2024/06/21

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

یک اقتصاددان: تحلیل بازار بر مبنای داده‌های اقتصادی ایالات متحده، احتمالاً سرمایه‌گذاران را به اشتباه می‌اندازد

یک اقتصاددان: تحلیل بازار بر مبنای داده‌های اقتصادی ایالات متحده، احتمالاً سرمایه‌گذاران را به اشتباه می‌اندازد

یک اقتصاددان: تحلیل بازار بر مبنای داده‌های اقتصادی ایالات متحده، احتمالاً سرمایه‌گذاران را به اشتباه می‌اندازد

اقتصاددانان عقیده دارند که سرمایه‌گذارانی که در تصمیم‌گیری‌های خود بیش از حد به اطلاعات اقتصادی ایالات متحده تکیه می‌کنند، احتمالاً تفسیری نادرست از شرایط بازار دارند؛ زیرا که طمع شرکت‌ها باعث شکست فدرال رزرو در روند کنترل تورم خواهد شد.

شرکت‌ها از رویدادهای اقتصاد کلان برای افزایش قیمت استفاده می‌کنند

به گزارش بی‌این‌کریپتو، ساموئل راینز (Samuel Rines)، اقتصاددان ارشد شرکت کوربو (Corbu) در مصاحبه با پادکست بلومبرگ می‌گوید افزود افزایش قیمت که به تورم در ایالات متحده دامن می‌زند، برآمده از شرکت‌هایی است که از رویدادهای اقتصاد کلان برای آزمایش تحمل مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند.

او استدلال کرد که شرکت پپسی از زیان ۴درصدی در درآمد خود در روسیه به‌دلیل حمله نظامی این کشور به اوکراین برای توجیه افزایش دو رقمی قیمت استفاده کرد. سپس، دیگر رقبای آن مانند کوآکولا، دکتر پپر و اسنپل همین کار را انجام دادند.

به گفته راینز، رستوران زنجیره‌ای وینگ‌استاپ نیز از افزایش قیمت بال مرغ برای افزایش قیمت غذای خود استفاده کرد. آنها حتی زمانی که قیمت مواد اولیه خام ۵۰درصد کاهش یافت، برای آزمایش اینکه مصرف‌کنندگان چقدر می‌پردازد، به افزایش قیمت‌ها ادامه دادند. او گفت که کسب‌وکارهای متوسط آمریکایی، مصرف‌کنندگان را با افزایش قیمت و دستمزد‌ آزمایش می‌کنند.

راینز خاطرنشان می‌کند که در حالی که مشتریان هتل‌ها و کشتی‌های کروز به سطح پیش از همه‌گیری کووید ۱۹ بازنگشته است، نرخ اتاق‌ها و هزینه رزرو به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

آیا یک تفسیر نادرست از بازار سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را ترسانده است؟

در حالی که ابزار سی‌ام‌ایی فدواچ (CME FedWatch) احتمال افزایش ۰.۵ واحد درصدی نرخ بهره را در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) نشان می‌دهد،‌ جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، طی سخنرانی‌ در برابر کمیته‌های کنگره در اوایل این هفته گفت که بانک مرکزی برای اینکه بتواند تورم را به ۲درصد برساند، احتمالاً نیاز به تجدید نظر در نرخ بهره هدف خود خواهد داشت.

او همچنین اضافه کرد که در صورتی که افزایش نرخ‌های بهره به تورم دامن بزند، فدرال رزرو ممکن است سرعت افزایش این نرخ را تعدیل کند.

یک اقتصاددان: تحلیل بازار بر مبنای داده‌های اقتصادی ایالات متحده، احتمالاً سرمایه‌گذاران را به اشتباه می‌اندازد
نرخ بهره موثر ایالات متحده

با این حال، راینز استدلال می کند، نادیده‌گرفتن سودجویی گسترده شرکت‌ها می تواند به این معنا باشد که روند افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو هرگز پایان نخواهد یافت. بدین ترتیب، حتی سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال نیز باید سبد سرمایه‌گذاری خود را بر اساس تفسیری دیگری از شرایط تنظیم ‌کنند؛ زیرا، با افزایش تورم، همچنان شاهد رکود در بازار خواهیم بود.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد:

از آنجایی که تصورم می‌کنم خروج از تورم برای کمیته بازار آزاد فدرال بسیار دشوار باشد، پس تا زمانی که شرکت‌‌ها قیمت‌های خود را کاهش ندهند، فرض می‌کنیم که نرخ بهره هر ماه ۰.۲۵ واحد درصد افزایش خواهد یافت.

راینر هشدار داد که در چند ماه آینده شاهد افزایش کمی بیش از حد شاخص قیمت مصرف‌کننده و دیگر شاخص‌های تورمی خواهیم بود و در حالی که شاید خوشحال شوید که فدرال رزرو احتمالاً مجبور به رساندن نرخ بهره به ۵.۵ تا ۵.۷۵درصد نیست، افزایش ناگهانی قیمت‌ها توسط شرکت‌ها شما را غافلگیر خواهد کرد.

پیتر شیف، یکی از منتقدان بیت کوین نیز استدلال می‌کند که افزایش نرخ‌ بهره زمانی بی‌معنی خواهد بود که مردم را به پس‌اندازکردن تشویق نکند. او نیز عقیده دارد که این روند نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید بر مبنای تحلیلی متفاوت از شرایط اقتصادی انجام شود.

هدف از افزایش نرخ بهره این نیست که مردم را از کار بیکار کند، بلکه هدف آن است که مردم به کار خود ادامه دهند، اما کمتر هزینه و پس‌انداز بیشتر است. این روند تا به امروز هیچ پیشرفتی در دستیابی به این امر نداشته است، بنابراین (فدرال رزرو) در کاهش نرخ تورم به محدوده ۲ رصدی موفق نخواهند بود.

جروم پاول پیش از این گفته بود که انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی بر میزان تأثیر خواهد گذاشت که فدرال رزرو نرخ بهره را در جلسه بعدی کمیته بازار آزاد افزایش می‌دهد.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید