1402/03/16

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت دلار ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ / تب بازار ارز فروکش کرد؟

پیش بینی قیمت دلار ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ / تب بازار ارز فروکش کرد؟

پیش بینی قیمت دلار 24 اردیبهشت 1402 / تب بازار ارز فروکش کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت دلار امروز به کف کانال 52 هزار تومانی برگشت. این کاهش قیمت در حدود هزار تومان بود و معامله‌گران روند نزولی قیمت در تمام بازارها به ویژه خودرو و بورس را عامل این کاهش قیمت در بازار دلار می‌دانند.

دلار روز پنجشنبه در کف کانال 53 هزار تومانی بسته شد و افزایش محدودی داشت. در حالی که هفته گذشته فعالان بازار ارز، روند قیمت دلار را با نوسان صعودی پیش‌بینی کردند اما فعلا ورقِ بخت اسکناس آمریکایی برگشته است.

نویزهای کاهشی بی‌اهمیت برای دلار

در همین راستا سجاد بوربور کارشناس و فعال اقتصادی درباره روند کاهشی قیمت دلار به تجارت نیوز گفت: «این ریزش، یک موضوع عادی است و به این روند کاهشی باید مانند یک نوسان محدود نگاه کنیم. این مقدار کاهش قیمت نوسان محدودی است و مانند یک نویز در بازار عمل کرده است.»

وی با اشاره به اینکه نسبت سپرده‌های بلندمدت کاهش پیدا کرده و پول به سمت سپرده‌های دیداری حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: «این موضوع یعنی بازار همچنان تورمی خواهد بود و انتظارات تورمی بالاست. باید توجه داشت اگر قیمت دلار به زیر کانال 50 هزار تومانی برگردد، فعالان اقتصادی برای خرید دلار یا طلا هجوم می‌آوردند و اجازه افت قیمت بیش از این مقدار را نمی‌دهد.»

وی توضیح داد: «بر اساس تورم ناشی از تفاضل رشد نقدینگی و رشد اقتصادی، قیمت دلار به کانال‌های بالاتر ورود می‌کند. از طرفی صادرات ما نیز نمی‌تواند به اندازه مناسبی وارداتمان را پوشش دهد به همین دلیل دولت مانند دهه 80 توانایی سرکوب دلار را نخواهد داشت.»

گول کاهش قیمت را نخورید!

بوربور به بازه زمانی تغییرات قیمت دلار اشاره کرد و گفت: «فاصله کنونی قیمت دلار تا کانال‌های بالاتر در برخی مواقع طی دو تا سه هفته رخ می‌دهد و در کاهش‌های قیمتی را نیز در روند افزایشی شاهد خواهیم بود. این توقف‌ها اهمیت زیادی ندارد و دلار تا 40 درصد نیز جای رشد دارد.»

وی افزود: «پنج درصد بالاتر و 6 درصد پایین‌ و دو درصد بالا نوسان است و نباید فعال اقتصادی را گول بزند که ما ذره‌بین برداریم و ریز شویم که بگوییم مثلا 6 درصد رقم زیادی است.»

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه روند صعودی دلار چگونه می‌تواند مهار شود گفت: «غیر از سرکوب دلار، هیچ کاری از دست دولت برنمی‌آید. توجه داشته باشید ما باید دلار را به مثابه کالا در نظر بگیریم؛ مگر تورم روی همه کالاها و خدمات تاثیر نمی‌گذارد؟»

وی با بیان اینکه در سال 1402 به راحتی تورم 50 درصدی خواهیم داشت افزود: «این تورم روی تمام کالاها و خدمات مورد استفاده مردم می‌نشیند و دلار نیز یکی از همین کالاهاست. در نتیجه باید رشد نقدینگی‌مان را مهار کنیم و رشد اقتصادی‌مان را به درجه خوبی برسانیم.»

تبر قیمت‌گذاری دستوری دولت‌ها بر ریشه اقتصاد

وی ریشه رشد نقدینگی را ناشی از کسری بودجه ساختاری دولت عنوان کرد و توضیح داد: «دولت مادامی که کسری بودجه ساختاری داشته باشد به هیچ عنوان نمی‌تواند نقدینگی را کنترل کند. در نتیجه تورم را نه تنها روی دلار بلکه بر قیمت همه کالاها شاهد خواهیم بود.»

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: «ام‌الفساد این اتفاق در رشد نقدینگی قیمت‌های دستوری دولت است. دولت مادامی که قیمت‌گذاری دستوری انجام دهد ما رشد نقدینگی خواهیم داشت.»

وی به تاثیر دومینویی قیمت‌گذاری دستوری دولت بر اقتصاد اشاره کرد و گفت: «قیمت‌گذاری دستوری دولت منجر به افت تولید می‌شود متعاقب آن رشد نقدینگی ایجاد و تورم افزایشی می‌شود. کالاها و خدمات گران می‌شوند و دلار و ارز نیز رشد می‌کند. رشد دلار نیز یک پرده دیگر تورم روی کالاها و خدمات می‌گذارد که به آن اصطلاحا اثر نرخ ارز می‌گویند. بنابراین در ریشه‌یابی وضعیت فعلی برمی‌گردیم به قیمت‌گذاری دستوری دولت‌ها.»

کاهش دلار تهران تحت تاثیر هرات

امروز بازارهای همسایه نیز با روند کاهشی قیمت دلار همراه شدند. برخی بازیگران ارزی این روزها بازار ارز تهران را از افق هرات رصد می‌کنند. قیمت دلار هرات و قیمت طلای آبشده چراغ راهنمای آنان برای موقعیت‌گیری معاملاتی شده است.

تحلیلگران فنی اعتقاد دارند که دلار هرات طی چند روز گذشته دو حرکت را مدام تکرار کرده است: حرکت اول صعودی از قیمت 52 هزار و 200 تومانی به کانال 53 هزار و 400 تومانی و حرکت دوم ریزش از کانال 53 هزار و 400 تومانی به سطح 52 هزار و 200 تومان. از دید معامله‌گران قیمت دلار در بازار هرات در یک کانال خنثی قرار گرفته است و از افزایش قیمت حمایت نمی‌کند.

امروز قیمت دلار هرات با رقم 52 هزار و 60 تومان معامله شد. دلار سلیمانیه 51 هزار و 460 تومان شد و درهم امارات نیز با کاهش 300 تومانی با رقم 14 هزار و 450 تومان معامله شد.

در روز جاری معامله‌گران بازار ارز بر این عقیده بودند که دلار از کف کانال 51 هزار تومانی پایین نمی‌آید و روز دوشنبه در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *