2024/04/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه 23 اسفند 1401 / نیم‌نگاه بازار فلزات گران‌بها به انس جهانی طلا

پیش بینی قیمت طلا و سکه 23 اسفند 1401 / نیم‌نگاه بازار فلزات گران‌بها به انس جهانی طلا

به گزارش تجارت‌نیوز ، با وجود روند محدود کاهشی قیمت دلار در بازارهای داخلی امروز، قیمت طلا و سکه بار دیگر سقف شکنی کرد و گران شد.

برخی تحلیلگران بازار معتقدند این روند صعودی قیمت طلا و سکه با افزایش قیمت انس جهانی طلا همراه شده است. گفتنی است قیمت طلای جهانی امروز به محدوده 1900 دلار برگشت و در لحظه نگارش این گزارش با نرخ 1.901.03 دلار معامله شد.

برخی از فعالان بازار با اشاره به رشد طلای جهانی باور دارند این امر ممکن است بر قدرت سکه بازان افزایشی بیفزاید و قدرت کاهشی‌های بازار سکه را تضعیف کند. این در حالی است که دیروز نیز با وجود تعطیلی پایان هفته بازارهای جهانی، سکه بدون توجه به قیمت دلار گران شد و مستقل عمل کرد.

معامله‌گران، امروز با اشاره به افزاش قیمت طلا و سکه و تبعیت این بازار از تلاطمات اقتصاد آمریکا و افزایش قیمت انس جهانی به کنایه می‌گفتند، سهم ایران از هر بازاری در دنیا فقط افزایش قیمت‌هاست و اگر در دنیا چیزی ارزان شود ما از آن بی‌بهره‌ایم.

بازگشت سکه و طلا به کانال‌های بالاتر

امروز 22 اسفند 1401 قیمت سکه  نزدیک به دو میلیون تومان گران شد. این قطعه از سکه به کانال 26 میلیونی برگشت. در لحظه نگارش این گزارش سکه امامی با قیمت 26 میلیون و 787 هزار تومان معامله شد. این در حالی است که روند افزایشی قیمت فلز زرد در بازار معالات تهران همچنان ادامه دارد و نوسان قیمت در مسیر صعودی است.

قیمت سکه بهار آزادی با افزایش دو میلیون و 190 هزار تومانی بیشترین افزایش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. در لحظه نگارش این گزارش به قیمت حدودی 24 میلیون و 188 هزار تومان رسید.

نیم سکه یک میلیون و 200 هزار تومان گرانتر از روز گذشته معامله شد و به قیمت 16 میلیون و 200 هزار تومانی رسید. ربع سکه 700 هزار تومان افزایش قیمت داشت و به قیمت 9 میلیون و 900 هزار تومان رسید.

امروز سکه گرمی 300 هزار تومان گران شد و این کمترین مقدار افزایش نرخ سکه بود. این قطعه، در هفته ‌گذشته نیز کمترین نوسان قیمت را در خانواده خود داشته است. سکخ گرمی اکنون با قیمت پنج میلیون و 900 هزار تومان در بازار معامله می‌شود.

امروز قیمت طلا نیز برخلاف روز گذشته روند صعودی داشت. هر مثقال طلا 736 هزار تومان گران شد که این مقدار افزایش قیمت در هفته‌های گذشته برای طلا، رکوردشکنی محسوب می‌شود. این مقدار طلا که روز گذشته به کانال هشت میلیون تومانی ورود کرده بود، هم‌‌اکنون با قیمت 9 میلیون و 371 هزار تومان مبادله می‌شود.

هر گرم طلای 18 عیار نیز با رشد 170 هزار تومانی به قیمت دو میلیون و 163 هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم هم دو میلیون و 133 هزار تومان شد که نسبت به روز گذشته 167 هزار تومان گران‌تر شده است.

حباب سکه افزایشی است؟

سکه امامی و بهار امروز افزایش حباب نسبتا مشابهی داشتند. حباب این قطعات سکه میلیونی رشد کرد. سایر قطعات سکه نیز از 200 تا 900 هزار تومان رشد حباب داشتند. حباب سکه امامی و بهار با بیش از یک میلیون و 700 هزار تومان رشد، پرچمدار بیشترین حباب در میان قطعات سکه بودند.

جدول قیمت و حباب سکه 22 اسفند 1401

تاثیر انس بر طلای داخلی کم است

در همین راستا سهراب اشرفی کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به افزایش امروز قیمت طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «وقتی شاخص دلار کاهش پیدا می‌کند قیمت جهانی طلا بالا می‌رود و سایر ارزهای بین‌المللی دستخوش نوسان می‌شوند؛ این موضوع ارتباطی با برابری ریال و دلار و ارزش پول ما ندارد و اگر داشته باشد تاثیرش بسیار کم است. بنابراین می‌توان گفت نقش و تاثیر انس جهانی طلا بر قیمت طلا و سکه زیاد نیست.»

وی با تاکید بر اینکه این روند نزولی دلار شروع یک اقدام مثبت است خاطر نشان کرد:« وقتی اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار مداومت داشته باشد، ‌قیمت در بازار طلا و سکه چاره‌ای جز روند کاهشی ندارد.»

این کارشناس بازار طلا با اشاره به شرایط خاص اقتصادی کشور یادآور شد: «جابه‌جایی دلار از خارج کشور و مسایل مرتبط با تحریم‌ها مشکلاتی است که سیاست‌‌های دولت را متاثر می‌سازد، اما با این وجود نباید تاثیر بانک مرکزی در بازار را نادیده گرفت.»

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *