23 اردیبهشت 1400

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

چرا لبنیات گران شد؟/ دخالت دولت و تخصیص ارز ارزان به نهاده‌های دامی علل اصلی گرانی لبنیات

چرا لبنیات گران شد؟/ دخالت دولت و تخصیص ارز ارزان به نهاده‌های دامی علل اصلی گرانی لبنیات

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از با اقتصاد،

 
به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محمدرضا بنی طبا سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات ، در رابطه با وضعیت بازار لبنیات در کشور اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش اخیر قیمت لبنیات در کشور دخالت دولت در قیمت گذاری برخی از محصولات لبنی است، یعنی دولت در قیمت گذاری این محصولات از حقوق تولیدکنندگان حمایت نمی‌کند و آن‌ها محصولات با قیمت متفاوتی را تولید می‌کنند.
وی افزود: به همین دلیل است که به عنوان مثال قیمت پنیر در فروشگاه‌ها یکسان نیست و دلیل آن تفاوت در وزن و کیفیت محصول است و همین تفاوت در قیمت‌ها بعضا دچار ایجاد رقابت و نوسان قیمت‌ها در بازار می‌شود.
 
مقصر اصلی افزایش قیمت لبنیات کیست؟ / ناتوانی برخی خانوار‌ها در تامین روزمره لبنیات
سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات بیان کرد: دومین و مهم‌ترین دلیل نابسامانی در صنعت و بازار فروش لبنیات، تخصیص ارز ارزان قیمت به واردات نهاده‌های دامی است به طوری که این موضوع ارتباط مستقیم با قیمت‌ها و بازار لبنیات دارد.
بنی طبا ادامه داد: اقدام دولت در خصوص تخصیص ارز ارزان قیمت به نهاده‌های دامی در صورتی می‌تواند برای صنعت لبنیات مثمر واقع شود که اختلاف قیمت میان ارز آزاد و دولتی در راستای حمایت از مصرف کنندگان صرف شود.
وی با ذکر این مطلب که حمایت از مصرف کنندگان می‌تواند در قالب یارانه‌های مواد غذایی باشد، تصریح کرد: دولت باید اقشار مختلف جامعه را برای خرید اقلام خوراکی حمایت کند چراکه هم اکنون برخی از اقشار قدرت خرید لبنیات نیز ندارند.
سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات ابراز کرد:، اما زمانی که دولت اختلاف بین قیمت ارز دولتی و آزاد را برای بهبود بازار و جامعه هزینه نمی‌کند، همان بهتر که واردات نهاده‌های دامی به صورت آزاد انجام گیرد و وضعیت عرضه و تقاضا در بازار قیمت‌ها را تعیین کند.
بنی طبا گفت: به عنوان مثال دولت چند سال گذشته طی اقدامی یارانه ارز واردات گوشت قرمز را قطع کرد و همین موضوع باعث شده تا هم اکنون ضمن آرامش حاکم در بازار گوشت قرمز و تامین نیاز‌های داخل، به فکر صادرات این مواد غذایی هستیم.

نحوه قیمت گذاری لبنیات در کشور

سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات اظهار کرد: قیمت 10 قلم لبنیات توسط دولت سالیانه به صورت نرخ مصوب تعیین می‌شود و مابقی محصولات لبنی توسط شرکت‌های تولیدکننده و بر اساس هزینه‌های تولید و جاری قیمت گذاری می‌شوند.
بنی طبا افزود: شرکت‌های تولیدکننده محصولات لبنی باید در قیمت گذاری محصولات خود از آیین نامه قیمت گذاری محصولات ساخت داخل پیروی کنند که در این آیین نامه نحوه قیمت گذاری محصولاتی که توسط دولت نرخنامه ندارند، درج شده است.
وی تصریح کرد: نحوه قیمت گذاری محصولات لبنی به این شکل است که تولیدکنندگان باید ضمن در نظر گرفتن هزینه‌های تولید و دستمزد کارگران، می‌توانند بین 11 تا 17 درصد نیز برای خود دایره سود تعیین کنند.
 
نهاده‌های دامی با قیمت مصوب پیدا نمی‌شود
 
احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی سایت ارزی (Arzee) جوان، در خصوص قیمت نهاده‌های دامی اظهار کرد: اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ 10 هزار تومان، جو 3 هزار تومان و ذرت 3 هزار و 500 تومان پیدا نمی‌شود که اگر دولت هر چه سریع‌تر مشکلات را حل نکند، ظرف یک تا 2 ماه آینده صنعت دامپروری نابود می‌شود.
به گفته وی؛ نرخ فعلی جو و ذرت با قیمت مصوب 2 برابر و کنجاله سویا 4 برابر فاصله دارد.
مقدسی ابراز کرد: در حال حاضر ذرت در بنادر آمده و تنها به سبب مشکل تامین ارز امکان ترخیص وجود ندارد و اگر بانک مرکزی نمی‌تواند ارز مورد نیاز را تامین کند، اجازه واردات با ارز آزاد را بدهند چرا که دستگاه ما موجود زنده است و نبود ارز و تحریم متوجه نمی‌شود.

با تمام این تفاسیر، دولت که باید تنها وظیفه نظارت بر بازار‌ها و قیمت‌ها را به دوش بکشد، اما شاهد این هستیم که دولت در قیمت گذاری بسیار از محصولات داخلی نیز ورود می‌کند و همین اقدام باعث برهم خوردن بازار‌ها شده است. پس دولت باید هرچه سریعتر در راستای حل این مشکلات چاره‌ای بیاندیشد و دست خود را از قیمت گذاری محصولات داخلی کوتاه کند تا بازار به روال عادی خود بازگردد./سایت ارزی (Arzee) جوان 

 

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code