فارس/ 8 محصول جدید دانش بنیان و خط تولید روغن و روانکارهای تحریمی حوزه صنایع هوایی و دریایی درشرکت نفت‌پارس وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی معرفی شد.

امروز با حضور معاون ستاد اجرایی فرمان امام خمینی‌(ره) از اولین روغن ایرانی صنعت هوایی و دریایی با کسب استاندارد روز دنیا رونمایی شد.
8 محصول جدید دانش بنیان و خط تولید روغن و روانکارهای تحریمی حوزه صنایع هوایی و دریایی درشرکت نفت‌پارس وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام افتتاح شد.
عارف نوروزی معاون ستاد اجرایی فرمان امام و رئیس گروه اقتصادی تدبیر دراین مراسم گفت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و نیاز کشور به تولید محصولات داخلی، ستاد اجرایی با استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان در شرکت نفت‌پارس تولید روانکارها و روغن‌های موتور هیدرولیک و انواع گریس‌ها برای نیازهای صنعت هوایی ودریایی را در دستور کار خود قرار داد.
نوروزی با بیان اینکه بعد از ۱۰ ماه تلاش مستمر امروز شاهد رونمایی از چندین محصول جدید در شرکت نفت پارس هستیم، افزود: سرمایه‌گذاری این کار حدود ۵ میلیون دلار بوده که با این میزان سرمایه ، 21 میلیون دلار در سال صرفه‌جویی ارزی صورت میگیرد، ضمن اینکه این محصول 73 درصد ارزان‌تر از مشابه خارجی آن تولید و عرضه می‌شود.
وی تأکید کرد: این اولین روانکار تولید شده در داخل کشور در حوزه صنایع هوایی نظامی و غیرنظامی و صنایع دریایی است که تمام استانداردهای روز دنیا را هم کسب کرده است.
رئیس گروه اقتصادی تدبیر با بیان اینکه حدود ۷۰ میلیون دلار هدف صادراتی دراین حوزه داریم تصریح کرد: از ۱۷۰ میلیون لیتر تولید روغن و روانکار به ۲۰۰ میلیون لیتر رسیده‌ایم که در این زمینه جهش تولید خوبی داشته‌ایم‌ و پیش‌بینی میکنیم تا پایان امسال در مجموعه نفت پارس  ۴۰ درصد جهش تولید داشته باشیم.
معاون ستاد اجرایی فرمان امام خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری ستاد اجرایی درعرصه تولید محصولات استراتژیک و رفع خلأها چه در زمینه تولید واکسن کرونا و ماسک و دارو و چه در زمینه روغن‌های صنعت هوایی و فرآورده‌های نفتی است.
مرتضی دهقان معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشور نیز در بخش دیگری ازاین مراسم گفت:محصولی که امروز ستاد اجرایی فرمان امام به ما تحویل داد یکی از محصولاتی است که مصرف بالایی در هواپیماهای نظامی و غیرنظامی دارد و بدلیل تحریمهای ظالمانه با قیمت گزافی مجبور به تهیه آن بودیم.
او با بیان اینکه حمل ونقل هوایی همیشه از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا و استانداردترین مواد مصرفی باید استفاده کند، گفت: از ابتدای انقلاب تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی بخش حمل‌ونقل هوایی صنعت هوایی کشور را زمین‌گیر کرده بود، اما صنعت هوایی توانست با همکاری نیروهای انقلاب از بخشی از بن‌بست‌ها عبور کند.
کاپیتان محمدی‌بخش رئیس هیئت مدیره شرکت هواپیمایی پارس نیز دراین مراسم با تمجید از اقدام ستاد اجرایی فرمان امام و معرفی محصول تولید شده گفت: این محصول با ارسال به آزمایشگاه‌های داخل و خارج کشور، توانسته استانداردهای سختگیرانه صنعت هوایی را با مؤفقیت کسب کند.
وی افزود: چه قبل و چه بعد از برجام، صنعت هوایی همیشه در تحریمهای سخت قرار داشته و دستیابی به این روانکار اقدام بزرگی است و این روغنها چه در بخش دفاعی و چه غیردفاعی قابل بهره‌برداری است.
وی خاطرنشان کرد با شکسته‌شدن این سد توسط محققان ستاد اجرایی فرمان امام باردیگر ثابت شد نیروی جوان داخلی توانمندی تولید هرمحصول پیشرفته‌ای را دارد و میتواند تهدیدها رابه فرصتهای بزرگ تبدیل کند.