجه است مورد اقبال بیشتری قرارگیرند. همچنین در صورت موافقت مجلس با حذف یارانه پنهان و ارز 4200 به نظر می رسد شرکت های که از این اقدام منفعت می برند مورد اقبال بیشتر واقع شوند.

بازار در یک نگاه

شاخص کل شاخص هم وزن سود خالص(میلیارد تومان)
1.523.081 465.351 566.079
میزان تغییر شاخص کل(درصد) میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد) درصد رشد سود خالص
1 0.9
حجم معاملات(میلیارد سهم) ارزش معاملات(میلیارد تومان) ارزش بازار(میلیارد تومان)
9 80186 6.103.655
P/E P/S P/B
9.9 3.5 4.8

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال:

 1. حسابرس افزایش سرمایه 80 درصدی شرکت کارخانجات مخابراتی ایران(لکما) از محل آورده نقدی سهامدارن به منظور اصلاح ساختار مالی تصویب کرد.
 2. هیئت مدیره بیسکویت گرجی(غگرجی) افزایش سرمایه 11 درصدی از محل سود انباشته به منظور توسعه خطوط تولیدی  تصویب کرد.
 3. حسابرس افزایش سرمایه 200 درصدی شرکت فجر انرژی خلیج فارس(بفجر) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور بهبود و اصلاح ساختار مالی تصویب کرد.
 4. شرکت سیمان قائن(سقائن) از واگذاری 0.3 درصد سهام شرکت سیمان صوفیان  خبر داد. لذا درصد واگذاری شرکت پس از واگذاری 0.69 می باشد.
 5. شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی(غشاذر) از برنده شدن عسگر قهرمان زاده در مناقصه احداث فونداسیون و اسکلت بتنی ساختمان کارخانه شیر خشک به مبلغ 2.8 میلیارد تومان خبر داد.
 6. شرکت لیزینگ رایان سایپا(ولساپا) از تحصیل ملک شرکت خدمات فنی رنا با هدف تسویه حساب بخشی از بدهی شرکت سایپا به شرکت لیزینگ رایان سایپا به مبلغ 438 میلیارد تومان خبر داد.
 7. شرکت کشت و صنعت شریف آباد(زشریف) در 6 ماهه منتهی به سال 1400 موفق به کسب سود 12 تومانی به ازای هر سهم شد این در صورتی است که این مقدار در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم 7 تومان بوده است.
 8. شرکت حفاری شکال(حفاری) در قالب افشای اطلاعات با اهمیت اعلام نمود که ثبت افزایش سرمایه شرکت در دست اقدام است.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *