2024/06/21

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ ادامه‌ی صعود‌ یا استراحت قیمت؟

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ ادامه‌ی صعود‌ یا استراحت قیمت؟

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ ادامه‌ی صعود‌ یا استراحت قیمت؟

بیت کوین از تاریخ ۲۵ ژانویه‌ی سال جاری میلادی، حدود ۱۵ درصد رشد قیمتی را تجربه کرده است. این رشد قیمت بیت کوین که در بازه‌ی زمانی ۷ روزه اتفاق افتاد، موجب ادامه‌ی روند صعودی قیمت پس از شکست روند نزولی شده است. این روند نزولی همان خط روند نزولی الگوی پرچم است.

در حال حاضر بسیاری از معامله گران فعال در بازار، از این روند صعودی جا مانده‌اند و از طرفی دیگر معامله گران دیگری دغدغه‌ی نگهداری بیت کوین یا محقق کردن سود خود را دارند. در تحلیل زیر با پیشبینی روند صعودی بیت کوین به همراه دوره‌ی استراحت آن، سعی بر آن است که تصمیم گیری برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تسهیل گردد.

با توجه به نمودار زیر، بیت کوین پس از شکستن خط روند نزولی خود و بازگشت (پولبک) به سطح شکسته شده، موج صعودی دیگری را تشکیل داده است. شروع این موج صعودی از سطح ۶۱.۸ درصد فیبوناچی اصلاحی در قیمت ۸،۲۳۰ دلار بوده است (مبنای این قیمت ها صرافی بایننس است). همچنین حجم معاملات در موج اخیر حرکت قیمت بیت کوین کاهش یافته است. این کاهش حجم یک هشدار برای برگشت موقت روند صعودی و استراحت قیمت به شمار می‌آید.

بیت کوین ادامه صعود یا استراحت

طبق تحلیل بالا می‌توان محدوده‌ی قیمتی ۹،۷۶۰ تا ۹،۸۴۸ دلار، در ظرف زمانی ۲ الی ۳ فوریه را محدوده‌ی توقف کوتاه مدت بیت کوین دانست. دلیل این توقف به تکمیل الگوی هارمونیک پایه ای AB=CD بر می‌گردد. در واقع با محوریت زمان مشخص شده، استراحت یا اصلاح قیمتی را می‌توان تا محدوده‌‌ی قیمتی ۸،۸۱۰ دلار در ظرف زمانی ۹ فوریه پیشبینی نمود. منظور از محوریت زمان این است که در صورتی که حتی قیمت به محدوده‌‌ی مشخص شده نرسد، اولویت اصلی زمان است و بیت کوین می تواند از هر قیمتی در آن زمان شروع به استراحت کند. همچنین در صورتی که استراحتی معقول و مرسوم (با سرعتی مناسب و نه تند) از بیت کوین ببینیم، محدوده‌ی برگشتی ۸،۸۰۰، ناحیه‌ی مناسبی جهت ورود مجدد جاماندگان از روند صعودی به نظر می رسد. برای این قیمت نیز ظرف زمانی ۹ فوریه اعلام شده است. اگر قیمت در این بازه‌ی زمانی اصلاحی آهسته‌تر را تجربه کند، محدوده‌ی زمانی مذکور، زمانی مناسب برای ورود به بیت کوین است. لازم به ذکر است که این تحلیل در صورتی که قیمت ۱۰،۰۰۰ دلار پر قدرت شکسته شود، فاقد اعتبار خواهد بود.

نکته‌ی دیگر نقش اسیلاتور شاخص قدرت نسبی (RSI)، در تشخیص ماندگاری روند صعودی بیت کوین است. همانطور که در تصویر مشخص شده است، یک کانال صعودی در RSI، روند صعودی قیمت بیت کوین را تایید و همراهی می کند. به نظر می رسد تا وقتی کف کانال صعودی RSI به سمت پایین شکسته نشده است، روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد. بنابراین بیت کوین دوره‌هایی برای استراحت قیمت و تجدید قوای خریداران خواهد داشت. همچنین در صورتی که کف کانال صعودی در اندیکاتور RSI شکسته شود، خبر از یک استراحت قوی‌تر و بلند مدت‌تر نسبت قبل می‌دهد.

نتیجه‌گیری

محدوده‌ی قیمتی ۹،۷۶۰ تا ۹،۸۴۸ دلار، در ظرف زمانی ۲ الی ۳ فوریه را می‌توان محدوده‌ی توقف کوتاه مدت بیت کوین دانست. سپس با محوریت زمان مشخص شده، استراحت یا اصلاح قیمتی را می‌توان تا محدوده‌‌ی قیمتی ۸،۸۱۰ دلار در ظرف زمانی ۹ فوریه پیشبینی نمود. همچنین در صورتی که استراحتی معقول و مرسوم (با سرعتی مناسب و نه تند) از بیت کوین ببینیم، محدوده‌ی برگشتی ۸،۸۰۰، ناحیه‌ی مناسبی جهت ورود مجدد جاماندگان از روند صعودی به نظر می‌رسد. این تحلیل در صورتی که قیمت ۱۰،۰۰۰ دلار پر قدرت شکسته شود، فاقد اعتبار خواهد بود.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید