2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

۷۳ درصد از آرژانتینی‌ها معتقدند ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای ذخیره ارزش هستند

۷۳ درصد از آرژانتینی‌ها معتقدند ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای ذخیره ارزش هستند

۷۳ درصد از آرژانتینی‌ها معتقدند ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای ذخیره ارزش هستند

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که در بحبوحه مشکلات شدید اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی، آرژانتینی‌ها ارزهای دیجیتال را به‌عنوان مؤثرترین راه برای محافظت از سرمایه‌های خود و ذخیره ارزش در نظر می‌گیرند.

به گزارش کریپتوپوتیتو، با تداوم ضعیف‌شدن اقتصاد ملی و کاهش ارزش پزوی آرژانتین، بیش از ۷۳ درصد از شرکت‌کنندگان یک نظرسنجی که اخیراً انجام شده است، اعلام کرده‌اند که ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای پس‌انداز هستند. به‌علاوه، بسیاری از آنها اظهار داشته‌اند که تاکنون حداقل در یک دارایی دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این کشور واقع در آمریکای جنوبی، حتی قبل از اعمال محدودیت‌های شدید دولتی در جهت مبارزه با تهدید گسترش کووید- ۱۹، وضعیت اقتصادی مناسبی نداشت. آرژانتین از اولین کشورهای منطقه بود که قرنطینه سراسری را اجرا کرد که در ابتدا به کاهش تعداد مبتلایان منجر شد.

با گذشت زمان اما، تعداد مبتلایان به کووید- ۱۹ افزایش یافت و اقتصاد کشور نیز وضعیت بدتری پیدا کرد. در آوریل ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) تولید ناخالص داخلی کشور نیز کاهش ۲۶.۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل داشت. حتی در ماه مه (اردیبهشت) که محدودیت‌ها کاهش پیدا کرد، این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰.۶ درصد کاهش یافته بود.

گزارشی که از سوی بنیاد بانک شهرداری (Municipal Bank Foundation) تهیه شده است، میزان واقعی آسیبی را که شهروندان این کشور در اوضاع بد اقتصادی متحمل می‌شوند به‌خوبی نشان می‌دهد. این گزارش تخمین می‌زند که به ازای کاهش هر واحد از تولید ناخالص داخلی، یک‌ونیم واحد از دستمزد رسمی کاهش پیدا می‌کند.

با این حال، در اوایل این هفته، اقتصاد این کشور نفس تازه‌ای کشید و دولت تقریباً همه بدهی ۶۵ میلیاردی خود را به طلبکاران خصوصی پرداخت کرد. مارتین گازمن (Martin Guzman)، وزیر اقتصاد آرژانتین، اعلام کرد که ۹۹ درصد از طلبکاران با پیشنهاد تمدید سررسید بدهی و کاهش نرخ بهره پرداختی از ۷ درصد به حدود ۳ درصد موافقت کرده‌اند.

در همین رابطه آلبرتو فرناندز (Alberto Fernandez)، رئیس‌جمهور آرژانتین گفت:

امیدوارم کشورمان هرگز مجدداً وارد این وضعیت بغرنج بدهکاری نشود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که بدهی آرژانتین در سال ۲۰۳۰، چیزی در حدود ۳۸ میلیارد دلار کمتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

علیرغم این اخبار مثبت، نظرسنجی صرافی محبوب و همتا به همتای پکس‌فول (Paxful) نشان می‌دهد که آرژانتینی‌ها در حال حاضر برای محافظت از سرمایه‌های خود در برابر کاهش ارزش پول ملی، در جستجوی راه‌حلی خارج از فضای اقتصادی سنتی هستند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که از بین ۱,۱۱۳ نفر شرکت‌کننده، ۷۳.۴ درصد از آنها (یا ۸۱۷ نفر) اعلام کرده‌اند که ارزهای دیجیتال «مؤثرترین» روش برای پس‌انداز و محافظت از سرمایه‌هایشان است. همچنین پاسخ‌ها نشان می‌دهد که آرژانتینی‌ها تمایلی به نگه‌داری ارز محلی خود ندارند، چراکه پزوی آرژانتین در طول ۵ سال گذشته تقریباً ۹۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

73 درصد از آرژانتینی‌ها معتقدند ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای ذخیره ارزش هستند

همچنین، ۷۰ درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی اظهار داشته‌اند که حداقل یک‌بار در برخی از دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند و دلیل اصلی این اقدام را قابلیت ارزهای دیجیتال برای فراهم‌کردن یک پناهگاه اقتصادی در برابر کاهش ارزش ارز محلی ناشی از تورم عنوان کرده‌اند.

وقتی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی در خصوص میزان درک و آگاهی‌شان راجع به بیت کوین سؤال شد، آن‌ها اعلام کردند که پس از ارزیابی پتانسیل‌های جهانی بیت کوین اقدام به خرید کرده‌اند و همچنین ماهیت غیرمتمرکز این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک ویژگی قابل‌توجه برشمردند. همچنین ۴۹ درصد از پاسخ‌دهندگان اظهار داشتند که دارایی‌های دیجیتال می‌توانند امنیت بیشتری را نسبت به سیستم‌های نامنظم بانک‌داری ارائه دهند.

در همین رابطه مجدلیا ریواس (Magdiela Rivas)، مدیر صرافی پکس فول در آمریکای جنوبی، بر این نکته تأکید کرد که تقاضای در حال رشدی نسبت به ارزهای دیجیتال در آرژانتین وجود دارد. این صرافی از ابتدای سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش ۳۷.۵ درصدی حجم معاملات خود بوده و پس از قرنطینه نیز حجم معاملات افزایش یافته است.

لوکال بیت کوینز (LocalBitcoins) یکی دیگر از بازارهای همتا به همتای دارایی‌های دیجیتال شاهد افزایش حجم معاملات بیت کوین از سوی آرژانتینی‌ها بوده است. بر اساس داده‌های کوین دنس (Coindance)، حجم معاملات همتا به همتای بیت کوین که آرژانتینی‌ها انجام داده‌اند، پس از هفته‌ها افزایش مداوم، در ابتدای ماه اوت (مرداد) به بالاترین سطح خود رسیده است.

73 درصد از آرژانتینی‌ها معتقدند ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای ذخیره ارزش هستند

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید