2024/07/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش بینی قیمت دلار / اظهارات سیاسی، دلار را به کانال ۴۷ هزار تومانی فرستاد

پیش بینی قیمت دلار / اظهارات سیاسی، دلار را به کانال 47 هزار تومانی فرستاد

پیش بینی قیمت دلار / اظهارات سیاسی، دلار را به کانال 47 هزار تومانی فرستاد

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت دلار در روز جاری بیش از هزار و 500 تومان ارزان شد و دو کانال سقوط کرد. این کاهش قیمت در بازار ارز در میانه روز و همزمان با انتشار اظهارات سیاسی پیرامون مذاکرات هسته‌ای، سرعت بیشتری گرفت.

در همین حال یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق که روز گذشته از آزادسازی سه میلیارد دلار منابع ارزی ایران در عراق خبر داده بود، امروز هم در گفت‌وگویی دیگر تاکید کرده است که آزادسازی منابع ارزی تنها مختص این کشور نیست به تدریج دلارهای بلوکه ایران در دیگر کشورها نیز آزاد خواهد شد.

این خبرها امروز شرایط بازار ارز را به نفع کاهشی‌های بازار تغییر داد و قیمت دلار را دو کانال پایین کشید به نحوی که قیمت دلار از کانال 49 هزار تومانی به کف کانال 47 هزار تومانی نزدیک شد.

دست فروشنده‌ها خالی ماند

بررسی خبرنگار تجارت‌نیوز از بازار ارز تهران نشان داد که بازار شلوغ است و فروشنده زیاد. اما خریداری برای دلارهای به حراج گذاشته شده نیست. امروز افرادی در بازار فروشنده بودند که در ما‌ه‌‌های گذشته اسکناس آمریکایی را نزدیک به کریدور 60 هزار تومانی به خیال حفظ ارزش دارایی‌های ریالیشان خریده‌اند. این عده اکنون با ضرر بالا می‌فروشند اما خریداری در بازار نیست.

برداشت مثبت بازار ارز از اظهارات سیاسی

در همین راستا کامبیز افسری کارشناس اقتصادی و فعال بازار ارز به تشریح بازار امروز پرداخت و به تجارت‌نیوز گفت: «فعلا بازارهای مالی ریزشی است و قیمت، 47 هزار و 500 تومان است. در بازار اکثرا فروشند هستند خریداری فعلا وجود ندارد. بازار شُل است و معامله‌گران حرفه‌ای در فاز انتظاری قرار دارند.»

وی به تاثیر اظهارات سیاسی امروز اشاره کرد و افزود: «امروز برداشت بازار از اظهارات سیاسی این بود که توافق هسته‌ای احتمالا بلامانع است. این موضوع ارزی(Arzee.ir) خیلی قوی به بازار داد و این خوش‌بینی را در بازار به وجود آورد که توافق نزدیک است و یا دو طرف در حال مذاکرات جدی هستند.»

این کارشناس اقتصادی درباره تاثیر برخی اخبار کذب روزهای گذشته در بازار ارز گفت: «برخی اخبار نظیر آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره‌ جنوبی هر چند وقت یک بار در بازار منتشر می‌شود. هر چند ماهیت این اخبار مثبت است و تاثیر مقطعی در بازار می‌گذارد اما با وجود افزایش تمامی اقلام و تورم، چرا دلار باید در روند کاهشی قرار بگیرد؟»

وی در ادامه تاکید کرد: «با اخبار می‌توان بازار را تحت تاثیر قرار داد، می‌توان نوسان‌هایی ایجاد کرد اما این شرایط نمی‌تواند مستمر باشد. زیرا مملکت به پول احتیاج دارد. این طور اخبار یکسری را فروشنده می‌کند و برخی نیز دست از معامله می‌کشند. اما این روند موقتی است.»

ساعت اداری و تجاری کشور منطبق نیست

افسری علاوه بر آن به کاهش ساعت کار بانک‌ها و تاثیر آن برمبادلات تجاری اشاره کرد و افزود: «از ساعت کار بانک‌ها و ادارات دولتی کم شده است. این موضوع در بازار تاثیر می‌گذارد. ساعت اداری و تجاری یک کشور باید با هم انطباق داشته باشد.»

وی با اشاره به اینکه کسب و کارها احتیاج به بانک دارند و گردش مالی حکم خون را در بازارهای مالی دارد توضیح داد: «در حال حاضر ساعت کاری بانک‌ها از 6 و نیم صبح تا یک و نیم ظهر است. این موضوع حجم گردش مالی کسب و کارها را پایین می‌آورد. فعالان اقتصادی یا کسبه تا حوالی 10 شب کار می‌کنند و از آن طرف 10 تا 11 صبح شروع به کار بازار است. در شرایط رکود و بیکاری این موضوع در چرخه مالی کشور تاثیر منفی می‌گذارد.»

دلار هرات پرچمدار بیشترین قیمت

امروز قیمت دلار در بازارهای مجاور نیز کاهشی بود. دلار هرات با تهران در یک کانال معامله شد. در روز جاری دلار هرات به قیمت 47 هزار و 850 تومان مبادله شد. دلار سلیمانیه به قیمت 47 هزار و 190 تومان رسید. قیمت درهم نیز 13 هزار و 300 تومان معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید