1402/07/03

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

تحلیل قیمت دلار؛ آیا تثبیت در کانال ۱۳ هزار تومان ادامه خواهد داشت؟

تحلیل قیمت دلار؛ آیا تثبیت در کانال ۱۳ هزار تومان ادامه خواهد داشت؟

تحلیل قیمت دلار؛ آیا تثبیت در کانال ۱۳ هزار تومان ادامه خواهد داشت؟

دلار امروز در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۳,۴۳۰ تومان فروخته و ۱۳,۲۰۰ تومان خریده شد. از طرفی قیمت دلار که هفته جاری را به طور کاهشی آغاز کرده و در بازار آزاد تا ۱۳,۴۷۰ تومان نیز رسیده بود، بار دیگر به روند افزایشی بازگشت. در حال حاضر دلار آزاد به قیمت ۱۳,۶۳۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

از اواخر آبان امسال دلار روند صعودی جدیدی را آغاز کرد و از کانال ۱۱,۰۰۰ تومان خارج شد؛ این در حالی بود که چند هفته بعد قیمت دلار به مرز ۱۴,۰۰۰ تومان نیز رسید. اما با نگاه به نمودار قیمت دلار به چه نکاتی در رابطه با مسیر آتی نرخ ارز می‌توان دست یافت؟

نمودار قیمت دلار

یکی از اندیکاتورهایی که می‌تواند به معامله‌گران در تحلیل حرکات دلار کمک زیادی کند، اندیکاتور RSI است. این اندیکاتور با اندازه‌گیری مومنتوم به صورت نسبی، موضع خریداران و فروشندگان در برابر همدیگر را برای یک دارایی یا ارز مشخص می‌کند. با نگاه به وضعیت شاخص RSI در نمودار قیمت دلار می‌توان به نکات جالبی پی برد.

سقف‌های پایین‌تر متوالی که از اواخر آبان بر روی اندیکاتور تشکیل شده از کاهش قدرت خریداران پس از آغاز روند صعودی جدید حکایت دارد. این در حالی است که کف‌های بالاتر متوالی که از ابتدای تابستان بر روی شاخص شکل گرفته، از کاهش حضور فروشندگان خبر می‌دهد.

برای پیش‌بینی روند پیش‌ رو باید به سطوح حساسی که بر روی اندیکاتور وجود دارد توجه کرد. در صورتی که RSI موفق به ثبت قله‌ای بالاتر از قله قبلی شود، در این صورت روند افزایشی از سر گرفته شده و باید منتظر افزایش قیمت دلار باشیم. این می‌تواند به معنی ورود دلار به کانال‌های قیمتی ۱۴ هزار تومان و حتی بالاتر باشد.

اما در صورت کاهش شاخص RSI که می‌تواند به معنی تثبیت قیمت در کانال ۱۳ هزار تومان طی هفته‌های آتی باشد، اولین سطح حمایتی منحنی دربرگیرنده کف‌های شاخص خواهد بود.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *