تسنیم/بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان اعلام کرد اگر اتحادیه اروپا در ششمین بسته تحریمی خود علیه روسیه نفت این کشور را به‌طور کامل تحریم کند، قیمت نفت خام برنت احتمالاً ۶۵ درصد افزایش‌یافته و به ۱۸۵ دلار در هر بشکه می‌رسد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان هشدار داد اگر اتحادیه اروپا به‌سرعت واردات نفت از روسیه را ممنوع کند، قیمت آن احتمالاً به رکورد 185 دلار در هر بشکه می‌رسد.

اتحادیه اروپا مذاکره در مورد تحریم احتمالی نفت روسیه را آغاز کرده، اما اعضای این بلوک هنوز هم درمورد ممنوعیت واردات انرژی از روسیه اختلاف دارند. آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا همچنان با تحریم فوری نفت روسیه مخالفت می‌کند و عقیده دارد این اقدام، آلمان و اروپا را وارد رکود عمیقی خواهد کرد. آلمان، مجارستان و اتریش مانند برخی از سایر اعضای اتحادیه اروپا مخالف تحریم فوری نفت روسیه هستند.

 بااین‌وجود آلمان در اوایل همین ماه اعلام کرد در سال جاری میلادی به وابستگی خود به نفت روسیه را پایان می‌دهد.

ناتاشا کانوا، رییس بخش استراتژی کالای جهانی در بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان عقیده دارد اگر اتحادیه اروپا در ششمین بسته تحریمی خود علیه روسیه نفت این کشور را به‌طور کامل تحریم کند، قیمت نفت خام برنت احتمالاً 65 درصد افزایش‌یافته و به 185 دلار در هر بشکه می‌رسد.

وی اضافه کرد تحریم فوری نفت روسیه بیش‌از 4 میلیون بشکه در روز از عرضه نفت این کشور را از بازار خارج می‌کند و چین و هند نمی‌توانند به این زودی‌ها این حجم از نفت را دریافت کنند.

کانوا تاکید کرد اگر اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را مانند آنچه در مورد زغال‌سنگ انجام داد، به‌تدریج و طی چند ماه کاهش دهد، تاثیر چندانی بر قیمت نفت نخواهد داشت.

انتهای پیام/53