1402/12/08

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت دلار ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ / دست سیاستگذار از دلار خالی است؟

پیش بینی قیمت دلار ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ / دست سیاستگذار از دلار خالی است؟

پیش بینی قیمت دلار 28 خرداد 1402 / دست سیاستگذار از دلار خالی است؟

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت دلار در نخستین روز هفته جاری با ارزی(Arzee.ir) مهمی در روند نزولی قرار گرفت. این اسکناس که صبح روز جاری با کریدور 50 هزار تومانی تنها 100 تومان فاصله داشت؛ متاثر از تکذیب توافق موقت ایران و آمریکا رشد کرد. دلار در آخرین معامله امروز با قیمت 49 هزار و 500 تومان به کار خود پایان داد.

در روزهای گذشته و زمانی که بازارهای داخلی ایران در تعطیلات پایان هفته بود، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک سخنرانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحرکی در زمینه نگرانی‌های مشترک آمریکا و ایران وجود دارد، گفت: «ما می‌خواهیم اول، ایران گام‌هایی برای کاهش تنش بردارد. که البته این اقدامات شامل محدود کردن (مهار) برنامه هسته‌ای این کشور می‌شود. دوم اینکه از ایران می‌خواهیم که آنچه اقدامات بی‌ثبات کننده در منطقه می‌خواند را متوقف کند.»

این مقام وزارت خارجه دولت بایدن در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: «هنوز هیچ توافقی وجود ندارد و گزارش‌ها در خصوص توافق موقت درست نیست.»

خنثی‌سازی اخبار با خبرهای جدید

با این ارزی(Arzee.ir) قیمت دلار به کریدور 50 هزار تومانی نزدیک شد اما در میانه معاملات روز جاری، ارزی(Arzee.ir) سفر فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در پاسخ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان باعث شد روند افزایشی بازار ارز کمی تعدیل شود.

این اسکناس در کانال 40 هزار تومانی ماند. این مقام مسئول عربستانی امروز (شنبه) 27 خرداد ماه به تهران سفر می‌کند و بعد از ظهر با همتای ایرانی در محل وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. برخی شنیده‌ها حاکی از این است که این سفر برای مقدمات بازگشایی سفارت عربستان انجام می‌شود.

شنیده‌ها حاکی از این است که مقر موقت سفارت عربستان در یکی از طبقات هتل اسپینال پالاس است. به گفته برخی رسانه‌ها دیپلمات‌های عربستان سعودی از مدتی قبل به تهران آمده‌اند و در این هتل مستقر شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

براساس این خبر، تا زمان تعیین تکلیف ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران، سفارت به طور موقت در این هتل باقی خواهد ماند.

اخبار مربوط به سفر فیصل بن فرحان باعث شد دلار امروز با قیمت 49 هزار و 500 تومان معامله شود. این اسکناس نسبت به آخرین معامله روز پنجشنبه حدود 750 تومان افزایش داشته است.

سردرگمی معامله‌گران ارز ادامه دارد

امروز معامله‌گران بازار ارز همچنان نسبت به روند قیمت دلار سردرگم بودند. آنها طوفان‌های خبری پیوسته به بازارهای مالی را نشانه خوبی نمی‌دانند. فعالان این بازار معتقدند سیاستگذار، دلاری برای عرضه در بازار ندارد از همین رو مجبور است با ارزی(Arzee.ir)‌های مختلفی که مدام هم تکذیب می‌شود قیمت دلار را سرکوب کند.

در روزهای باقیمانده از خردادماه بازیگران بازار ارز نخستین ساعات معاملاتی امروز را پررونق توصیف کردند. اما ارزی(Arzee.ir) سفر وزیر امور خارجه عربستان بازار را شل کرد و معامله‌گران دست از معامله کشیدند.

ابزار شایعه دستاویز سیاستگذار شده است

در همین راستا کامبیز افسری کارشناس اقتصادی و فعال بازار ارز با اشاره به اخباری که در روزهای گذشته روانه بازار شده به تجارت‌نیوز گفت: «آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران از سایر کشورهای، توافق موقت آمریکا با ایران اخباری بودند که در روزهای گذشته به طور مدام به بازار ارزی(Arzee.ir) می‌دادند. این در حالی است که این اخبار پیوسته در حال تکذیب شدن است.»

وی به سیاست شایعه‌سازی در بازار ارز اشاره کرد و افزود: «شایعات مدام منتشر می‌شود و این موضوع از نظر معامله‌گران کهنه‌کار نشانه خوبی نیست. وقتی سیاستگذار از چنین ابزاری استفاده می‌کند یعنی دلاری برای عرضه ندارد.»

این فعال اقتصادی در ادامه افزود: «اسکناس دلار توسط بازارساز در بازار آزاد عرضه نمی‌شود. دلار توسط مردم و از دست خرید و فروش می‌شود. سیاستگذار دلاری ندارد که عرضه کند اگر دلار داشت این‌همه شایعه‌سازی نمی‌کرد.»

افسری روند قیمت دلار را برای روزهای آینده افزایشی پیش‌بینی کرد و افزود: «اگر همچنان بازار شایعات داغ باشد قیمت دلار در همین محدوده باقی خواهد ماند اما پایین‌تر از 48 هزار تومان نیز نمی‌آید؛ اما روند ذاتی دلار با توجه به تورم صعودی است و برای این موضوع کافی است به سایر قیمت‌ها در بازار مواد خوراکی،‌ کالاهای وارداتی،‌ کالاهای الکترونیک و غیره نگاه کنیم.»

ادامه پرچمداری دلار تهران

امروز قیمت دلار در بازارهای مجاور نیز همانند تهران با افزایش قیمت همراه شدند. دلار هرات با قیمت 49 هزار و 400 تومان مبادله شد. قیمت دلار سلیمانیه 48 هزار و 800 تومان شد و درهم امارات با 200 تومان افزایش با قیمت 13 هزار و 650 تومان مبادله شد. همچنان دلار تهران پرچمدار بیشترین قیمت در بازارهای همسایه است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *