تجارت نیوز/ در حالی که اسنپ و تپسی می‌گویند کرایه افزایش چندانی در مدت اخیر نداشته است و رانندگان هم معتقدند کرایه‌ها به نسبت مسافت‌ها پایین است، در روزهای اخیر برخی از مردم با افزایش قابل توجه کرایه‌های این دو تاکسی اینترنتی مواجه شده‌اند.

موضوع کرایه‌های تاکسی‌های اینترنتی از آن دست مباحث مناقشه‌برانگیز است که سه طرف دارد و هر سه هم خود را محق می‌دانند؛ یک ضلع ماجرا رانندگان هستند که تاکید می‌کنند در شرایط اقتصادی امروز کشور و گرانی بنزین و قطعات یدکی، کرایه‌ها بسیار پایین است (آنها همچنین به اینکه کسی به فکر امنیت آنها در سفرها نیستند و جامعه فقط به امنیت مسافران حساسیت نشان می‌دهد، معترضند.)

یک ضلع دیگر موضوع مسافران هستند که بسیاری از آنها معتقدند در ماه‌های اخیر کرایه اسنپ و تپسی افزایش قابل توجهی داشته؛ در نتیجه با توجه به نگرانی‌ها در مورد استفاده از وسایل نقلیه عمومی و شرایط اقتصادی، پرداخت این هزینه‌ها برای آنها مشکل است. ضلع سوم نیز تاکسی‌های اینترنتی هستند که تا کنون چند بار اعلام کرده‌اند در مدت اخیر، افزایش کرایه‌ چندانی نداشته‌اند.

متغیرهای موثر در تعیین کرایه
در تعیین کرایه هر سفر با اسنپ و تپسی، متغیرهای مختلفی چون قیمت پایه، مسافت سفر، مدت زمان سفر، نسبت عرضه و تقاضا، مبدا و ساعت سفر، میزان ترافیک، ایام خاص سال (مانند روز اول عید یا چهارشنبه‌سوری) و شرایط آب‌وهوایی تاثیر دارد (سایت ارزی (Arzee)).

موضوع عوارض شهرداری نیز می‌تواند در این میان موثر باشد؛ هر چند که رانندگان معتقدند این رقم یک و نیم درصدی، از آنها کسر می‌شود اما برای مثال اسنپ تاکید دارد که آن را از مسافران می‌گیرد.

گلایه مسافران از گرانی کرایه‌ها
در روزهای اخیر، برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز نظرهای خود را در مورد افزایش کرایه اسنپ و تپسی با این رسانه در میان گذاشته‌اند.

– کرایه‌ها به ویژه در ساعت‌های اوج ترافیک خیلی گروه شده. چند وقت پیش می‌خواستم مسیری را حدود ساعت‌ 4 و نیم با اسنپ برم که کرایه رو از 30 هزار تومان شروع کردم ولی چون هیچ کدام از راننده ها قبول نمی‌کردند تا 40 تومان بالا رفت و بعد برگشت روی 37 تومان تا بالاخره یکی قبول کرد. این روند حدود نیم ساعت طول کشید. همزمان تپسی هم این مسیر را بین 35 تا 45 تومان قیمت می‌داد. من می‌خواستم از مطب دکتر برگردم و مبلغ ویزیتی که پرداخت کرده بودم از این قیمت‌ها خیلی کمتر بود. در روزهای اخیر هم مسیر کوتاهی را که دفعه قبل 10 تومان پرداخت کرده بودم 16 و نیم قیمت داد و من هم چاره‌ای نداشتم و باید اسنپ می‌گرفتم. به خصوص تو ساعت‌های ترافیک واقعا قیمت‌ها زیاد است.

– واقعا خیلی بیش از حد گرون شده، اونم دقیقا از وقتی کرونا شیوع پیدا کرد، من قبلا از تئاتر شهر تا پیروزی ۱۹-۲۰ تومن می‌دادم با اسنپ، اما الان همین مسیر رو ۳۰ تا ۳۵ تومن پول می‌دم. از یه طرفم تپسی که راه افتاد این شکلی کارشو شروع کرد که از اسنپم ارزون تر می‌شد هزینه رفت و آمد، اما الان مسیری که اسنپ قیمت می‌ده ۱۵ تومن رو با تپسی باید ۲۵ تومن بدیم و این خیلی بده، یه جورایی انتخاب بین بد و بدتره و آدم می‌بینه برای کرونا بخواد با اسنپ و تپسی رفت و آمد کنه درنهایت ورشکست می‌شه، پس می‌گه کرونا هم گرفتم که گرفتم با همون مترو و اتوبوس رفت و آمد می‌کنم!

– من معمولا دو روز در هفته‌، برای رفت و برگشت خانه به محل کار از اسنپ یا تپسی استفاده می‌کنم. تقریبا دو ماه پیش 22 تا 23 تومان بود که همان موقع هم به نظرم زیاد بود. در دو هفته اخیر چه اسنپ و تپسی بین 29 تا 32 هزار تومان است که خیلی دردناک است واقعا.

– من تا حدود یک ماه پیش مسیر خانه تا محل کار را با حدود 12 تا 15 تومان اسنپ می‌گرفتم اما الان حدود 20 تا 27 تومان کرایه می‌گیرن.

– من از خونمون تا محل کار همیشه ۱۵تومن میدادم اما دو بار اخیری که با اسنپ رفتم یک بار ۲۸و یک بار ۳۱تومن دادم. این چه وضع قیمته؟ اسنپ یه زمانی مصرف میشد بخاطر مقرون به صرفه بودنش الان با دربست برم بیام برام کمتر در می‌یاد. از ته تا سر خیابونمون هم ۱۰تومن می‌گیره. پیاده این مسیر رو می‌شه توی چهار یا پنج دقیقه رفت.

– من اسنپ می‌گیرم همیشه و واقعا گرون‌تر شده. مسیری که یک ماه قبل ۲۵ هزار تومان می‌دادم، هفته قبل ۳۷ تومان شد و اینکه هفته قبل، برای مسیری که یک سال تمام نهایتا ۲۰ هزار تومن می‌شد، ۵۰ هزار تومن پرداخت کردم.

– صبح اول وقت قبلا مسیری که قبلا نهایت 13 بود، مدتی است که تا 18 هم پرداخت کردم.

– اسنپ میدون آزادی تا کیلومتر ۱۰ جاده مخصوص رو امروز ۲۵ تومن گرفت، تا ۲ ماه پیش ۱۲ تا ۱۷ تومن بود. از پل رومی تا رسالت هم قبلا ۱۵ تا ۲۰ تومن بود، دو سه روز پیش ۳۴ تومن پرداخت کردم.

– مسیری که تا همین اواخر با تپسی حدود 37 یا 38 پرداخت می‌کردم، امروز 50 هزار تومان شد. جالب این بود که از 42 تومن شروع کرد و چون کسی قبول نمی‌کرد رسید به 50.

– کرایه‌ها خیلی گرون شده. خصوصا کرایه‌های تپسی. بعد تو بعضی از ساعت‌ها، کرایه خیلی گرون‌تر هم می‌شه؛ مثلا از ۴ عصر تا ۹ شب یا کلا شب‌ها. بعد اسنپ یه امکانی گذاشته که هر قدر امتیاز بیش‌تر داشته باشیم، کُد تَخفیف می‌ذاره. این یه حالت رقابتی رو ایجاد می‌کنه و خب مشتری‌ها ترغیب می‌شن که هی اسنپ بگیرن… بعد یهو می‌بینن آخر ماه یک ‌تومن فقط شده کرایه ماشین‌شون!