2024/07/18

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

قیمت بیت کوین پس از رسیدن به سطح ۱۲،۰۰۰ دلار، در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاهی شاهد اصلاحی شدید (بیشتر از ۱۲ درصد) بود. اما جهش دوباره و قوی قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها نشان می‌دهد که گاوها همچنان قصد هدایت آن را به سطوح بالاتر دارند. صعود قیمت بیت کوین به بالای ناحیه‌ی ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰,۵۰۰ دلار، بار دیگر توجه معامله‌گرانی را که منتظر شروع یک روند صعودی جدید بودند، به‌سمت بیت کوین جلب کرده است. یوسوکه اوتسوکا (Yusuke Otsuka)، هم‌بنیان‌گذار صرافی ژاپنی Coincheck، اعلام کرد که گروهی از معامله‌گران ژاپنی که قبل از این در حاشیه بازار بودند، بار دیگر به معاملات بازگشته‌اند. اوکی ماتسوموتو (Oki Matsumoto)، مدیر عامل شرکت Monex، همچنین گفته که بسیاری از معامله‌گرانی که از خرید طلا در سطوح پایین‌تر جا مانده‌اند، با توجه به شروع روند صعودی بیت کوین، مشتاق به سرمایه‌گذاری در بازار هستند.

با تمام این تفاسیر باید توجه داشت که هر معامله‌گر در بازار اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند و هر کدام در تایم‌فریمی متفاوت و با دید زمانی متفاوت سرمایه‌گذاری‌های خود را آغاز می‌کنند. پس از حرکت پرقدرت روزهای گذشته، ذخیره‌ی سود از طرف معامله‌گران کوتاه‌مدت در سقف ۱۲,۰۰۰ دلار، امری طبیعی به نظر می‌رسد. این امر به افت شدید قیمت بیت کوین و اغلب آلت کوین‌ها منجر شد، اما نکته مثبت، ظاهر شدن خریداران در ریزش‌ها است. بنابراین می‌توان گفت معامله‌گرانی که از ورود به بازار پس از شکست ناحیه‌ مقاومتی مذکور غافل بوده‌اند، هم‌اکنون مشتاق ورود هستند.

حرکات چند روز آینده قیمت بسیار مهم تلقی می‌شود، زیرا دید کامل‌تری نسبت به حرکات اخیر ارائه خواهد کرد. در این صورت می‌توان متوجه این اصل مهم شد که آیا بیت کوین واقعا یک روند پایدار و تثبیت‌شده را شروع کرده یا اینکه این حرکات یک تله‌ گاوی بزرگ بوده است.

بیت کوین (BTC)

قیمت بیت کوین پس از خروج از ناحیه‌ی مقاومتی ۱۰,۰۰۰ الی ۱۰,۵۰۰ دلار در ۲۷ ژوییه، یک روند صعودی جدید را آغاز کرده است. این حرکت همچنین الگوی سر شانه معکوس را با هدف ۱۶,۹۹۷ دلار فعال کرده است.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

ازآنجاکه قیمت در یک روند صعودی قرار گرفته از یک میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) و شاخص حرکت جهت‌دار (DMI) در این تحلیل استفاده می‌شود. شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) بالای سطح ۴۱ قرار گرفته است که نشان از قدرت روند دارد. +DI یا اندیکاتور جهت‌دار مثبت (خط سبز) با قرارگرفتن در بالای اندیکاتور -DI یا اندیکاتور جهت‌دار منفی (خط قرمز در تصویر بالا)، نشان می‌دهد که خریداران برتری نسبی در بازار دارند.

حرکت قیمت بیت کوین تا سطح ۱۲,۱۱۳.۵۰ دلار، که کمی پایین‌تر از مقاومت ۱۲,۳۰۴.۳۷ دلار قرار گرفته است، به ذخیره‌ی سود بخشی از معاملات به دست معامله‌گران کوتاه‌مدت منجر شده است. این موضوع باعث پایین کشیده شدن سریع قیمت تا حد بالای ناحیه‌ی مذکور در ۱۰,۵۰۰ دلار شده است.

به‌دلیل این حرکت، یک الگوی شمعی در تایم‌ فریم روزانه شکل گرفته است. این الگو گاهی به‌عنوان الگوی برگشتی نیز شناخته می‌شود. برای چرخش روند از صعودی به نزولی، فروشندگان باید موفق به تثبیت قیمت زیر ۱۰,۵۰۰ دلار شوند. به هر حال با توجه به جهش قیمت از سطح ۱۰,۵۲۵ دلار می‌توان نتیجه گرفت که خریداران از ریزش قیمت برای ورود به بازار استفاده می‌کنند. تا زمانی که قیمت در بالای ۱۰,۵۰۰ دلار تثبیت می‌شود، مقاومت‌های موجود در مسیر صعودی هستند که مدنظر تحلیل‌گران قرار می‌گیرند.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) در تایم‌فریم چهارساعته در بالای سطح ۴۴ قرار گرفته است. این امر نشان می‌دهد که روند صعودی کوتاه‌مدت قیمت نیز قوی خواهد بود، اما باید توجه داشت که اندیکاتور -DI یا اندیکاتور جهت‌دار منفی (خط قرمز در تصویر بالا) به بالای +DI یا اندیکاتور جهت‌دار مثبت (خط سبز) حرکت کرده است و این نشان از برتری جزئی فروشندگان دارد. اگر فروشندگان موفق به پایین آوردن قیمت به زیر حمایت ۱۰,۸۰۰ دلار شوند، دیده‌شدن دوباره‌ی سطح ۱۰,۵۰۰ دلار ممکن خواهد بود.

در طرف مقابل اگر قیمت در بالای ناحیه‌ی حمایتی ۱۰,۵۰۰ الی ۱۰,۸۰۰ دلار تثبیت شود، خریداران بار دیگر برای هدایت آن تا ۱۲,۱۱۳.۵۰ دلار تلاش خواهند کرد. شکست قیمت به بالای این سطح، احتمال ادامه‌ی روند صعود قیمت را افزایش خواهد داد.

اتریوم (ETH)

قیمت اتریوم در ۲۲ ژوییه به بالای سطح ۲۵۳.۵۵۶ دلار رفته و حتی تا ۴۱۵.۶۳۴ دلار نیز حرکت کرده است. این حرکت باعث رشد ۶۲.۹۲ درصدی قیمت در کوتاه‌مدت شده است. سرعت این روند صعودی پایدار نبوده، بنابراین عقب‌گرد (پولبک) قیمت قابل‌ پیش‌بینی بوده است.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

خریداران با سرعت سود معاملات خود را ذخیره کرده‌اند که این امر باعث بازگشت دوباره‌ی قیمت به ۳۲۸.۵۰۷ دلار یعنی سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی آخرین حرکت صعودی قیمت شده است. به هر حال خریداران در ریزش با قدرت به بازار ورود کرده‌اند که نشان از وجود تقاضای قوی در سطوح پایین‌ دارد.

تا زمانی که قیمت در نزدیکی کف قیمتی دیروز بسته نشده است، الگوی شمعی روزانه هشدار چرخش روند را نخواهد داد. قیمت تا زمانی که هر دو جبهه خریدار و فروشنده منتظر شفافیت در حرکت بعدی آن هستند، ممکن است برای چند روز در یک بازه‌ی محدود نوسان کند.

شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) در بالای ۵۲ قرار گرفته و +DI یا اندیکاتور جهت‌دار مثبت (خط سبز) در بالای -DI یا اندیکاتور جهت‌دار منفی (خط قرمز در تصویر بالا) نوسان می‌کند. این امر نشان از برتری خریداران دارد. اگر آن‌ها موفق به تثبیت قیمت در بالای سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی در ۳۴۶.۸۵۷ دلار شوند، دیده شدن دوباره‌ی سطح ۴۱۵.۶۳۴ دلار امکان‌پذیر خواهد بود. در بالای این سطح امکان ادامه‌ی روند صعودی تا ۴۸۰ دلار وجود خواهد داشت.

در مقابل اگر خرس‌ها موفق به پایین کشیدن قیمت به زیر ۳۲۰ دلار شوند، ریزش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۳۰۲ دلار ممکن خواهد بود. نقض این حمایت تأثیر منفی سنگینی بر قیمت خواهد گذاشت و نشان می‌دهد که سطح ۴۱۵.۶۳۴ دلار، سقف کوتاه‌مدت قیمت بوده است.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

نمودار قیمت در تایم‌فریم چهارساعته نشان می‌دهد که خریداران در تلاش برای حفظ قیمت در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه هستند. این موضوع نشانه‌ی مثبتی برای قیمت خواهد بود. روند صعودی در کوتاه‌مدت همچنان قوی باقی مانده است. شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) در بالای ۴۲ قرار گرفته و هردو +DI و -DI در نزدیکی هم در حرکت‌اند. این وضعیت نشان‌دهنده‌ی این است که خریداران و فروشندگان، هر دو در تلاش برای اثبات برتری خود هستند.

اگر خریداران موفق به تثبیت قیمت در بالای ۳۶۶ دلار شوند، این امر خبر از تقاضای شدید در سطوح پایین‌تر می‌دهد. چنین حرکتی احتمال صعود قیمت تا ۴۱۵.۶۳۴ دلار را افزایش خواهد داد. در بالای این سطح، احتمالا ادامه‌ی روند صعودی امکان‌‍پذیر خواهد بود. از این رو گاوها تا زمانی که قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه تثبیت شود، همچنان نظر مثبتی به رشد قیمت خواهند داشت.

در هر صورت اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حرکت کند، فروشندگان بار دیگر برای هدایت آن به زیر حمایت کلیدی ۳۲۰ دلار تلاش خواهند کرد. هنگامی که قیمت در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و سطح ۳۶۶ دلار باقی بماند، معامله‌گران بهتر است در معاملات خود کمی محتاط باشند.

چین لینک (LINK)

قیمت چین لینک طی چند روز گذشته در بازه‌ی ۶.۸۲۲۱ الی ۸.۹۰۸۰ دلار وارد فاز تحکیم شده است. این امر باعث ریزش شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) تا نزدیکی ۳۱ شده است. بنابراین می‌توان گفت که حرکت قیمت در روند تضعیف شده است.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

+DI و -DI در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته‌اند، این نشان از تقابل خریداران و فروشندگان برای کسب برتری در بازار دارد. قیمت در روز گذشته از نزدیکی حد بالای ناحیه‌ی مذکور تا حد پایین آن نزول کرده است. به هر حال فروشندگان موفق به پایین نگه‌داشتن قیمت نبوده‌اند و قیمت با قدرت از این حمایت به بالا جهش کرده است.

این موضوع نشان می‌دهد که خریداران در سطوح پایین‌تر با قدرت در حال خرید هستند. اگر خریداران موفق به هدایت قیمت به بالای ۸.۹۰۸۰ دلار شوند، هدف بعدی قیمت ۱۱ دلار خواهد بود.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

نمودار قیمت در تایم‌فریم چهارساعته نشان می‌دهد که خریداران با ریزش قیمت تا ۶.۸۷ دلار وارد بازار شده‌ و برای بالا بردن آن از ۸.۹۰۸ دلار تلاش کرده‌اند، اما با سطح مقاومتی در نزدیکی این سطح رو‌به‌رو شده‌اند.

به هر حال اگر گاوها موفق به حفظ قیمت در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه شوند، احتمال شکسته‌شدن مقاومت ۸.۹۰۸ دلار افزایش خواهد یافت. با تثبیت قیمت در بالای این سطح، احتمال ادامه‌ی روند صعودی افزایش خواهد یافت. در طرف مقابل اگر قیمت به زیر این میانگین متحرک حرکت کند، خرس‌های بازار برای پایین آوردن قیمت از ۶.۸۲۲۱ دلار تلاش خواهند کرد. در این صورت این نشانه‌ی منفی سنگینی برای قیمت خواهد بود.

وی چین (VET)

قیمت وی چین در وضعیت فعلی درون الگوی پرچم صعودی در حال معامله‌شدن است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) به‌شکل افقی درآمده است و +DI یا اندیکاتور جهت‌دار مثبت (خط سبز) و -DI یا اندیکاتور جهت‌دار منفی (خط قرمز در تصویر بالا) در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته‌اند. این عوامل از تعادل بین عرضه و تقاضا خبر می‌دهد.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

با شکست قیمت به بالای الگو، برتری با خریداران خواهد بود و هدف این الگوی صعودی در ۰.۰۳۱۳۹۸ دلار قرار می‌گیرد. با این تفاسیر اگر خرس‌ها موفق به پایین آوردن قیمت از سطح ۵۰ درصد فیبوناچی اصلاحی در ۰.۰۱۵۲۷۹ دلار شوند، امکان عمیق‌تر شدن اصلاح تا سطح ۶۱.۸ درصد آن در ۰.۰۱۳۶۹۸ دلار وجود خواهد داشت.

شکست قیمت به زیر این سطح، نشانه‌ی منفی برای قیمت خواهد بود و می‌تواند به عمیق‌تر شدن اصلاح منجر شود. بنابراین معامله‌گران می‌توانند منتظر شکستن و تثبیت قیمت در بالای الگو شوند.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

خریداران با قدرت در حال دفاع از حمایت ۰.۰۱۵۲۷۹ دلار در چند روز گذشته هستند. قیمت در روز گذشته از کمی از زیر این سطح به بالا جهش کرده است. در وضعیت فعلی خریداران در تلاش برای هل‌دادن قیمت به بالای الگو هستند. در صورت موفقیت، رشد قیمت تا ۰.۰۲۰ دلار و سپس تا ۰.۰۲۱۹۷۸ دلار امکان‌پذیر خواهد بود.

برخلاف تحلیل، اگر خرس‌ها موفق به پایین آوردن و تثبیت قیمت به زیر ۰.۰۱۵۲۷۹ دلار شوند، ریزش قیمت تا کف الگو ممکن خواهد بود. -DI یا اندیکاتور جهت‌دار منفی (خط قرمز در تصویر بالا) به بالای +DI یا اندیکاتور جهت‌دار مثبت (خط سبز) رفته است که نشان از برتری نسبی فروشندگان دارد. شکست قیمت به زیر الگو، نشانه‌ی منفی سنگینی برای قیمت خواهد بود، بنابراین بهتر است معامله‌گران با تثبیت قیمت به زیر ۰.۰۱۳ دلار، از ورود به معاملات خرید خودداری کنند.

لایت کوین (LTC)

قیمت لایت کوین به هدف اولیه‌ی خود در ۶۴ دلار رسیده و با ذخیره‌ی سود توسط معامله‌گران کوتاه‌مدت به‌سمت پایین چرخیده است. این حرکت قیمت را تا ۵۱.۸۸۵۰ دلار به پایین کشیده که این سطح کمی بالاتر از حمایت ۵۰.۷۸۶۴ دلار قرار گرفته است.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) در بالای ۲۸ و +DI در بالای -DI قرار گرفته است. این موضوع نشان می‌دهد که خریداران دست بالا را در بازار دارند. اگر آن‌ها بتوانند قیمت را در نزدیکی سطح ۶۰ دلار نگه دارند، احتمال رشد آن تا ۶۵.۱۵۷۳ دلار و در بالای آن تا ۸۰ دلار افزایش خواهد یافت.

دیدگاه صعود قیمت با ریزش آن به زیر ۵۰.۷۸۶۴ دلار منتفی خواهد شد. چنین حرکتی نشان‌دهنده‌ی چرخش روند خواهد بود، زیرا دیگر خریداران در ریزش‌ها وارد نخواهند شد. بنابراین بهتر است با تثبیت قیمت در زیر ۵۰ دلار، معامله‌گران از ورود به معاملات خرید اجتناب کنند.

پنج ارز دیجیتالی که معامله‌گران در این هفته باید زیر نظر بگیرند

در نمودار قیمت در تایم‌فریم چهارساعته، شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) در بالای ۳۴ قرار گرفته و +DI و -DI در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته‌اند. این نشان از تقابل خریداران با فروشندگان در کسب برتری در بازار دارد.

هدایت قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر)، اولین نشانه‌ی افزایش قدرت صعود و احتمال حرکت آن تا ۶۵.۱۵۷۳ دلار خواهد بود. شکست قیمت به بالای این سطح به منزله‌ی ادامه‌ی روند صعودی خواهد بود. به هر حال اگر قیمت به زیر سطح ۵۵ دلار حرکت کند، احتمال دیده‌شدن دوباره‌ی ۵۰.۷۸۶۴ دلار وجود خواهد داشت. شکست قیمت به زیر این سطح نیز نشانه‌ی منفی سنگینی برای قیمت خواهد بود.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید