1402/03/11

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بورس تا کجا پیش می‌رود؟

بورس تا کجا پیش می‌رود؟

بورس تا کجا پیش می‌رود؟

بورس تهران طی دو ماه اخیر بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مالی داشته. سوال اساسی این است که آیا معیارهای بنیادی همچنان از رشد قیمت سهام پشتیبانی می‌کنند؟ و آیا می‌توان به تداوم رشد بورس امیدوار بود؟

نسبت قیمت به سود(P/E) یکی از نسبت‌های مورد استناد است که می‌توان از مقایسه آن با میانگین بلندمدت به برآورد بهتری از وضعیت بازار سهام دست پیدا کرد.

نسبت P/E بورس تهران در حال حاضر به حدود 11 واحد رسیده و این رقم بالاتر از میانگین بلندمت آن(حوالی 7 واحد) است.

نکته حائز اهمیت در خصوص نمودار اسلاید قبل این است که اعداد مزبور، P/E-TTM را نشان می‌دهد و علی‌رغم اینکه تصویر کلان بازار را به خوبی به تصویر می‌کشد؛ اما بر اساس آن نمی‌توان آینده بازار را پیش‌بینی کرد؛ زیرا این معیار گذشته‌نگر است.

اما P/E-Forward یا همان P/E تحلیلی، از آنجائیکه بر پایه‌ی سود احتمالی شرکت‌ها در آینده ساخته می‌شود، معیار بهتری است. این نسبت در حال حاضر کمتر از 10 واحد قرار دارد.

به طور کلی اکثر سهام در حال حاضر حول قیمت‌های تعادلی خود قرار دارند و تعداد معدودی پایین‌تر از ارزش ذاتی آن هستند.

همچنین تعدادی از نمادها طی دو ماه اخیر با رشدهای فزاینده‌ای همراه بوده‌اند و باید در خرید سهام آن‌ها احتیاط کرد. اگر قصد خرید سهام در نقاط فعلی را دارید، اولا تنوع سبد سهام را رعایت کنید، ثانیا با کل سرمایه‌ی خود وارد بازار نشوید، ثالثا در خرید نمادهای بازار پایه احتیاط کنید.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *