2024/06/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ / دلار سکه را بالا کشید

پیش بینی قیمت طلا و سکه 27 بهمن 1401 / دلار سکه را بالا کشید

پیش بینی قیمت طلا و سکه 27 بهمن 1401 / دلار سکه را بالا کشید

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت طلا و سکه امروز سقف‌شکنی کرد. بازار فلز زرد از ابتدای هفته (روز یکشنبه) افزایشی بوده است.

انتظار می‌رفت روند قیمت در بازار فلز زرد به صحبت‌های فرزین واکنش مثبت نشان دهد اما نه تنها دلار به عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت در بازار طلا و سکه کاهش نداشت، بلکه سکه سقف نیز زد.

امروز انس جهانی طلا کاهش داشت اما افت 30 دلاری انس جهانی طلا نیز نتوانست بر قیمت طلا و سکه اثر بگذارد. در لحظه نگارش این گزارش انس جهانی طلا 1836.55 دلار شد.

برخی معامله‌گران معتقدند فعالان بازار سکه منابع مالی قوی دارند و در مواقعی که انس جهانی طلا روند کاهشی محسوسی دارد اقدام به خرید دلار می‌کنند تا قیمت سکه کاهش نداشته باشد.

امروز دلار در کانال 40 هزار تومان یک پله بالا رفت و قیمت سکه امامی نیز یک کانال رشد داشت و 26 میلیون تومانی شد.

سکه امامی و بهار کانال عوض کردند

گفتنی است امروز چهارشنبه 26 بهمن 1401، قیمت در تمامی قطعات سکه رشد داشت اما بیشترین افزایش قیمت مربوط به سکه امامی بود. قیمت این قطعه از سکه 800 هزار تومان رشد داشت. این مقدار افزایش قیمت باعث شد سکه امامی وارد کانال جدید قیمتی شود. در لحظه نگارش این گزارش این قطعه از سکه با قیمت 26 میلیون و 300 هزار تومان معامله شد.

سکه بهار آزادی 700 هزار تومان گران‌ شد و با قیمت 24 میلیون و 600 هزار تومان در بازار معامله شد. این قطعه از سکه روز چهارشنبه در کانال 23 میلیون تومانی قرار داشت و این افزایش باعث شد قیمت یک کانال بالاتر برود.

نیم سکه هم 350 هزار تومان گران شد و به قیمت 14 میلیون و 850 هزار تومان رسید. ربع سکه نیز 250 هزار تومان افزایش داشت و با قیمت 9 میلیون و 600 هزار تومان معامله شد. سکه گرمی با افزایش 200 هزار تومانی با قیمت پنج میلیون و 200 هزار تومان معامله شد.

حباب سکه به 6 میلیون تومان نزدیک شد

امروز قیمت طلا نیز در نهایت روند افزایشی به خود گرفت. هر مثقال طلا با بیش از 90 هزار تومان افزایش قیمت به نرخ حدودی 9 میلیون و 378 هزار تومانی رسید.

هر گرم طلای 18 عیار نیز 21 هزار تومان گران‌ شد و با قیمت دو میلیون و 164 هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت هر گرم طلای دست دوم، دو میلیون و 135 هزار تومان شد و 21 هزار تومان افزایش داشت.

جدول قیمت و حباب سکه 26 بهمن 1401

در همین حال امروز حباب تمامی قطعات سکه افزایش داشت. بیشترین مقدار افزایش حباب مربوط به سکه امامی بود. حباب این قطعه 400 هزار تومان افزایش داشت. در حال حاضر حباب سکه امامی با کانال 6 میلیون تومانی تنها 100 هزار تومان فاصله دارد.

دستکاری در بازار سکه مقطعی است

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس بازارهای مالی با اشاره به دو متغییر تعیین‌کننده در بازار فلز زرد به تجارت‌نیوز گفت:«این بازار از دو متغییر ارز و انس جهانی اثر می‌گیرد. چشم‌انداز پیشروی نرخ طلای جهانی رو به رشد پیش‌بینی شده است.»

او ادامه داد:«اکثریت صاحب‌نظران روند رشد فلزات گرانبها و رنگی را رو به رشد می‌بینند. هم ارز و هم انس رو به رشد پیش‌بینی می‌شوند. بنابراین به جز مواردی که به صورت کنترل‌شده برخورد می‌شود، مطمئنا طلا و سکه نیز با شیب افزایش قیمت، رشد خواهند کرد.»

این کارشناس بازارهای مالی دخالت سکه‌بازان در بازار دلار را محتمل دانست و گفت:«نمی‌توان منکر شد، زیرا گاهی دیدیم که انس پایین می‌آید و انتظار داریم سکه هم پایین بیاید اما روند دلار صعودی می‌شود و قیمت در بازار فلز زرد کاهش نمی‌یابد.»

او خاطرنشان کرد: «این موضوع مانند زمانی است که آقای فرزین می‌گوید من می‌خواهم دلار را پایین بیاورم، اما قیمت دلار بالا می‌رود.»

آقابزرگی تاکید کرد: «در اقتصاد دستور حاکم نیست. عرضه، تقاضا و متغیرهای اقتصادی تعیین می‌کنند که شرایط تعادل در آن حوزه چگونه باشد. بنابراین چه دولت و چه بازاریان به صورت دستوری نمی‌توانند در بازار تاثیر بلندمدت بگذارند.»

او گفت:«امکان ایجاد شوک کوتاه‌مدت در بازار وجود دارد. اما اصول اقتصاد می‌گوید این تعادل در یک دوره کوتاه به دست می‌آیند. درست مثل اینکه آقای فرزین در پایین آوردن قیمت دلار موفق نیست، گروهی هم که سعی می‌کنند بازار ارز و طلا را پایین نگه دارند در طولانی‌مدت موفق نخواهند بود.»

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید