2024/05/30

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

برتری بیت کوین دیر یا زود برای همگان آشکار خواهد شد. زمان هم به نفع بیت کوین پیش می‌رود.

این جمله مقدمه‌ای کوتاه برای مقاله‌ای است که آقای سیلوین سورل (Sylvain Saurel) نگاشته و در وبسایت مدیوم منتشر کرده است. آقای سورل در این مقاله به بررسی دلایل فروپاشی بازارهای مالی می‌پردازد و چشم‌انداز آینده سیستم بانکی را ترسناک می‌داند. او بر این باور است که همه باید دیر یا زود، برتری بیت کوین را نسبت به نظام مالی کنونی بپذیرند.

سال‌ها بعد از رکود اقتصادی ۲۰۰۸، حالا بحران اقتصادی دیگری پیش‌روی ما در حال شکل گرفتن است. این رویداد اجتناب‌ناپذیر بود و مسلما دیر یا زود اتفاق می‌افتاد، با این حال بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ هم مزید بر علت شد. برخلاف باور معامله‌گران وال استریت و بازار سهام، رشد نامحدود بازارهای مالی توهمی بیش نبود.

این رشد نامحدود هیچ‌وقت توجیه منطقی نداشت؛ زیرا هرگز بر اساس چیزی که ملموس باشد بنا نشده بود. دلیل ثبات قیمت‌ها در بازار سهام این است که از بیش از ده سال پیش تاکنون، این بازارها دستکاری شده‌اند. بانک مرکزی با سیاست‌هایش از یک سو و شرکت‌هایی که هر از گاهی سهام شرکت خودشان را در حجم زیاد خریداری می‌کنند از سویی دیگر، همواره در این سال‌ها بازار را دستکاری کرده‌اند تا ثبات آن را حفظ کنند.

ارزش این شرکت‌ها همیشه به شکل مصنوعی افزایش یافته است. به همین دلیل فروپاشی بازار مالی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، کاملا منطقی است. درست است که شیوع ویروس همه‌گیر جدید هم عاملی برای تحریک آن شد، اما سقوط وال استریت به خاطر ویروس کرونا نبود. هر چند بعضی‌ها به زور می‌خواهند این را به ما بقبولانند.

سیستم کنونی بر پایه‌هایی سست و لرزان بنا شده است

بازارهای مالی و در مقیاس گسترده‌تر، کل نظام پولی و مالی، بر پایه‌هایی سست و ضعیف بنا شده‌اند. فدرال رزرو که تلاش می‌کند به هر قیمتی این سیستم را حفظ کند، با تصمیمات اخیر خود یک بار دیگر این واقعیت را نشان داد که دلار آمریکا پشتوانه‌ای ملموس ندارد.

در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۹) شاهد بودیم که چطور در عرض یک ماه، فدرال رزرو توانست نرخ بهره بانکی را تا ۱۵۰ واحد کاهش دهد و به صفر برساند. کاری که تا پیش از این، نوعی تابو به شمار می‌رفت.

با این حال، این بانک ظاهرا دیگر هیچ تابویی را نمی‌شناسد. در ۲۳ مارس ۲۰۲۰ (۴ فروردین ۹۹)، فدرال رزرو تصمیم گرفت برنامه «تسهیل کمّی نامحدود» را عملی کند. همان‌طور که می‌دانید تسهیل کمّی، به سیاست وام‌دهی با بهره بسیار کم و به تعداد بسیار زیاد (تقریبا نامحدود) از جانب بانک در ازای وثیقه یا ضامن گفته می‌شود.

نیل کاشکاری (Neel Kashkari) هم که رییس بانک فدرال رزرو در میناپولیس (Minneapolis) است، با افتخار اعلام کرد که این بانک، ذخایر نامحدودی از دلار آمریکا را در اختیار دارد:

مقدار نامحدودی پول نقد در فدرال رزرو وجود دارد. ما برای اطمینان از اینکه در سیستم بانکی کشور به اندازه کافی پول نقد وجود دارد، هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد.

نتیجه این اقدام، تزریق حداقل ۶ تریلیون دلار نقدینگی به سیستم بانکی بود. احتمالا حالا درک می‌کنید که چرا می‌گوییم آنها می‌خواهند این سیستم را به هر قیمتی شده حفظ کنند.

دیگر چاره‌ای جز بیت کوین نداریم

تزریق این حجم از نقدینگی به سیستم ارز فیات، دیگر چاره‌ای جز بیت کوین برای ما باقی نمی‌گذارد؛ زیرا چنین اقدامی قطعا ارزش دلار آمریکا را به شدت کاهش خواهد داد.

البته این تورم فقط مختص ایالات متحده نخواهد بود و به کشورهای دیگر هم سرایت خواهد کرد، چرا که بانک‌های مرکزی سایر کشورها هم چاره‌ای ندارند جز اینکه سیاست‌های خود را با تصمیمات فدرال رزرو تطبیق دهند. در هفته اول آوریل (اواخر فروردین)، فدرال رزرو اعلام کرد قصد دارد موجودی دلار را در بانک‌های مرکزی سایر کشورها افزایش دهد.

تمام این مسائل نگران کننده‌اند؛ اما شاید بدتر از آن، خبری است که از دید عموم مردم پنهان ماند.

در بیانیه‌ای که فدرال رزرو برای تزریق نقدینگی به سیستم بانکی صادر کرده است، اعلام شده است که حداقل ذخیره بانکی مورد نیاز برای بانک‌ها به صفر کاهش داده شده است.

این بیانیه باعث تعجب بسیاری از مردم شده است؛ چراکه اکثر آنان دقیقا نمی‌دانند این موضوع به چه معناست. سیستم پولی و مالی کنونی هم دقیقا همین را می‌خواهد. آن‌ها هر کاری می‌کنند تا شما را از درک چنین جزئیات فوق‌العاده مهمی باز دارند.

ببینید هنری فورد (Henry Ford) چه دیدگاه جالبی درباره درک مردم از سیستم پولی و مالی داشته است:

همین کافی است که مردم از سیستم پولی و بانکی ما سردرنمی‌آورند؛ چون اگر کوچک‌ترین درکی از آن پیدا کنند، تا پیش از صبحِ فردا انقلاب خواهند کرد.

هنری فورد – کارآفرین و مخترع آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت خودروسازی فورد

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

بنابراین روسای قدرتمند این سیستم، شما را در تاریکی نگه می‌دارند تا خیال انقلاب به سرتان نزند!

ورای سیستم مالی، چشم‌اندازی بهتر وجود دارد

دیدیم که بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند که پول چگونه کار می‌کند و به همین دلیل در دام الگوهای فکری مختلفی می‌افتند که آن‌ها را به سیستم پول فیات پیوند می‌دهد. بدتر از همه این است که این الگوها، آن‌ها را از خرید بیت کوین بازمی‌دارد و اجازه نمی‌دهد که جایگزینی را برای پول کنونی ببینند و امتحانش کنند.

بنابراین باید این الگوهای فکری را دور بریزید و خودتان را از سیستمی که همیشه در دام آن بوده‌اید، برهانید. این آزادی فقط با آگاهی فردی به دست خواهد آمد.

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

اگر حتی خودتان هم از اهمیت بیت کوین برای آینده دنیا آگاه باشید، احتمالا به سختی خواهید توانست خانواده و دوستانتان را متقاعد کنید، مگر اینکه آن‌ها هم مانند شما آمادگی پذیرش آن را داشته باشند. در واقع خرید بیت کوین، تصمیمی کاملا شخصی است.

بدون آگاهی فردی، احتمالا درک مفهوم کاهش نرخ حداقل ذخیره بانکی به صفر هم برایتان راحت نخواهد بود. به همین دلیل وقتی می‌گوییم از حالا به بعد، آنها می‌توانند هر چقدر که بخواهند پول ایجاد کنند و به همان اندازه هم وام بدهند، احتمالا ترسی به دلتان نمی‌افتد.

با بیت کوین، بانک خودتان را ایجاد کنید

در آمریکا معمولا بانک‌ها بر اساس حداقل ذخیره بانکی که باید نگهداری کنند، کنترل می‌شوند. حالا با این اقدام، فدرال رزرو عملا در حال سپردن کل قدرت به بانک‌های آمریکایی است.

در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که کاهش حداقل ذخیره بانکی به صفر، از اقتصاد آمریکا حمایت خواهد کرد.

در واقع، همه افرادی که تا پیش از این شرایط دریافت وام یا وام مسکن را نداشتند، از این پس به راحتی می‌توانند وام بگیرند.

این بدان معناست که پس‌انداز پول در بانک کاری پرریسک خواهد بود. چرا؟ چون دیگر هیچ ضمانتی وجود ندارد که اگر برای مثال در حساب بانکی‌ خود ۱۰،۰۰۰ دلار پول داشته باشید، بتوانید هر زمانی که دلتان می‌خواهد آن را برداشت کنید. برای درک بهتر موضوع، یک مثال وطنی بزنیم: به این فکر کنید که به بانک مراجعه کرده‌اید تا پنجاه‌هزارتومان از حسابتان برداشت کنید و بانک بگوید که این‌ مقدار پول نقد موجود ندارد!

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

اگر همه افراد همزمان بخواهند پولشان را به صورت نقد برداشت کنند، بانک به راحتی ورشکست خواهد شد. بنابراین تنها راه‌حل این مشکل آن است که در مقدار برداشت‌ها از حساب، محدودیت‌هایی قرار داده شود. حالا شاید این وضعیت که در آینده نزدیک بر ما تحمیل خواهد شد، کمی شما را بترساند.

این اتفاق در جولای ۲۰۱۵ (تیر ۹۴)، در یونان رخ داده بود.

اگر نمی‌خواهید به چنین وضعیتی گرفتار شوید، چشم‌اندازی ورای سیستم مالی کنونی را ببینید و با بیت کوین، بانک خودتان را ایجاد کنید. در ماه‌های آتی، بحران اقتصادی زندگی را برای همه دشوارتر خواهد کرد. قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

بیت کوین راه‌حلی برای رویارویی با بحران اقتصادی

درگذشته هیچ جایگزینی برای ما وجود نداشت که در هنگام بحران به آن پناه ببریم. حالا به لطف ساتوشی ناکاموتو و بیت کوین، اوضاع کاملا متفاوت است. با بیت کوین می‌توانیم ریسکی را که پول فیات برای دارایی‌های ما ایجاد می‌کند، محدود کنیم.

مخالفان بیت کوین تلاش می‌کنند شما را متقاعد کنند که بیت کوین با وال استریت و بازار سهام یا طلا همبستگی دارد. آن‌ها می‌خواهند به شما بقبولانند که بیت کوین هم پوششی برای ریسک نیست و نمی‌تواند از شما در بحران قریب‌الوقوع محافظت کند.

به جای اینکه به حرف این افراد گوش بدهید، یک گام به عقب بروید. مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) را فراموش کنید. حداقل با دید یک ساله به قیمت بیت کوین نگاه کنید، در این صورت شاهد رشد قیمت نسبت به یک سال گذشته خواهید بود. اگر این چشم‌انداز برای شما خوشایند باشد، می‌توانید یک نمای کلی‌تر از وضعیت بیت کوین را ببینید.

واقعیت این است که از یک سال گذشته تا کنون، عملکرد بیت کوین از بازار سهام و حتی از طلا بهتر بوده است.

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

در عرض یک سال گذشته، قیمت بیت کوین ۳۵ درصد افزایش یافته است؛ در حالی‌که طلا فقط ۲۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. بازار سهام هم حرفی برای گفتن ندارد، زیرا شاخص داو جونز سقوط ۲۰ درصدی و شاخص S&P500 سقوطی ۱۴ درصدی را نشان می‌دهند.

چیزی که باعث می‌شود دورنمای هفته‌های پیش‌رو ترسناک‌تر باشد، واکنش خفیف وال استریت نسبت به اقدامات فدرال رزرو، مبنی بر تزریق نقدینگی به سیستم بانکی و اعلامیه‌های دولت آمریکا درباره ارسال حواله ۱,۲۰۰ دلاری برای هر شهروند آمریکایی است.

انگار نه انگار که این بازار همین حالا هم در وضعیت ناخوشایند اشتغال در آمریکا سهیم است؛ مشکلی که هفته به هفته بدتر می‌شود.

این بازار از حالا می‌داند که سیل تقاضاها برای کمک‌های مالی دولتی از جانب شرکت‌هایی که ده سال گذشته را به جای ذخیره پول نقد، صرف اجرای برنامه‌های دستکاری بازار سهام کرده‌اند به سوی مقامات روانه خواهد شد.

زمان به نفع بیت کوین پیش می‌رود

تردیدی نیست که تمام این مشکلات به خاطر ناکارآمدی سیستم مالی و پولی است. این سیستم دائما افراد را به خرج کردن ترغیب می‌کند و آن‌ها را از پس‌انداز کردن باز می‌دارد. کاهش بی‌وقفه ارزش دلار (و سایر پول‌های فیات) باعث می‌شود که پس‌انداز کردن هیچ سودی نداشته باشد.

اما بیت کوین تفاوت زیادی با سیستم سنتی دارد. به این دلیل که سیاست پولی آن مشخص و روشن است.

هرگز بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین در گردش نخواهیم داشت. تورم بیت کوین به شکل خودکار پس از هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک نصف می‌شود و در سال ۲۱۴۰ به صفر می‌رسد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید بیت کوین به شما امکان می‌دهد چشم‌اندازی بلندمدت برای خود ترسیم کنید. در دنیایی که هر روز بی‌ثبات‌تر می‌شود، بیت کوین به شما ثبات و اطمینان را هدیه می‌دهد.

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

زمان به نفع بیت کوین پیش می‌رود و افرادی که امروز بیت کوین را انتخاب می‌کنند، به احتمال زیاد در آینده پاداش انتخابشان را دریافت خواهند کرد.

آینده‌ای که دیر یا زود حتی سرسخت‌ترین مخالفان بیت کوین را هم مجبور خواهد کرد با آن روبه‌رو شوند، جایگزینی که باید به جای این سیستم ۴۹ ساله بنشیند.

بیت کوین همان جایگزینی است که به ما فرصتی را برای زندگی در دنیایی بهتر و عادلانه‌تر خواهد داد.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید