2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا و سکه / مثقال طلا به کانال ۹ میلیون تومانی سقوط کرد

پیش بینی قیمت طلا و سکه / مثقال طلا به کانال ۹ میلیون تومانی سقوط کرد

پیش بینی قیمت طلا و سکه / مثقال طلا به کانال ۹ میلیون تومانی سقوط کرد

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت سکه امروز با ارزی(Arzee.ir) کاهش قیمت دلار بار دیگر در روند نزولی قرار گرفت. دیروز قیمت سکه امامی و بهار به کانال‌های بالاتر راه یافتند و امروز با ریزش قیمت‌ها مسیر رفته را برگشتند. این در حالی است که روز قبل طلا با افزایش قیمت سکه همراه نشد و در روند کاهشی به کار خود پایان داد. با کاهش امروز قیمت در بازار فلز زرد، قیمت هر مثقال طلا به کانال 9 میلیون تومانی برگشت.

قیمت روز سکه و حباب آن 21 خرداد 1402

امروز کاهش قیمت در بازارهای مالی به ویژه دلار و به تبع آن، طلا و سکه در میانه روز و همزمان با انتشار اظهارات سیاسی درباره توافق هسته‌ای، سرعت بیشتری گرفت.

به این ترتیب، گمانه‌زنی‌ها درباره توافقات برداشت مثبت بازار ارز را در پی داشت و ارزی(Arzee.ir) کاهش قیمت را به معامله‌گران داد؛ متعاقب ریزش قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز کاهش قابل توجهی داشت و مسیری که دیروز رفت را دوباره برگشت.

فعلا بازار طلا و سکه در رکود قرار دارند و معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا شفافیت اوضاع و درج اخبار موثق درباره توافقات برجام دست از معامله بردارند.

حرکت طلا به سمت ارزندگی

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با بیان اینکه طلا و سکه کماکان وابستگی خود را به دلار حفظ کرده است به تجارت‌نیوز گفت: «در روزهای جاری اگر شاهد این بودیم که کاهش قیمت طلا و سکه شتاب بیشتری نسبت به دلار دارد این به علت حبابی است که در طلا نسبت به دلار وجود دارد.»

وی توضیح داد: «اگر بخواهیم سکه تمام را متر و معیار قرار دهیم این قطعه در زمان‌های افزایش قیمت با دلار 67 هزار تومانی مبادله می‌شد. هر چه سکه‌ها کوچکتر می‌شوند حباب‌ها بزرگتر می‌شود. در روزها و هفته‌های اخیر نیز این حباب بود که مقداری تخلیه شد.»

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قیمت طلا و سکه به سمت ارزندگی یا نقاط تعادلی خود در حال حرکت است. خاطرنشان کرد: «در صورتی که اخبار مثبتی روانه بازار ارز شود قیمت سکه امامی کانال 25 میلیون تومانی را نیز خواهد دید در غیر این صورت روند قیمت‌ها به سمت قله‌های قبلی حرکت خواهد کرد.»

وی با اشاره به قیمت انس‌ جهانی طلا خاطرنشان کرد: «فعلا انس جهانی طلا در محدوده 1960 دلاری در حال معامله است. ریتم طلای جهانی در صورتی که موضوع بدهی‌های دولت آمریکا به شکل جدی‌تری مطرح شود تا 1900 و حتی محدوده 1845 را نیز خواهد دید.»

دیبا با اشاره به اینکه در مورد انس طلا مقداری موضوع نرخ بهره آمریکا و تورمی که دست از سر اقتصادهای بزرگ دنیا بر نمی‌دارد، مهم و تاثیرگذار است، ادامه داد: «فعلا نگاه اصلی اقتصاد اول دنیا روی برطرف کردن موضوع بدهی‌های دولتی خود است. اگر بتوانند به سلامت از این خوان عبور کنند موضوع بعدی افزایش نرخ بهره بانکی خواهد بود.»

وی روند قیمت انس‌ جهانی طلا را تا پایان سال میلادی افزایشی توصیف کرد و گفت: «بسیاری از کارشناسان اقتصادی محدوده دو هزار و 500 دلاری را برای طلای جهانی پیش‌بینی می‌کنند.»

سقوط سکه امامی و بهار به کانال پایین‌تر

امروز یکشنبه 21 خردادماه 1402 قیمت سکه امامی با کاهش 895 هزار تومانی، با رقم 27 میلیون و 496 هزار تومان در بازار معامله شد. امروز سکه بهار بیشترین مقدار افت قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه با کاهش بیش از یک میلیون تومانی، با قیمت 24 میلیون و 201 هزار تومان عرضه شد.

نیم سکه و ربع سکه امروز کاهش 500 هزار تومانی داشتند. این قطعات به ترتیب با قیمت 15 میلیون تومان و 10 میلیون تومان مبادله شدند.

امروز سهم سکه گرمی از کاهش قیمت 300 هزار تومان بود و کمترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه با رقم 6 میلیون تومان مبادله شد.

بازگشت مثقال به کانال 9 میلیونی پس از 3 ماه

در روز جاری قیمت حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. امروز بیشترین کاهش مقدار حباب سهم ربع سکه با نزدیک به 300 هزار تومان افت قیمت حباب بود.

امروز قیمت طلا نیز کاهش قابل توجهی داشت. هرمثقال طلا 270 هزار تومان کاهش داشت و یک کانال عقب نشینی کرد. این مقدار طلا از 24 اسفند ماه سال گذشته در کانال 10 و 11 میلیون تومانی قرار داشت. هر مثقال طلا امروز با قیمت 9 میلیون و 786 هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای 18 عیار نیز کاهش 60 هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و 259 هزار تومان مبادله می‌شود.

طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و 228 هزار تومان معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید