1402/03/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت دلار ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ / جذابیت سرمایه‌گذاری در دلار کاهش می‌یابد؟

پیش بینی قیمت دلار ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ / جذابیت سرمایه‌گذاری در دلار کاهش می‌یابد؟

پیش بینی قیمت دلار 22 فروردین 1402 / جذابیت سرمایه‌گذاری در دلار کاهش می‌یابد؟

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت دلار رند شد و در کف کانال 50 هزار تومانی ایستاد. این اسکناس آمریکایی نزدیک به یک هفته است که در مرز قیمت 50 تا 52 هزار تومان نوسان دارد و در محدوده مذکور محبوس شده است. به نظر می‌رسد تغییر قوانین فروش دلار توافقی از سویی و اخبار مساعد سیاسی از سوی دیگر باعث شده این اسکناس آمریکایی دست پایین را بگیرد.

فعالان بازار معتقدند اخبار حوزه سیاست در روزهای اخیر توانسته قیمت دلار  را در روند کاهشی قرار دهد. سفر هیات سعودی به ایران و احتمال بازگشایی سفارت عربستان در حوالی عید فطر، سفر شمخانی به وین، پیشنهاد توافق موقت آمریکا به ایران، پیشنهاد جدید گروسی به آژانس انرژی اتمی و آزادسازی سه میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در ژاپن در ازای تبادل زندانیان، پنج خبری بود که دست جناح کاهشی را بالا برد.

در روزهای گذشته برخی تحلیلگران رونق بازار بورس و افزایش بازدهی بازار سهام را هم به عنوان عامل دیگری برای کاهش جذابیت ورود به بازار دلار و انتقال پول از بازار ارز به بورس مطرح می‌کنند.

قیمت دلار باثبات خواهد ماند

علی طباطبایی کارشناس اقتصادی با اشاره به حفظ محدوده قیمت دلار در روند فعلی به تجارت‌نیوز گفت:«دلار نه خیلی بالا خواهد رفت و نه خیلی پایین می‌آید. به نظرم این اسکناس آمریکایی تقریبا باثبات خواهد ماند.»

وی با اشاره به اخبار مساعد سیاسی در روزهای اخیر خاطرنشان کرد:« با توجه به رویدادهای سیاسی که در کشور در حال وقوع است افزایش قیمت دلار را در کوتاه مدت پیش‌بینی نمی‌کنم هر چند نزول سنگینی را نیز شاهد نخواهیم بود.»

وی پیش از این نیز به روند مذاکرات برجام اشاره کرده بود که در صورت عدم موفقیت ایران دلار قیمت‌های بالای 48 هزار تومان را نیز خواهد دید.

طباطبایی افزود: «مذاکرات موفقیت آمیز برجام و موضوع توافق، وزنه سنگینی بر تعیین و تکلیف قیمت دلار است در صورت انجام توافق می‌توان امید داشت تا یک سال آینده این اسکناس آمریکایی به محدوده زیر 33 تا 34 هزار تومان برگردد در غیر این صورت در کانال فعلی نوسان خواهد داشت.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بازار ساز در بازار نقش دارد و بیشتر روی کف سازی‌ها نقش‌آفرینی می‌کند خاطرنشان کرد:«در حال حاضر سیاست بانک مرکزی جمع‌آوری نرخ‌های متعدد از بازار و نزدیکی قیمت دلار نیما و مبادله‌ای به یکدیگر است.»

درهم کانال عوض کرد

گفتنی است در روزهای گذشته برخی از تحلیلگران بازار ارز برگشت دلار به کانال چهارم را دور از ذهن می‌دانستند؛ این در حالی است که در معاملات بازار آزاد برای لحظاتی پیش از بسته شدن معاملات، اسکناس آمریکایی کانال 40 هزار تومان را لمس کرد؛ اما در کف کانال پنجم معاملات بسته شد.

بازارهای همسایه اما روند متفاوتی با دلار تهران داشتند و کمی گران شدند. دلار هرات با افزایش 150 تومانی نسبت به دیروز با قیمت 50 هزار و 750 تومان معامله شد. دلار سلیمانیه به کانال پنجم برگشت و با قیمت 50 هزار و 80 تومان معامله شد. درهم امارات اما کاهش قیمت داشت و به کانال 13 هزار تومانی برگشت. در لحظه نگارش این گزارش درهم امارات با قیمت 13 هزار و 950 تومان معامله می‌شود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *