تجارت نیوز/ بورس تهران معاملات روز دوشنبه را در حالی به پایان برد که از روند صعودی پرشتاب دو روز ابتدایی هفته خبری نبود و بازار سهام دوباره شاهد خروج حقیقی‌ها بود. اما آیا این روند به معنای پایان رونق بازار سهام است؟ بورس فردا چگونه خواهد بود؟
 
 
بازار سهام در روز دوشنبه شاهد دو روند متفاوت بود. در ابتدا با آغاز دادوستدها، هیجان بالا در فروش‌ها مشخص بود و همین دلیل باعث شد شاخص کل تا نیمه معاملات، رنگ سرخ تابلوی معاملات را تجربه کند.

پس از آن اما از حوالی ساعت 11 موج تقاضای به وجود آمده در بازار موفق شد تا شاخص کل را به سوی مثبت دامنه نوسان بازگرداند.

بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش چهار هزار و 848 واحدی که معادل 0.27 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. شاخص کل در پایان معاملات روز دوشنبه در سطح یک میلیون و 809 هزار واحدی ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن اما در خلاف جهت شاخص کل گام برداشت و با کاهش 0.36 درصدی به سطح 536 هزار و 790 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات این روز را 22 میلیارد و 350 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات را 10 هزار و 351 میلیارد تومان نشان داد.

رشد بازار سهام تمام شده است؟
در معاملات روز دوشنبه، فروشندگان تا حدی قدرت‌نمایی کردند و ارزش معاملات خرد نیز نسبت به روز یکشنبه کاهش داشت؛ کارشناسان معتقدند که پس از رشد شارپی دو روز ابتدایی هفته، کندشدن روند صعودی بازار سهام طبیعی بوده است.

برخی از کارشناسان از این روند به عنوان اصلاح نسبی بازار تعبیر کرده‌اند و معتقدند در جا زدن شاخص کل بورس در روز دوشنبه را نمی‌توان به معنای توقف رشد بازار دانست. به ویژه اینکه بازار در این روز معاملات نسبتا پررونقی را تجربه کرده است.

پیش بینی بورس سه شنبه
بازار سهام این روزها چشم به اخبار مختلفی دوخته است. از یک سو اخبار برجامی جدیدی منتشر می‌شود و از سوی دیگر قیمت دلار خود را تا نیمه‌های کانال 50 هزار تومانی بالا کشیده است.

در همین حال بازار سرمایه نیم‌نگاهی هم به مجلس دارد تا مشخص شود نقشه دولت برای بازار در سال آینده چیست؟

در این میان تورم نیز در بهمن‌ماه از 53 درصد عبور کرده و چشم‌انداز تورمی نیز همچنان صعودی است؛ به این معنا که فعالان اقتصادی و صاحبان سرمایه‌های خرد و کلان، آینده اقتصاد را همچنان تورمی ترسیم می‌کنند.

بر همین اساس به نظر می‌رسد بازار سهام هم که طی ماه‌های اخیر از تورم جا مانده و نتوانسته به اندازه بازارهای موازی از رشد قیمت‌ها بازدهی کسب کند، استارت صعود را زده است.

به این ترتیب اگرچه ممکن است در بازار روز سه شنبه باز هم فروشندگان خودنمایی کنند اما روند کلی بازار صعودی است و پیش بینی کارشناسان نیز حاکی از آن است که بورس خود را به تورم خواهد رساند.