2024/06/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

۱۴۰۱ سال بازگشت ۷ همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

۱۴۰۱ سال بازگشت ۷ همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

۱۴۰۱ سال بازگشت ۷ همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، شرکت‌ها (ناشران) بورسی سالانه مجمع عمومی را برای اتخاذ تصمیماتی از جمله میزان تقسیم سود نقدی برگزار می‌کنند؛ سودی که شامل حال سرمایه‌گذارانی می‌شود که روز برگزاری مجمع عمومی مالک سهام آن شرکت باشند.

طبق قانون تجارت، شرکت‌های بورسی تا هشت ماه بعد از برگزاری مجمع فرصت دارند تا سود نقدی (یا همان DPS) را برای سهامداران خود واریز کنند؛ اما تا سال گذشته به دلایل مختلفی گاهی سهامداران موفق به دریافت سود سهام نقدی خود نمی‌شدند و این سودهای به اصطلاح رسوبی، در حساب شرکت‌ها می‌ماند.

یکی از اقدامات سازمان بورس در سال گذشته (که همچنان ادامه دارد)، پیگیری از ناشران برای واریز سودهای رسوبی سنوات گذشته به حساب سهامداران بود.

در سال 1401، پس از سال‌ها سودهای رسوب شده از طریق سامانه سجام و به صورت کاملا غیرحضوری به‌دست 31 میلیون و 500 هزار نفر رسید.

طبق آخرین آمارها تا نیمه اسفند ماه 1401، 7 هزار میلیارد تومان (7 همت) سود رسوبی از سوی 323 شرکت به حساب 31.5 میلیون سهامدار واریز شد. سودی که متعلق به 44 درصد از شرکت‌ها بوده است. در این بین نماد «خاور» با پرداخت 906 میلیارد تومان، بیشترین میزان واریز سود را در بین شرکت‌ها داشت. نماد «شاروم» نیز با پرداخت سود به 5.1 میلیون نفر، رکورد شرکتی که به افراد بیشتری سود رسوبی پرداخت کرده است را از آن خود کرد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید