1402/03/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، تقریبا یک سال است که با تصمیم سازمان بورس و اوراق بهادار، مشاهده نامحدود عمق مظنه بازار برای همه سهامداران به‌صورت رایگان ممکن شده است. “عمق مظنه بازار” اما فهرستی است از اطلاعات خرید و فروش پیشنهادی خریداران و فروشندگان که بازارهای جهانی بورس یک، دو یا حداکثر سه ردیف از آن را به نمایش عموم می‌گذارد و نمایش ردیف‌های دیگر رایگان نیست.

به عبارت دیگر معامله‌گران باید برای مشاهده این فهرست، پول بپردازند که گویا چندان ارزان هم نیست. هر یک از نمادهای فعال در بازار بورس ایران تا پیش از 15 فروردین 1401، پنج سفارش قیمت خرید و پنج سفارش اول قیمت فروش در قالب پنج ردیف را نشان می‌داد، اما پس از 15 فروردین 1401، این عدد از پنج ردیف به میزان نامحدود افزایش یافت تا ضمن رفع تبعیض بین سرمایه‌گذاران و ایجاد چشم‌انداز دقیق‌تر برای معامله‌گران، باعث شفافیت بیشتر نیز بازار ‌شود.

بر این اساس هرچقدر تعداد ردیف‌های قیمتی نمایش داده شده بیشتر باشد، مظنه‌های خرید و فروش عمق بیشتری دارند و سهامداران اطلاعات بیشتری برای تصمیم گیری خواهند داشت. شناسایی حمایت و مقاومت لحظه‌ای و تشخیص جهت حرکت قیمتی، یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت نمایش عمق مظنه بازار است. افشای عمق مظنه از طرف دیگر باعث محدود شدن رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه هم شد. تا پیش از اقدام نامبرده، عمق سفارشات تنها برای افرادی که پشت استیشن‌های حرفه‌ای معاملاتی یا افرادی که از طریق کارگزاری معامله می‌کردند، قابل مشاهده بود و از این ماجرا به عنوان نوعی “بی‌عدالتی یا تبعیض” یاد می‌شد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *