1402/03/16

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۳ اسفند ۱۴۰۱ / کاهش قیمت در بازار فلز زرد ادامه دارد؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۳ اسفند ۱۴۰۱ / کاهش قیمت در بازار فلز زرد ادامه دارد؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه 3 اسفند 1401 / کاهش قیمت در بازار فلز زرد ادامه دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت طلا و سکه امروز کاهش داشت. هر چند در ابتدای معاملات امروز قیمت طلا افزایش داشت و سکه ارزان شد، اما این روند در ادامه در هر دو بازار کاهشی بود.

امروز کاهش قیمت سکه نتوانست سکه امامی را از کانال 29 میلیون تومانی خارج کند و هر مثقال طلا همچنان بالای کانال 10 میلیون تومانی معامله شد.

امروز مرکز مبادله ارز و طلا هم راه‌اندازی شد؛ برخی از معامله‌گران دست از معامله کشیدند و فعلا بازار در حالت انتظاری قرار دارد.

تحلیلگران بازار معتقدند اگر این مرکز بتواند تمام نیازهای بازار را پاسخ دهد در طولانی‌مدت کارایی خواهد داشت؛ اما اگر محدودیت داشته باشد فقط منجر به اصلاح قیمت در کوتاه‌مدت خواهد شد و درمان نیست.

بازارساز فعلا ابزار کنترلی جدی در دست ندارد و تاثیرپذیری بازار ارز،‌ طلا و سکه از مرکز مبادله ارز و طلا به عملکرد آن در روزهای آینده بستگی دارد.

قیمت سکه اصلاح می‌شود؟

امروز معامله‌گران می‌گفتند در شرایط فعلی در صورتی که قیمت دلار با نسخه جدید در کوتاه‌مدت درمان شود با توجه به حباب سکه، احتمال اصلاح قیمت سکه وجود خواهد داشت. این در حالی است که برخی از تحلیلگران فنی انتظار دارند قیمت سکه نزدیک مرز 30 میلیون تومانی به مرور اصلاح شود و فلز گرانبهای داخلی حداقل بخشی از افزایش ارزش هفته‌های اخیر را از دست دهد.

سکه بهار رکورددار کاهش قیمت

امروز سه‌شنبه دوم اسفند 1401، سکه امامی نزدیک به 500 هزار تومان ارزان شد. این قطعه از سکه 29 میلیون و 294 هزار تومان معامله شد. سکه بهار آزادی بیشترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. سکه بهار با کاهش نزدیک به 900 هزار تومانی قیمت با نرخ 26 میلیون و 999 هزار تومان معامله شد.

نیم سکه 500 هزار تومان ارزان شد و با قیمت 15 میلیون و 400 هزار تومان معامله شد. ربع سکه به قیمت 10 میلیون و 300 هزار تومان رسید و 350 هزار تومان کاهش قیمت داشت.

سکه گرمی کمترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت و با کاهش 50 هزار تومانی قیمت، با نرخ 5 میلیون و 150 هزار تومان معامله شد.

امروز با تصمیم بانک مرکزی عرضه ربع سکه در بورس کالا متوقف شد و قرار است از هفته آینده در مرکز مبادله طلا و ارز عرضه ربع سکه آغاز شود.

در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال طلا کاهش 85 هزار تومانی قیمت را پشت‌سر گذاشت و با قیمت 10 میلیون و 68 هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای 18 عیار نیز نزدیک به 20 هزار تومان ارزان شد. قیمت این مقدار طلا 2 میلیون و 326 هزار تومان شد. طلای دست دوم نیز 18 هزار تومان ارزان‌ شد و به قیمت 2 میلیون و 296 هزار تومان رسید.

حباب سکه نیز امروز کاهش داشت و بیشترین مقدار کاهش حباب مربوط به سکه بهار با کاهش 800 هزار تومانی بود. از نگاه تحلیلگران بازار، افزایش شدید حباب سکه در روزهای گذشته نشان از وضعیت هیجانی در بازار فلز گران بهای داخلی داشت و در این وضعیت، تمایل به فروش نیز پایین بود.

جدول قیمت و حباب سکه 2 اسفند 1401

بازدهی بازار طلا افزایشی است؟

در همین راستا برزو حق‌شناس با اشاره به تاثیرپذیری بازار فلز زرد در داخل کشور از انس جهانی طلا و دلار به تجارت‌نیوز گفت:«در حال‌ حاضر قیمت طلا و سکه از قیمت دلار تبعیت می‌کند و متاثر از اقدامات اخیر بانک مرکزی، اندکی کاهش قیمت داشته است.»

وی ابراز عقیده کرد:« دلار بازدهی بیشتری از طلا دارد اما از این به بعد اهرم انس نیز بر قیمت فلز زرد اثر دارد. این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران، انس جهانی طلا در ماه‌های آینده روند صعودی دارد و شاید بازدهی طلا در سال جدید بیشتر باشد.»

گفتنی است انس جهانی طلا امروز کاهش داشت و با قیمت 1836 دلار معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *