2024/07/23

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت دلار ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ / قیمت دلار به ارزش ذاتی رسید؟

پیش بینی قیمت دلار 25 مرداد 1402 / قیمت دلار به ارزش ذاتی رسید؟

پیش بینی قیمت دلار 25 مرداد 1402 / قیمت دلار به ارزش ذاتی رسید؟

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت دلار با کاهش 100 تومانی با رقم 49 هزار و 300 تومان معامله شد. این اسکناس در دو هفته اخیر، پیوسته و به شکل سینوسی در کانال 49 هزار تومانی نوسان دارد و با تغییرات قیمتی 100 تا 400 تومانی در کانال مذکور در گردش است.

برخی معامله‌گران بهبود عرضه دلار برخلاف روز گذشته را دلیل این کاهش محدود اسکناس آمریکایی می‌دانند. امروز خرید و فروش در بازار آزاد برقرار بود؛ اما با این وجود فعالان بازار ارز در حالی که تاکید می‌کنند اخبار روزهای اخیر بر روند قیمت دلار اثر خاصی ندارد در انتظار ارزی(Arzee.ir) قوی در خصوص روابط مساعد ایران و آمریکا هستند.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی همواره بر اثر کوتاه‌مدت خبردرمانی‌ بر بازار ارز تاکید می‌کنند و معتقدند اقتصاد کار خود را می‌کند. به اعتقاد آنها شاید مسائل سیاسی اثر کوتاه‌مدتی بر بازارهای مالی بگذارد اما اثر مولفه‌های اقتصادی بر قیمت دلار بلندمدت و قطعی است.

برابر ارزش ذاتی و قیمت دلار

در همین راستا سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی 6 هزار و 800 همتی، رشد اقتصادی ناپایدار 3 درصدی و تورم بالای 40 درصد، با قیمت دلار 49 هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند. نه گران و نه ارزان.»

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی 20 سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.»

دلار تا پایان سال چقدر می‌شود؟

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر 20 تا 15 درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

وی با تاکید بر این که دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در 6 ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در 6 ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت 8 هزار و 300 همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود 3 درصدی، ما قیمت دلار را تا 70 هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان 1402 قیمت دلار به 70 هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

با تعطیلی هرات دلار در تهران رِنج شد!

تحلیلگران بازار ارز محدوده 49 هزار و 200 تا 500 تومانی را منطقه مقاومتی مهمی برای دلار می‌دانند. به اعتقاد آنها اکنون دلار در میانه این منطقه قرار دارد و منطقه 49 هزار تومانی منطقه حمایتی مهمی برای این اسکناس محسوب می‌شود.

بازار هرات به دلیل دومین سالگرد تسلط طالبان بر افغانستان تعطیل بود و برخی معامله‌گران دلیل رنج شدن دلار در تهران را تعطیلی بازار هرات عنوان می‌کنند.

امروز قیمت دلار سلیمانیه با کاهش 100 تومانی به قیمت 48 هزار و 460 تومان معامله شد. درهم امارات نیز 50 تومان افزایش دیروز را از دست داد و با قیمت 13 هزار و 600 تومان معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید