2024/06/21

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

کاهش قیمت بیت کوین به ۱۹هزار دلار با هشدار دوباره فدرال رزرو درباره رشد تورم

کاهش قیمت بیت کوین به ۱۹هزار دلار با هشدار دوباره فدرال رزرو درباره رشد تورم

کاهش قیمت بیت کوین به ۱۹هزار دلار با هشدار دوباره فدرال رزرو درباره رشد تورم

مدیران فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا، در روز چهارشنبه هشدار دادند که تورم بیشتر از پیش‌بینی‌های فعلی، ادامه خواهد یافت. تأثیر این سخنان به‌سرعت در بازار ارزهای دیجیتال و بازارهای مشابه مشاهده شد.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین پس از آن‌که بانک مرکزی آمریکا هشدارهای جدیدی راجع‌به نرخ تورم پیش‌بینی‌شده داد، در بازارهای آسیایی به سطح ۱۹,۰۰۰ دلار سقوط کرد.

قیمت بیت کوین در شبانه‌روز گذشته، ۵.۵ درصد کاهش یافته است و نسبت به ماه قبل نیز کاهشی ۴۰ درصدی را ثبت کرده است. اتریوم با ۹.۹ درصد و سولانا نیز با ۱۱ درصد کاهش طی شبانه روز گذشته، وضعیت نامناسب بازار آلت کوین‌ها را بازتاب می‌دهند. کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال امروز حدود ۴.۳ درصد کاهش یافت.

CoinDesk - Unknown

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، از تعهد این نهاد به افزایش نرخ بهره برای کاهش تورم خبر داد. او در جلسه «ECB» نگرانی خود را بیشتر چالش‌های مرتبط با افزایش تورم دانست تا چالش‌هایی از قبیل حرکت به‌سمت رکود که افزایش نرخ بهره می‌تواند آن‌ها را ایجاد کند.

پاول در این زمینه می‌افزاید:

تا این حد پیشروی ممکن است خطراتی ایجاد کند؟ بله ممکن است؛ اما خطر بزرگتر آن است که سیاست تثبیت قیمت ما شکست بخورد.

پاول معتقد است فدرال رزرو باید به‌سرعت نرخ بهره را افزایش دهد و افزود کم‌کم افزایش‌دادن نرخ بهره نیز روش خوبی نیست، چون در آن صورت مصرف‌کنندگان احساس می‌کنند که افزایش قیمت کالاها، روندی ادامه‌دار است و حد ندارد. هرچند حدود یک هفته قبل، پاول می‌گفت از میزان افزایش تدریجی نرخ بهره تا قبل از سال آینده کاسته خواهد شد.

معاملات آتی در بازار سهام ایالات متحده تحت‌تأثیر سخنان پاول قرار گرفت؛ به‌طوری که شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P ۵۰۰)، ۱.۵۹ درصد و شاخص نزدک ۱۰۰ (Nasdaq ۱۰۰) نیز ۱.۹ درصد از ارزش خود را از دست دادند. بازارهای آسیایی نیز وضع مشابهی داشتند، تا جایی که شاخص نیکی ژاپن (Japan’s Nikkei) با ۲۲۵ واحد کاهش در حدود ۱.۵۴ درصد و شاخص آسیایی آسیا داو (Asia Dow) نیز با ۱.۱۴ درصد کاهش، روندی نزولی را دنبال می‌کنند.

در بحبوحه افزایش قیمت کالاها، بانک‌های مرکزی سرتاسر جهان، در حال بررسی گزینه افزایش نرخ بهره بانکی خود هستند. اسپانیا در اوایل این هفته اعلام کرد که با ۱۰ درصد تورم، رکورد ۳۷ ساله تورم خود را شکسته است. هند و چین نیز با خطرات انقباض اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

چنین مسائلی می‌تواند فشار فروش فعلی بیت کوین را شدیدتر کند. قیمت این ارز دیجیتال در چند ماه گذشته رفتاری مشابه با سهم‌های فناوری ریسک‌پذیر داشته و در سال جاری حدود ۵۸ درصد ارزش خود را از دست داده است.

همچنین بخوانید: ۵ دلیل برای سقوط بیت کوین به ۱۰هزار دلار؛ ریزش نهایی هنوز اتفاق نیفتاده است؟

سرایت آثار مسائل دیگری چون ورشکستگی احتمالی وام‌دهندگان ارزهای دیجیتال و شکست صندوق ارزهای دیجیتال تری اروز (Three Arrows)، بر فشار فروش ارزهای دیجیتال افزود. آن هم ارزهای دیجیتالی که زمانی تصور می‌شد سپری محافظتی علیه افزایش تورم خواهند بود.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید