1401/02/31

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت طلا / رونق به بازار برمی گردد؟

پیش بینی قیمت طلا / رونق به بازار برمی گردد؟

پیش بینی قیمت طلا / رونق به بازار برمی گردد؟

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از اقتصاد آنلاین

اقتصاد آنلاین – پانیذ رحیمی: بازار طلا و سکه امروز شروع روز معاملاتی خود را با افزایش قیمت‌ها نسبت به روز گذشته آغاز کرد. این در حالی است که قیمت دلار آزاد همچون روز قبل در کانال 27 هزار تومان با سیر صعودی قرار دارد و در این لحظه با قیمت 27 هزار و 600 تومان معامله می‌شود.

به این ترتیب سکه امامی در این ساعت از معاملات 12 میلیون و 650 هزار تومان قیمت خورده است که با توجه به نرخ روز گذشته معادل 12 میلیون و 521 هزار تومان ، حدود 130 هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

نیم سکه نیز با قیمت 7 میلیون و 330 هزار تومان معامله می‌شودکه نسبت به روز گذشته معادل 7 میلیون و 270 هزارتومان، 60 هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

همچنین ربع سکه، 4 میلیون و 180 هزار تومان قیمت خورده است که نسبت به آخرین قیمت معاملاتی روز گذشته معادل 4 میلیون و 150 هزارتومان هزار تومان، شاهد 30 هزار تومان افزایش قیمت بوده است.

هر سکه یک گرمی نیز با قیمت 2 میلیون و 448 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که آخرین قیمت آن در روز گذشته اندکی افزایش پیدا کرده است.

حباب سکه چقدر است؟

در این ساعت از معاملات، با ادامه روند افزایش قیمت انواع سکه در بازار و کاهش تقاضا، حباب سکه نسبت به روز گذشته کاهش یافته است. به این ترتیب سکه امامی، 55 هزارتومان، نیم سکه، یک میلیون و 33 هزار تومان، ربع سکه، یک میلیون و 29هزارتومان و هر سکه یک گرمی، 896 هزارتومان حباب دارد.

در همین رابطه عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا پیرامون عوامل موثر بر بازار طلا و سکه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: در سال گذشته، قیمت‌ها باتوجه به خروجی‌های مذاکرات وین، جنگ روسیه و اوکراین و متاثر از اونس جهانی و اخبار سیاسی، نظامی تغییرات زیادی پیدا کرد و بازتاب آن در بازار داخلی ما مشهود بود. آخرین نرخ سالی که گذشت برای هر مثقال طلا 5 میلیون و 180 هزار تومان بود، اما این قیمت امروز در حدود 5 میلیون و 400 هزار تومان است که معادل گرمی یک میلیون و 260 هزار تومان می‌شود.

وی ادامه داد: نسبت به محقق شدن مذاکرات امیدوار بودیم و هستیم، البته باتوجه به شناختی که از دوره های قبل وجود دارد اما با این حال تلاش تیم مذاکره کننده ما بر این است که به یک برجام کاملا منصفانه دست پید ا کند و حقی که از ما ضایع شده در برجام لحاظ شود و نتیجه بگیرد.

وی درباره روند نوسان قیمت‌ها ادامه داد: در سال 1401 با توجه به بروز تنش‌ها میان روسیه و اوکراین فکر می‌کنم این حمله سال‌های سال آثار مخربی را در اقتصاد جهان و سیاست کل دنیا بر جای بگذارد. ما از ابتدای سال شاهد روند افزایشی در بازار بودیم و پیش بینی می‌کنم هر مثقال طلا 3 ماهه فصل بهار را در رنج پنج میلیون و 400 یا 500 هزار تومان یا حتی کاهشی تا پنج میلیون و بازه 250 تا 280 هزار تومان داشته باشد اما طبق پیش بینی من به طور کلی روندی با شیب ملایم افزایشی را در قیمت‌های بازار طلا و سکه شاهد خواهیم بود. 

او همچنین درباره بازگشت رونق به بازار افزود: مردم طلا را به‌عنوان اولویت ده به بالای خود در زندگی می‌بینند و اولویت های مهم دیگری دارند؛ بنابراین بازار طلا فعلا بازار خوبی نیست. در گذشته مردم در اعیاد و مناسبت‌ها پس انداز و سرمایه های خرد خود را به صورت طلا ذخیره می‌کردند اما متاسفانه در سال 1400 این نگاه به بازار وجود نداشت. . با این حال امیدواریم بعد از ماه مبارک رمضان شاهد رفت و آمد مجدد مردم به بازار و رونق بازار طلا و سکه باشیم. 

این کارشناس بازار بر تاثیر اخبار سیاسی بر اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: اقتصاد همیشه از اخبار سیاسی تاثیر می‌گیرد و در نتیجه هر لحظه ممکن است شرایط بازار تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که ما کشوری غنی و صاحب معادن خدادادی هستیم، امیدواریم معادن را به ارزش افزوره و کالا تبدیل کنیم و این کالا در بازارهای داخلی و صادراتی به ما منابع بازگرداند. این اتفاق می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. آرزومندیم اقتصاد ما به قدری قوی باشد که در هیچ شرایطی شاهد اینگونه نوسانات در بازار نباشیم.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *