1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان از تورم سال آینده/ رکورد تورم شکسته می‌شود؟

پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان از تورم سال آینده/ رکورد تورم شکسته می‌شود؟

پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان از تورم سال آینده/ رکورد تورم شکسته می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، محمدصادق الحسینی در کافه‌خبر خبرگزاری خبرآنلاین گفت: نهادهای مختلف بین‌المللی و داخلی، عددهای مختلف را برای تورم سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند. برای مثال، بانک جهانی نرخ تورم را حدود 42.6 درصد و صندوق بین‌المللی پول 40 درصد پیش‌بینی کرده‌اند، اما نهادهای داخلی مثل مرکز پژوهش‌های مجلس و اندیشکده کسب‌وکار دانشگاه شریف، نرخ تورم سال آینده را بین 50 تا 55 درصد می‌دانند.

وی افزود: من فکر می‌کنم سال آینده کسری بودجه بزرگی را خواهیم داشت؛ با فرض ثبات وضع موجود به لحاظ سیاسی، یعنی نه اوضاع خراب شود و نه خوب شود. یعنی نه برجام اتفاق بیفتد و نه ایران ذیل منشور برود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: همچنین نه قیمت نفت بالا برود و نه قیمت نفت بریزد. به این ترتیب، تورم 50 درصدی و رشد پایه پولی بین 40 تا 50 درصدی و رشد نقدینگی بالاتر از 40 درصدی را شاهد خواهیم بود.

الحسینی متذکر شد: پیش‌بینی‌های مختلفی وجود دارد، اما نرخ رشد اقتصادی، ارقامی بین 2 تا 3 درصد پیش‌بینی شده که اعدادی بسیار پایینی برای یک کشور توسعه‌نیافته است. با این اوصاف، خیلی سال خوبی را پیش رو نداریم. یعنی با این متغیرهایی که می‌بینیم، سال خوبی به لحاظ اقتصادی نیست.

مرجع: خبر آنلاین

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *