2024/07/18

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱ تیر ۱۴۰۲ / انس جهانی، بازار طلا را کساد کرد

پیش بینی قیمت طلا و سکه 1 تیر 1402 / انس جهانی، بازار طلا را کساد کرد

پیش بینی قیمت طلا و سکه 1 تیر 1402 / انس جهانی، بازار طلا را کساد کرد

به گزارش تجارت‌نیوز روز چهارشنبه هر دو فاکتور تعیین‌کننده قیمت طلا و سکه در روند نزولی قرار داشتند. طلای جهانی با کاهش قیمت، با رقم 1932 دلار معامله شد و دلار در بازار داخلی نیز نوسان محدودی داشت. در جدول زیر آخرین قیمت معاملات روز گذشته در بازار طلا و سکه قابل مشاهده است.

قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 1402

روزهای گذشته بازار فلز زرد همواره در پی نوسانات قیمت دلار حرکت می‌کرد و قیمت انس جهانی طلا بازیگر فعالی برای تعیین قیمت طلای داخلی نبود. اما روز چهارشنبه قیمت دلار نوسان محدود کاهشی در حدود 100 تومانی داشت که به زعم فعالان اقتصادی این ارزان و گران‌شدن‌های مختصر، روند نیست و فعلا بازارهای مالی در روند سایدوی یا خنثی قرار دارند. اما به نظر می‌رسد در روز چهارشنبه، کاهش قیمت انس‌ جهانی طلا اثر نزولی بر قیمت طلا و سکه گذاشته است.

تغییرات ملموس قیمت سکه بهار آزادی

روز چهارشنبه در میان قطعات سکه، سکه بهار آزادی بیشترین کاهش قیمت را داشت و به کانال پایین‌تر برگشت. در روزهای گذشته نیز این قطعه بیشترین نوسانات کاهش یا افزایش قیمت را داشته است.

همچنان فعالان بازار فلز زرد چشم‌انتظار بازی دلار در معرکه اخبار سیاسی و اقتصاد تورمی هستند. آنها معتقدند اگر بازار طلا و سکه بدون در نظر گرفتن قیمت دلار روندی هم بگیرد، موقتی و متاثر از تقاضاست؛ در غیر این صورت مشق بازار فلز خوش‌رنگ از روی دست دلار است. هر چند در ماه‌های گذشته به علت افزایش قیمت، روند تقاضا در این بازار نیز نزولی است.

در صورت توافق؛ سکه 23 میلیونی می‌شود

در همین راستا مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی با اشاره به روند کاهش قیمت دلار و همگرایی طلا با این موضوع به تجارت‌نیوز گفت: «به نظر می‌رسد آینده چشم‌انداز تورمی فعلا خیلی بزرگ و وحشتناک دیده نمی‌شود. در سال گذشته بین ایران و عربستان توافقاتی حاصل شد و آرامش نسبی که در بازارها از این زاویه به وجود آمد، کم کم خود را نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند به رفتار دلار شکل دهد و روی طلا نیز تاثیر می‌گذارد.»

او با اشاره به ریزش قیمت انس جهانی طلا ادامه داد: «در روزهای اخیر انس جهانی طلا تحت تاثیر سیاست‌های فدرال رزرو است. درست است که از شدت نرخ بهره کمی کاسته شده اما کماکان در این فضا مانده و یک اصلاح را باید برای انس جهانی و آمدن در محدوده‌های 1900 دلار در نظر بگیریم.»

این کارشناس اقتصادی افزود: «قیمت 47 هزار تومانی، اولین منطقه حساس برای دلار است و در صورت حمایت می‌توان به این محدوده وزن داد. در صورتی که اخبار پرقدرتی در حوزه برجام شنیده شود و از جانب دو طرف یعنی ایران و آمریکا تائید شود و دو طرف به موضع مشترکی از نظر خبری برسند، قیمت دلار تا محدوده 43 هزار تومان نیز پایین می‌آید.»

او در ادامه با اشاره به اینکه رفتار طلا از زاویه دید دلار مورد توجه است، گفت: «پیش از این محدوده 29 میلیون و 600 هزار تومانی به عنوان منطقه مهم مقاومتی برای سکه متصور بود. دو مناطق 27 میلیون و 700 و 25 میلیون و 600 محدوده‌های بعدی قیمت سکه هستند. اگر اخبار مثبت در حوزه برجام سرازیر شود قیمت 23 میلیون و 700 را می‌توان برای آینده سکه مدنظر داشت.»

سکه بهار کانال عوض کرد

روز چهارشنبه 31 خردادماه 1402، قیمت سکه امامی با 288 هزار تومان کاهش قیمت در کانال 28 میلیون تومانی ماند. این قطعه با قیمت 28 میلیون و 201 هزار تومان مبادله شد.

روز گذشته سکه بهار آزادی بیشترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه 400 هزار تومان ارزان شد. این کاهش قیمت باعث شد سکه بهار یک کانال نزول کند. در لحظه نگارش این گزارش سکه بهار با قیمت 24 میلیون و 801 هزار تومان مبادله می‌شد.

روز چهارشنبه نیم سکه و ربع سکه هر کدام کاهش قیمت 200 هزار تومانی داشتند. این قطعات به ترتیب با قیمت 15 میلیون و 400 هزار تومان و 10 میلیون و 400 هزار تومان مبادله شدند. روز گذشته سکه گرمی با کاهش 120 هزار تومانی به قیمت 6 میلیون و 100 هزار تومان رسید.

بازگشت مثقال به کانال 9 میلیون تومانی

روز چهارشنبه قیمت حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. حباب سکه بهار با 185 هزار تومان افت کرد و بیشترین مقدار کاهش قیمت حباب سکه را در خانواده سکه‌ها داشت. سکه امامی 85 هزار تومان، نیم‌سکه 93 هزار تومان، ربع سکه 146 هزار تومان و سکه گرمی 93 هزار تومان کاهش حباب داشتند.

دیروز قیمت طلا کاهش داشت. روز چهارشنبه هر مثقال طلا 125 هزار تومان ارزان شد. کاهش قیمت این مقدار طلا را بار دیگر در کانال 9 میلیون تومانی قرار داد. در این روز هر مثقال با رقم 9 میلیون و 966 هزار تومان مبادله شد. هر گرم طلای 18 عیار نیز کاهش 29 هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و 300 هزار تومان مبادله شد. روز چهارشنبه طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و 270 هزار تومان معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید