1402/12/09

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ / پایان روزهای باثبات بازار طلا فرا رسیده است؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ / پایان روزهای باثبات بازار طلا فرا رسیده است؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه 11 تیر 1402 / پایان روزهای باثبات بازار طلا فرا رسیده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز در اولین روز هفته، قیمت طلا و سکه با افزایش قیمت دلار در روند صعودی قرار گرفت. همگرایی بالای بازار طلا با بازار ارز باعث شده هر رویدادی که دلار را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همان نسبت قیمت را در بازار طلا و سکه افزایش یا کاهش دهد.

قیمت روز سکه 10 تیر 1402

در بیشتر روزهای هفته گذشته قیمت طلا و سکه کاهش داشت. این کاهش منجر به تغییر کانال در قطعات سکه نشد اما معامله‌گران را نسبت به خرید و فروش سرد کرد. بازیگران بازارهای مالی در هفته‌های اخیر از ترس رکب بازارساز، اخبار مثبت در حوزه برجام و تحریم‌ها، آزادسازی دلارهای بلوکه شده کشورمان یا آزادی زندانیان سیاسی معامله نکردند.

اما در حوزه بین‌المللی ارزی(Arzee.ir)‌های خوشایندی برای ایران به گوش نمی‌رسد. هفته گذشته درباره موضوع برجام که به‌عنوان چالشی برای اقتصاد کشورمان تبدیل شده است؛ وزیر خارجه آمریکا گفته است که «هیچ توافق هسته‌ای با ایران روی میز نیست». این موضوع در روز جاری اثر افزایشی بر بازارهای مالی گذاشت.

طلا تا پایان سال چه روندی دارد؟

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر قیمت طلا و سکه از نرخ ارز و نرخ جهانی طلا به تجارت‌نیوز گفت: «هرگونه پیش‌بینی در بازار طلا منبعث از تحلیل اقتصاد بین‌الملل و نوسانات نرخ ارز در داخل کشور است. درباره تاثیر نرخ ارز در داخل کشور پیش‌بینی راحت‌تر است.»

وی ادامه داد: «استراتژی بانک‌های جهانی یا سایر کشورها در ارتباط با عرضه ذخایر طلا یا خرید بیشتر به‌عنوان پشتوانه ارزی یا کالایی کشوشان قابلیت پیش‌بینی ندارد.»

این کارشناس اقتصادی به رفتار سایر کشورها در ارتباط با افزایش ذخایر طلای کشورمان اشاره کرد و افزود: «روند یک سال گذشته نشان از اشتیاق کشورها برای افزایش ذخایر طلایشان دارد. این در حالی است که سال 2023 نسبت به سال میلادی 2022، کشورها ذخایر طلای بیشتری ذخیره کرده‌اند.»

وی افزود: «در سال 2023 کشور چین حدود 900 میلیارد دلار ذخایر ارزی، شامل یورو و دلار را به طلا تبدیل کرده است. این موضوع نظام عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود کانال 1800 تا 2000 هزار دلاری برای انس جهانی طلا حفظ شود و احتمال افزایش قیمت انس نسبت به کاهش قیمت کمتر است.»

آقابزرگی با تاکید بر روند صعودی قیمت دلار با توجه به تورم و سایر مولفه‌های اقتصادی تاکید کرد: «با توجه به اینکه نرخ دلار ضریب اول و نرخ انس ضریب دوم را در تعیین قیمت طلا و سکه دارد می‌توان آینده بازار داخلی فلز زرد را صعودی پیش‌بینی کرد.»

رشد قیمت در تمام قطعات سکه

امروز ‌شنبه 10 تیرماه 1402 بازار فلز گرانبها در تمام قطعات سکه افزایش قیمت داشت. سکه امامی با افزایش 300 هزار تومانی با قیمت 28 میلیون و 786 هزار تومان معامله شد. سکه بهار نیز با قیمت 25 میلیون و 801 هزار تومان به فروش رسید. این قطعه امروز 300 هزار تومان افزایش قیمت داشت.

امروز نیم سکه 200 هزار تومان رشد قیمت داشت و با رقم 15 میلیون و 700 هزار تومان مبادله شد. قیمت ربع سکه 150 هزار تومان رشد داشت و با رقم 10 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه گرمی 110 هزار تومان افزایش قیمت داشت. این قطعه امروز با قیمت 6 میلیون و 400 هزار تومان معامله شد.

روند نامتوازن حباب سکه‌ها

قیمت طلا امروز افزایشی بود. در لحظه نگارش این گزارش قیمت هر مثقال طلا 141 هزار تومان گران شد و به قیمت 10 میلیون و 319 هزار تومان رسید. هر گرم طلا نیز 34 هزار تومان رشد قیمت داشت و با رقم دو میلیون و 382 هزار تومان معامله شد.

امروز طلای دست دوم نزدیک به 33 هزار تومان رشد داشت و با قیمت دو میلیون و 348 هزار تومان معامله شد. در روز جاری قیمت حباب قطعات سکه متوازن نبود. حباب سکه‌های سنگین کاهشی بود و سایر قطعات سکه رشد 30 تا 70 هزار تومانی داشتند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *