فارس/ قیمت خودروهای داخلی در بازار 6 تا 13 میلیون تومان کاهش یافت، البته معاملات قابل توجهی در این بازار صورت نمی گیرد و فروشندگان و خریداران همچنان منتظر مشخص شدن تکلیف بازار هستند.

بعد از سیر صعودی قیمت خودرو طی ماه‌های گذشته در بازار، قیمت خودروهای داخلی طی روزهای جاری 6 تا 13 میلیون تومان کاهش یافت.
این در حالی است که معامله قابل توجهی در این بازار انجام نمی‌شود و خریداران به امید کاهش قیمت خودرو و فروشندگان به امید رشد دوباره قیمت‌ها، برای خرید و فروش دست نگه داشته‌اند.
سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در مورد وضعیت بازار خودرو به خبرنگار فارس گفت: قیمت خودرو در بازار از سه شنبه هفته پیش کمی فروکش کرده، اما معاملات در این بازار همچنان صفر است و خرید و فروش چندانی صورت نمی‌گیرد.
وی تصریح کرد: هم اکنون در بازار نه خریدار داریم و نه فروشنده، خریداران معتقدند قیمت خودرو بالا است و فروشندگان نیز منتظرند تا دوباره قیمت‌ها افزایش یابد.
به گفته وی، طی روزهای اخیر قیمت خودرو در بازار کاهشی بوده است، به طوری که در مورد برخی خودروها تا 6 میلیون تومان و در مورد برخی دیگر نیز تا 13 یا 14 میلیون تومان افت قیمت داشته‌ایم.
موتمنی با تاکید بر اینکه هم اکنون قیمت خودرو در بازار کاذب است، ادامه داد: مردم باید حواسشان را جمع کنند تا خودرو با قیمت مناسب را خریداری کنند.
وی با اشاره به ارائه چندین قیمت برای یک خودرو در بازار از سوی فروشندگان مختلف، گفت: به دلیل بالا بودن نوسان قیمت در بازار خودرو، مشتریان نمی توانند برای خرید خودرو اقدام کنند.

* بازار خودرو منتظر ثبات نرخ ارز
محمد ولی الهی، یکی از فعالان بازار خودرو نیز در این مورد به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر بازارهای مختلف از جمله بازار لوازم خانگی و خودرو منتظر ثبات نرخ ارز هستند تا آنها هم به ثبات برسند و معامله در بازار رونق گیرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل نوسان نرخ ارز، قیمت خودرو نیز نوسانی است و مشتریان و فروشندگان تکلیف خود را نمی‌دانند.
وی پیش بینی کرد: طی ماه های آینده با ایجاد ثبات در نرخ ارز، قیمتها در بازار خودرو نیز کاهش یابد و این بازار به ثبات برسد.

* تصمیم وزارت صنعت برای فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو
بازار خودرو همچنان با عطش خرید روبرو است که البته بخشی از آن شاید مربوط به تقاضای دلالان و واسطه ها باشد. برای متعادل کردن بازار خودرو، وزارت صنعت طی روزهای گذشته تصمیمی مبنی بر فروش فوق العاده 150 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال اتخاذ کرد. بر این اساس قرار است ایران خودرو و سایپا ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو را به صورت فروش فوق‌العاده با موعد تحویل یک تا 3 ماه در نیمه دوم امسال در اختیار متقاضیان قرار دهند.
به گفته مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، به طور متوسط ماهیانه ۲۵ هزار دستگاه خودرو به طور منظم توسط این دو شرکت در قالب فروش فوق العاده عرضه خواهد شد.
وی تصریح کرد: با احتساب ۳۴۲ هزار دستگاه خودرویی که از ابتدای امسال تحویل متقاضیان شده و 150 هزار دستگاه خودرویی که در قالب فروش فوق العاده عرضه می‌شود و همچنین برنامه ۶۰ درصد تحویل تعهدات معوق، قطعاً برنامه تولید و عرضه یک میلیون دستگاه خودرو در سال ۹۹ محقق می‌شود.

* لزوم قیمت گذاری خودروهای دپویی بر مبنای تاریخ تولید
در عین حال، این روزها شاهد انتشار تصاویر جدیدی از خودروهای دپو شده در پارکینگ خودروسازان هستیم که با توجه به انجام بخش اعظم فرآیند تولید در ماه های گذشته، ضروری است که قیمت این خودروها مطابق با نرخ مصوب خودرو در زمان تولید آن تعیین شود.
خودروسازان و قطعه سازان، کمبود برخی قطعات مانند چراغ یا صندلی را عامل تولید ناقص خودروهای دپو شده و در نتیجه عدم امکان تحویل آنها به مشتریان عنوان می‌کنند و البته می‌گویند که بخش زیادی از این خودروها مربوط به تعهدات عقب مانده به مشتریان است.
هرچند خودروسازان بابت تاخیر در تحویل خودرو، به مشتریان جریمه می‌پردازند، اما باید توجه کرد که در بخش زیادی از قراردادهای فروش خودروسازان، قیمت خودرو مطابق با نرخ روز تعیین شده (موعد تحویل خودرو در برخی فروش ها یک بازه چندماهه تعیین شده است) و بر این اساس، هر زمان که دعوتنامه برای مشتریان ارسال شود، قیمت خودرو بر آن مبنا محاسبه خواهد شد.
حال ممکن است قیمت موعد تحویل خودرو ملاک عمل باشد و یا اینکه قیمت روز ارسال دعوتنامه، مد نظر قرار گیرد که این موضوع می‌تواند عاملی برای ترغیب خودروسازان به دپوی خودروها و عرضه آنها پس از دریافت مجوزهای افزایش قیمت باشد. در عین حال، برای بخشی از خودروهای دپوشده نیز فروشی صورت نگرفته و بابت هیچ تعهدی تولید نشده‌اند.
سهیل معمارباشی، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد خودروهای دپو شده در پارکینگ خودروسازان گفت: در بررسی انجام شده از سوی نهادهای بازرسی، وزارت صمت و حتی رسانه ها، کسری قطعات خودروهای موجود در پارکینگ ها مشخص بوده و تعداد خودروهای ناقص بالغ بر ۱۰۰ هزار دستگاه است که در پارکینگ خودروسازان قرار دارند.
وی اظهار داشت: این قطعات وارداتی هستند و دلایل عدم تامین و ترخیص به موقع آنها تا حدود زیادی مشخص است و گمرک جمهوری اسلامی و همچنین بانک مرکزی و سایر دستگاه مرتبط از شرایط این موضوع به طور کامل آگاهی داشته و مطلع هستند.
معمارباشی افزود: به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم که به هیچ عنوان احتکار خودرو از سوی خودروسازان مطرح نیست و عمدی برای عدم عرضه به بازار وجود ندارد و به شدت این مسئله کنترل می‌شود و نهادهای نظارتی و بازرسی این موضوع را مورد رصد دقیق قرار داده‌اند.
وی اضافه کرد: خودروهای موجود در کف پارکینگ‌ها اغلب متعلق به تعهدات معوق خودروسازان بوده و به دلیل عدم تکمیل و تحویل، خودروسازان در حال پرداخت جریمه به مشتریان خود هستند.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تحویل خودرو ناقص به مشتری مورد تایید وزارت  صمت نیست و به هیچ عنوان این اتفاق رخ نمی‌دهد.