روزنامه شهروند/یک فعال بازار خودرو می‌گوید، از روز سه‌شنبه هفته گذشته تمام بازارها روند افزایشی داشتند. به همین دلیل به نظر می‌رسد با افزایش قیمت دلار، قیمت خودرو هم در هفته آینده گران ‌شود.

یک فعال بازار خودرو می‌گوید، از روز سه‌شنبه هفته گذشته تمام بازارها روند افزایشی داشتند. به همین دلیل به نظر می‌رسد با افزایش قیمت دلار، قیمت خودرو هم در هفته آینده گران ‌شود.
یک فعال بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودرو هفته آینده روند صعودی دارد یا خیر، گفت: «از روز سه‌شنبه گذشته تمام بازار‌ها روند افزایشی داشتند. آنچه به نظر می‌رسد با افزایش قیمت دلار، قیمت خودرو در هفته آینده نیز گران خواهد شد.»

فیروز نادری افزود: «متأسفانه یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو بعد از افزایش قیمت ارز به موضوع عدم تحویل خودرو از سوی خودروسازان مرتبط می‌شود. در دوهفته گذشته تحویل خودروهای ویرایشی سرعت داشت اما حالا این خودروها با تأخیر به ‌دست مردم می‌رسد. همین عامل قیمت خودروهای داخلی را از دو‌میلیون تومان تا پنج‌میلیون تومان افزایش داد.»

با این‌همه هرچند بازگشایی بازار خودرو پس از تعطیلات چند روزه با افزایش قیمت برخی خودروها همراه بود اما در عمل معامله‌گران می‌گویند هنوز خبری از مشتری در بازار نیست.
با پایان‌یافتن تعطیلات و بازگشایی بازارهای مالی روند صعودی بازارخودرو نیز از سر گرفته شد و همسو با بازارهای موازی طلا، سکه و ارز بازار خودرو نیز استارت افزایش قیمت را زد.

برخی فعالان بازار خودرو‌ معتقدند بازار کششی برای خرید ندارد و دلالان با هدف پیشگیری از کاهش بیمه‌ها هر از گاهی دست به افزایش صوری بیمه‌ها می‌زنند و فایل‌های اعلامی را با افزایش قیمت می‌بندند.

گفته می‌شوند مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت‌ها در فایل‌های اعلامی مستند به رشد قیمت ارز در بازار آزاد است و در فضای مجازی حرکتی یکپارچه برای بالابردن قیمت خودرو متناسب با قیمت ارز آغاز شده است. کارشناسان معتقدند چنانچه قیمت ارز کاهش یابد، تب جدید افزایش قیمت در بازار خودرو نیز فروکش می‌کند اما در آغازین روزهای پس از تعطیلات دلالان پرزور وارد میدان شده‌اند.

افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو درحالی اتفاق می‌افتاد که خریداران واقعی به دلیل بالابودن قیمت‌ها از خرید خودرو عاجزند و فروشندگان نیز با استناد به اینکه قیمت در آینده بالاتر است و مشتری به میدان می‌آید، از کاهش قیمت ابا دارند.

گزارش‌های میدانی تِز آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده و ۲۰۶ تیپ ۵ ساده با بازگشایی بازارها یک‌میلیون تومان افزایش یافته و به قیمت‌های ۱۵۸ و ۱۹۸‌میلیون تومان فایل شده است.درعین افزایش قیمت برخی مدل‌های پژو، خودروی پژو ۲۰۰۸ این گروه طی چند هفته اخیر ثبات قیمت را تجربه کرده است، به‌گونه‌ای که خودرو‌های پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۹ و ۹۸ این گروه به ترتیب روی قیمت‌های ۷۳۰ و ۷۶۵‌میلیون تومان ثابت مانده‌اند.

در این بین خودروهای گروه پراید نیز افزایش قیمت ناچیزی را با بازگشایی بازارها تجربه کرده‌اند، به‌گونه‌ای که قیمت پراید ۱۱۱ با بازگشایی بازارها ۵۰۰‌هزار تومان افزایش یافته و به ۸۹‌میلیون تومان رسیده و قیمت پراید ۱۳۱ با افزایش ۵۰۰‌هزار تومانی به ۷۷‌میلیون تومان رسیده است و پراید ۱۳۲ و ۱۵۱ نیز با افزایش یک‌میلیون تومانی به ترتیب به ۷۸ و ۸۸‌میلیون تومان رسیده‌اند.

درحال حاضر خودروهای تیبا ‌هاچ‌بک،‌ هاچ‌بک پلاس و صندوقدار‌ی ایکس ۱۰۷، ۱۱۶ و ۹۱‌میلیون تومان قیمت دارند و نسبت به قبل از تعطیلات به‌طور میانگین افزیش قیمت یک‌میلیونی را تجربه کرده‌اند.در بین خودروها مونتاژ نیز، کیا سراتو مونتاژ طی چند روز اخیر ۵‌میلیون تومان گران شده و به قیمت ۶۴۰‌میلیون تومان رسیده است و خودرو سوزوکی گراند ویتارا نیز ۲‌میلیون تومان گران شده و به قیمت ۸۳۲‌میلیون تومان رسیده است در این بین اما خودرو سیتروئن سی ۳ روی قیمت ۷۲۰‌میلیون تومان ثابت مانده است.