تسنیم/وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد کسری تجارت خارجی کالاها و خدمات ۱۹ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته و در ماه جولای به ۶۳.۵۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وال استریت ژورنال، کسری تجاری آمریکا در ماه جولای افزایش یافت چون تمایل آمریکایی‌ها برای کالاهای ساخت خارج دوباره بالا رفته ولی صادرات یک افزایش نسبی داشته است.

 وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد کسری تجارت خارجی کالاها و خدمات 19 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته و در ماه جولای به 63.56 میلیارد دلار رسیده است. این بیشترین کسری تجاری ماهانه آمریکا از جولای 2008 طی  رکود بزرگ سال های 2007 تا 2009 بوده است.

رشد این کسری نشان دهنده افزایش تقاضای آمریکایی‌ها برای کالاها و خدمات خارجی به دنبال برداشته شدن محدودیت ها بر فعالیت‌های تجاری در سراسر کشور است.

 واردات در ماه جولای 11 درصد افزایش یافته و به231.67 میلیارد دلار رسیده است چون آمریکایی‌ها خودروهای خارجی، تجهیزات صنعتی، کالاهای سرمایه ای و محصولات مصرفی بیشتری مثل گوشی همراه و مبلمان خریداری کرده‌اند. این واردات کسری ماهانه تجارت کالا را به بالاترین رقم رسانده است.

 در حالیکه آمریکا معمولاً با کسری تجارت کالا مواجه هست، ولی همواره مازاد تجارت خدمات دارد. خدماتی مانند گردشگری، مراقبتهای بهداشتی و تحصیلات عالیه در ماه جولای به پایین ترین رقم از اوت 2012 رسید چون بسیاری از گردشگران خارجی طی همه گیری ویروس کرونا و به خاطر بسته بودن مرزهای بین المللی در خانه نشسته اند. محدودیتهای سفر که بسیاری از آنها هنوز هم پا برجاست باعث شده صادرکنندگان نتوانند به راحتی مشتریان خارجی جدیدی بیابند.

 صادرات و واردات آمریکا، هر دو در ماه جولای افزایش داشته ولی همچنان پایین تر از سطح صادرات و واردات در سال گذشته است.

 صادرات آمریکا در ماه جولای 8.1 درصد افزایش داشت و به 168.11 میلیارد دلار رسید. این رقم در ماه ژوئن برابر با 155.48 میلیارد دلار بود. صادرات خودرو، کالاهای مصرفی، تجهیزات صنعتی و کالاهای سرمایه ای همه افزایش یافته است. ولی هنوز هم صادرات از 209.65 میلیارد دلار ماه فوریه و قبل از بحران کرونا کمتر است.

 نشانه ها حاکی از آن است که تولید کارخانه ای در آمریکا و در کل جهان در ماه اوت افزایش یافته است که نتیجه افزایش تقاضا پس از ماهها تعطیلی های مربوط به همه گیری ویروس کروناست.