2024/04/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه 20 تیر 1402 / روند بازار طلا تا پایان سال چگونه است؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه 20 تیر 1402 / روند بازار طلا تا پایان سال چگونه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز امروز، قیمت طلا و سکه علاوه بر کاهش 150 تومانی قیمت دلار با کاهش قیمت انس جهانی طلا نیز همراه شد و در روند نزولی قرار گرفت. سکه بهار بیشترین کاهش قیمت را در قطعات سکه داشت و سکه امامی نیز به ارزانترین سطح قیمتی طی چهار ماه گذشته رسید.

همراهی بازار داخلی با ریزش طلای جهانی

معامله‌گران بازار فلز گرانبها کاهش تقاضا در این بازار را متاثر از ریزش قیمت انس جهانی طلا و افت تقاضا می‌دانند. به اعتقاد آنها قیمت دلار در کانال ثابتی نوسان دارد و افت و خیزهای محدود این اسکناس، نقش چندانی در کاهش قیمت طلا و سکه ندارد.

گفتنی است انس جهانی طلا در ساعات ابتدایی امروز 10 دلار کاهش داشت و با قیمت 1914 دلار معامله می‌شد. اما در لحظه نگارش این گزارش قیمت طلای جهانی به رقم 1924 دلاری رسید.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با ریزش قیمت طلای جهانی پروپاگاندایی در بازار فلز زرد ایجاد شده که خود طلافروش‌ها هم از خرید فاصله گرفته‌اند؛ این کاهش تقاضا ریزش پلکانی قیمت طلا و سکه را به همراه دارد.

تحلیلگران اقتصادی می‌گویند، نیمه دوم سال، فصل رشد در بازارهای مالی است. آنها معتقدند تا انتهای امسال بازدهی قیمت طلا و سکه نسبت به دلار بیشتر است و قیمت طلای جهانی را نیز صعودی پیش‌بینی می‌کنند.

اثر روابط مساعد سیاسی بر روند کاهشی قیمت بازار فلز زرد

در همین راستا سهراب اشرفی کارشناس و فعال بازار طلا و سکه با اشاره به اثر روند کاهشی قیمت دلار بر بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفت: «اثر اخبار سیاسی مثبت هفته‌های گذشته را نمی‌توان بر بازار ارز نادیده گرفت. برقراری روابط سیاسی با سایر کشورها تجربه موفقی در پایین آمدن قیمت دلار و طلا و سکه بود.»

وی با تاکید بر تاثیر روند تقاضا بر بازار طلا و سکه خاطرنشان کرد: «برخی مواقع، تقاضای بیشتری وارد بازار می‌شود؛ در نتیجه ورود تقاضای بیشتر یا کاهش خرید در بازار باعث افزایش و کاهش قیمت در بازار سکه و طلا می‌شود.»

این فعال بازار طلا و سکه خاطرنشان کرد: «تحریم مشکلی است که بازارهای داخلی را متاثر کرده است؛ اما با این وجود نباید تاثیر بانک مرکزی در مدیریت بازار را نادیده گرفت.»

پرچمداری سکه بهار در کاهش قیمت

امروز دوشنبه 19 تیرماه قیمت سکه امامی 283 هزار تومان ارزان شد. این قطعه از نیمه کانال 28 میلیون تومانی پایین‌تر آمد و با قیمت 28 میلیون و 249 هزار تومان مبادله شد.

در روز جاری قیمت سکه بهار بیشترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه امروز،‌ برخلاف روند افزایشی محدود دو روز ابتدایی هفته با افت 314 هزار تومانی پرچمدار بیشتری کاهش قیمت بود. سکه بهار با رقم 25 میلیون و 401 هزار تومان مبادله شد.

امروز نیم‌سکه و ربع‌ سکه 150 هزار تومان افت قیمت داشتند و به ترتیب با قیمت 15 میلیون و 350 هزار تومان و 10 میلیون و 350 هزار تومان مبادله شدند. در روز جاری سکه گرمی کاهش 100 هزار تومانی داشت و با قیمت 6 میلیون و 300 هزار تومان مبادله شد.

حباب سکه بهار 2 میلیونی شد

امروز قیمت طلا نیز با کاهش قیمت دلار همراه شد. هر مثقال طلا با 31 هزار تومان کاهش در کانال 10 میلیون تومانی یک پله عقب نشست و با قیمت 10 میلیون و 185 هزار تومان معامله شد. هر گرم طلا نیز 6 هزار و 200 تومان ارزان شد و با قیمت دو میلیون و 351 هزار تومان معامله شد. در روز جاری طلای دست دوم با قیمت دو میلیون و 320 هزار تومان رسید.

امروز و در لحظه نگارش این گزارش، حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. بیشترین مقدار افت حباب مربوط به سکه بهار با 207 هزار تومان کاهش بود. این کاهش قیمت حباب سکه بهار را در کانال دو میلیون تومانی نشاند. در روز جاری حباب سکه امامی 190 هزار تومان کاهش داشت.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *