سایت ارزی (Arzee)/  اتهام آلمان به روسیه مبنی بر مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه با گازی سمی به نام نوویچوک و درخواست برلین از روسیه برای توضیح در این مورد و احتمال وضع تحریم های جدید اروپا علیه مسکو موجب شتاب گرفتن روند سقوط ارزش روبل روسیه شده است که به دلیل کاهش قیمت نفت در چند ماه اخیر حال و روز خوبی نداشت.

 در حالی که ارزش هر دلار آمریکا دو روز پیش 73.57 روبل بود و خیلی ها آن را غیرواقعی می دانستند اما امروز در اسبربانک بزرگترین بانک روسیه ارزش هر دلار به 75.83 روبل رسیده است.

قیمت هر یورو نیز با افزایش چشم‌گیری از 87.23 روبل به 89.45 روبل رسیده است که بیش از دو روبل افزایش یافت.

خاطرنشان می شود که ارزش دلار طی سه سال گذشته از 56 روبل به 73 روبل رسیده است و روس ها در سال 2000 میلادی به دلیل فاصله زیاد پول ملی خود با دلار سه صفر را از واحد پولی خود حذف کرده بودند.

 صاحبنظران هشدار اتحادیه اروپا و آلمان به روسیه در مورد مساله مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه و درخواست از این کشور برای انجام تحقیقات شفاف در این مساله را علت اصلی کاهش ارزش برابری روبل روسیه می‌دانند.

مقام‌های آلمانی روز گذشته مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچکو که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است. 

 آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز گذشته اعلام کرد که نتیجه گیری کارشناسان آلمانی حکایت از سوء قصد به جان این وبلاگ نویس روس دارد.

در بیانیه رسمی دولت آلمان مسمویت ناوالنی با یک عامل عصبی شیمیایی توصیف و از دولت روسیه درخواست شده است تا فوراً توضیحی ارائه دهد.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه دیروز در همین رابطه اعلام کرد: پیش از انتقال ناوالنی به برلین، هیچ ماده سمی در بدن وی یافت نشد با این حال روسیه برای همکاری همه جانبه با آلمان برای روشن شدن تمامی زوایای این حادثه آماده است هر چند که برلین به درخواست های رسمی ما تا امروز پاسخی نداده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه نیز این موضوع را دسیسه ای تکراری علیه روسیه و در جهت سیاه نمایی از این کشور خوانده است.

وی ادامه داد: غربی ها می دانند که در این مواقع چه رخ می دهد و روسیه نیز پاسخ مناسب را ارایه خواهد کرد.

به گزارش سایت ارزی (Arzee)، آلکسی ناوالنی منتقد دولت روسیه به عنوان رهبر مخالفان از حمایت کشورهای غربی برخوردار شده است.

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند. 

به گزارش مجل آلمانی اشپیگل، کارشناسان در بیمارستان چاریته به دلیل شباهت ها با نوع مسمویت سرگئی اسکریپال طی سال 2018 در انگلیس، با آزمایشگاه ویژه انگلیس برای تحقیق در مورد سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی، مشاوره گرفته اند. 

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که سفیر روسیه در برلین با توجه به یافته های جدید احضار شده است.

الکسی ناوالنی دو هفته پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

پس از یک هفته، مخالفان دولت روسیه توانستند از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اجازه خروج او از کشور و اعزامش به آلمان را بگیرند.

کیرا یارمیش سخنگوی ناوالنی دیروز ضمن حمله توئیتری به مقامات دولتی یا خبرنگاران طرفدار دولت روسیه برای دفاع از کشورشان مبنی بر دست نداشتن در حادثه بوجود آمده برای ناوالنی، اعلام کرد که حال الکسی خوب نیست و او همچنان در کما است و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کند و بنظر نمی رسد که به این زودی ها تغییری در وضعیت وی حاصل شود.