سایت ارزی (Arzee)/ بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در بهار امسال نسبت به فصل قبل ۱۳.۷ درصد بوده است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان سال گذشته که برابر با ٣٣.٠ درصد بود، حدود ١٩.٣ واحد درصد کاهش داشته است.
مرکز آمار در پایان هر فصل نرخ تورم کالاهای صادراتی و وارداتی را اعلام می‌کند. 
نرخ تورم فصلی کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های ریالی در فصل بهار ١۴٠٠ نسبت به فصل قبل ۱۳.۷ درصد محاسبه شده است. 
همچنین نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های دلاری نیز در بهار ١۴٠٠ نسبت به فصل قبل، ٣.٣ درصد است و در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٩ که برابر با ٧.٢ درصد بود، حدود ٣.٨ واحد درصد کاهش داشته است. 
در گروه­‌های اصلی کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ­‌های گرانبها یا نیمه گرانبها و…» با ۰.۲ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه­‌های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و …» با ۶٩.۴ درصد است. 
همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و…» با منفی ۱.۵ ‌درصد است.

کاهش ریالی تورم نقطه به نقطه کالای صادراتی

نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های ریالی در بهار ١۴٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٩٣.۱ درصد است و در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان ١٣٩٩ که برابر با ٢٢٩.٨ درصد بود ٣۶.٨ واحد درصد کاهش داشته است. 
همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های دلاری در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢.٧ درصد است و در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان ١٣٩٩ که برابر با ٧.٨ درصد بود ۴.٩ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه­‌های کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و …» با ۶٠.۲ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه « آلات و دستگاه­ های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و…» با ۴١٧.٨ درصد است.

افزایش ۲۱.۷ درصدی تورم سالیانه کالای صادراتی

نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های ریالی در چهار فصل منتهی به بهار ١۴٠٠ برابر با ١٩۳.۹ درصد بوده است و در مقایسه با تورم سالیانه زمستان ١٣٩٩ که برابر با ١٧٢.٢ درصدبود ٢١.٧ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های دلاری در چهار فصل منتهی به بهار ١۴٠٠ برابر با ۶.٩ درصد بوده است و در مقایسه با تورم سالیانه زمستان ١٣٩٩ که برابر با ٢.٨ درصد بود حدود ۴.١ واحد درصد افزایش داشته است. 
در گروه­‌های اصلی کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و …» با ۶٩.۲ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه « ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی، اجزاء و قطعات آن­ها و …» با ۴٨٩.٨ درصد است
قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
این شاخص یکی از انواع شاخص‌های قیمت است که تغییرات سطح عمومی قیمت کالاهای غیرنفتی صادراتی را نشان می‌دهد. نحوه تعیین این شاخص به این صورت است که «قیمت ارزی کالاهای صادرشده» را به «قیمت ریالی» تبدیل می‌کنند و تغییرات این شاخص، نمایانگر تغییرات قیمت کالاهای صادرشده در بازارهای جهانی و نوسانات نرخ ارز است.
افزایش شاخص کالاهای صادراتی به این معناست که «قیمت تمام‌شده کالای صادراتی» افزایش یافته است و این موضوع در نهایت منجر به کاهش قدرت رقابت‌پذیری کالاهای صادراتی در بازار داخل و کاهش میزان سودآوری صادرات می‌شود.
کارشناسان معتقدند نوسانات نرخ ارز و تورم در تعیین شاخص بهای کالاهای صادراتی نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. چون هر چه نرخ تورم افزایش یابد هزینه‌های تولید یک محصول هم افزایش می‌یابد و این افزایش هزینه‌های تولید در نهایت منجر به بالارفتن قیمت تمام‌شده کالا می‌شود. با افزایش قیمت تمام‌شده کالا، حاشیه سود تولیدکنندگان و صادرکنندگان کاهش می‌یابد.