1402/03/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ / دخالت سکه‌فروشان در بازار دلار

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ / دخالت سکه‌فروشان در بازار دلار

پیش بینی قیمت طلا و سکه 20 بهمن 1401 / دخالت سکه‌فروشان در بازار دلار

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت طلا و سکه مطابق روز گذشته نوسان محدودی در مسیر افزایشی داشت. در نخستین ساعات معاملاتی امروز قیمت سکه با کاهش بازگشایی شد اما در میانه روز روند افزایشی به خود گرفت.

قیمت دلار امروز 100 تومان ارزان‌تر شد اما بازار فلز زرد از دلار تبعیت‌ نکرد. سرپیچی قیمت طلا و سکه از نرخ دلار، دیروز نیز در بازار معاملات خود را نشان داد.

سرپیچی فلز زرد از اقدامات دستوری

معامله‌گران معتقدند نوسانات کاهشی قیمت دلار چندان قابل توجه نیست و بازارساز با عرضه گسترده، این اسکناس آمریکایی را کاهش داده است و طلا و سکه چندان از اقدامات دستوری پیروی نمی‌کنند.

انس جهانی طلا که اواخر هفته گذشته با ریزش شدید، محدوده 1900 دلاری را ترک کرد و حدود 90 دلار ریخت در حال بازسازی مسیر افزایشی است. در لحظه نگارش این گزارش انس جهانی طلا با قیمت 1880.87 دلار در حال معامله است.

در هفته‌های گذشته معامله‌گران معتقد بودند؛ انس جهانی طلا بازیگر فعالی برای تعیین قیمت طلا و سکه در بازار داخلی نیست.

فعالان بازار می‌گویند سکه در پایین محدوده 24 میلیون تومانی گیر افتاده و برای روند صعودی، قیمت دلار باید افزایش قابل توجهی داشته باشد.

آنها معتقدند یکی از دلایلی که باعث شده سکه از مرز حساس بازارساز عبور نکند، نوسانات محدود قیمت دلار در یک محدوده خاص است.

ادامه نوسانات افزایشی در بازار فلز زرد

امروز چهارشنبه 19 بهمن 1401 قیمت سکه امامی در پله نخست کانال 24 میلیون تومانی نوسان داشت. سکه امامی با قیمت 24 میلیون و 199 هزار تومان در حال معامله است و نسبت به روز گذشته 51 هزار تومان گرانتر شده است.

سکه بهار آزادی روز گذشته نوسان قیمتی نداشت. اما امروز نزدیک به 100 هزار تومان افزایش قیمت داشت. هر چند این افزایش باعث نشد به کانال 23 میلیون تومانی ورود کند. سکه بهار با قیمت 22 میلیون و 895 هزار تومان معامله شد.

نیم سکه دیروز 50 هزار تومان ارزانتر شد و امروز 50 هزار تومان افزایش قیمت داشت. این قطعه از سکه با قیمت 14 میلیون و 200 هزار تومان در بازار معامله شد. ربع سکه بدون تغییر و با قیمت 9 میلیون و 150 هزار تومان معامله شد.

قیمت سکه گرمی برخلاف سایر قطعات سکه 5 هزار تومان کاهش داشت و با قیمت 4 میلیون و 900 هزار تومان معامله شد.

روز گذشته قیمت طلا نوسان کاهشی محدودی داشت اما امروز هر مثقال طلا 105 هزار تومان گرانتر شد و با قیمت 9 میلیون و 63 هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای 18 عیار نیز با قیمت دو میلیون و 91 هزار تومان معامله شد. این مقدار طلا نسبت به روز گذشته 23 هزار تومان گرانتر شد.

روند حباب سکه دیروز در تمامی قطعات به غیر از ربع سکه افزایش داشت اما امروز این روند در تمامی قطعات سکه کاهشی بود.

افزایش قیمت حباب سکه در سکه بهار طی روزهای گذشته باعث شده مقدار حباب این قطعه، سقف سه میلیون تومانی را رد کند. این مقدار بیشترین حبابی است که در ماه‌های اخیر، بازار در سکه بهار آزادی به خود دیده است.

طلای دست دوم 20 هزار تومان رشد قیمت داشت و با نرخ 2 میلیون و 65 هزار تومان معامله شد.

جدول قیمت و حباب سکه 19 بهمن 1401

بازی سکه‌فروشان با دلار

در همین راستا کامبیز اشرفی کارشناس بازارهای مالی با اشاره به رفتار همگِن معامله‌گران ارز و طلا به تجارت‌نیوز گفت:« منطق خریداران این دو بازار یکی است. هر چیزی که باعث افزایش سطح انتظارات تورمی در جامعه شود، خریداران را به سمت طلا و ارز سوق می‌دهد.»

او با اشاره به صنف خریداران سکه خاطرنشان کرد:«صنف سکه قوی است و سکه‌فروشان زمانی که انس جهانی طلا کاهش می‌یابد اقدام به خرید دلار می‌کنند.»

اشرفی خاطرنشان کرد:«وقتی قیمت انس جهانی پایین بیاید تقاضای ارز افزایش می‌یابد و سکه‌بازان برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان دلار می‌خرند. با این اقدام هم ارزش پولشان حفظ می‌شود و با افزایش قیمت دلار قیمت سکه هم بالاتر می‌رود.»

او تاکید کرد:«به همین دلیل است که وقتی به طور مثال 80 دلار قیمت انس جهانی طلا کاهش می‌یابد؛ اما درصد کاهش قیمت سکه قابل توجه نیست. زیرا سکه‌فروشان شروع به خریدن دلار می‌کنند و باعث می‌شوند ضریب قیمت دلار بالاتر برود و قیمت سکه به مقدار قابل توجهی پایین نیاید.»

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *