1401/02/31

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پر بازده ترین صندوق ها در فروردین ۱۴۰۱

پر بازده ترین صندوق ها در فروردین ۱۴۰۱

پر بازده ترین صندوق ها در فروردین 1401

به گزارش ارزی(Arzee.ir)، در فروردین ماه 1401 صندوق های پالایشی یکم با 18% ، توسعه پست بانک با 9% ، مشترک صنعت و معدن با 5% و صندوق طلای کیان با 10% در انواع مختلف، به عنوان برترین صندوق‌های ماهانه از نظر بازدهی انتخاب شدند.

بازگشت رونق به بورس در قرن جدید

بازدهی بورس در فروردین ماه 1401 سرمایه گذاران را به بازار سهام امیداوار کرد. شاخص کل بورس در اولین ماه از بهار سال نو، بیش از 10 درصد بازدهی داشت. شاخص کل هموزن نیز بازدهی فراتر از 15 درصد را به ثبت رساند. شرکت‌های کوچک‌تر که چابک‌تر هستند، از نوسان رو به بالای بازار بیشتر نفع بردند و رشد بهتری نسبت به شرکت‌های بزرگ تجربه کردند.

صندوق‌های سرمایه گذاری بعد از ماه ها همگی در دامنه مثبت قرار گرفتند؛ به طوری که در هیچ یک از انواع صندوق‌ها بازدهی منفی ماهانه در صندوق نداشتیم. بدیهی ست که صندوق‌های سهامی در شرایط رونق بازار بورس، عملکرد بهتری داشته و درصد بازدهی بالاتری از سایر صندوق ها بدست آورند.

در ادامه این مطلب 5 صندوق سرمایه گذاری برتر در فروردین 1401 را در انواع سهامی، مختلط، درآمد ثابت و کالایی معرفی خواهیم کرد.

صندوق سرمایه گذاری سهامی

پربازده ترین صندوق های سهامی در فروردین ماه 1401 نمایش قدرتمندی داشتند و از میانگین بازدهی بازار سود بیشتری ساختند. با توجه به شرایط بازار و افزایش تقاضا در سهام، همه صندوق های سهامی در یک ماه گذشته بازدهی مثبت کسب کرده و 70 درصد از کل صندوق های سهامی بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس را محقق کردند.

صندوق پالایش که در اسفند سال قبل در صدر برترین صندوق های سهامی قرار داشت، با 18 درصد بازدهی در فروردین امسال نیز جایگاه نخست را از آن خود کرد و به یکه تازی خود ادامه داد.

نام صندوق بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی (میلیارد تومان)
پالایشی یکم 18.12 14,136
 اهرمی کاریزما 17.9 618
امین تدبیرگران فردا 16.9 131
سهام ویستا 15.4 25
مشترک آسمان یکم 15.2 174

پالایش در عرش، دارایکم در فرش

صندوق های دولتی در یک مقایسه مختصر دو طرف بازدهی صندوق های سهامی را ساخته اند. صندوق پالایشی یکم با 18 درصد بازدهی در صدر و صندوق دارا یکم با 7 درصد بازدهی در قعر! هر دو صندوق دارای حباب قیمتی بوده و هنوز به ارزش ذاتی خود نرسیده اند. برای مشاهده تحلیل تکنیکال صندوق های پالایش و دارا یکم کلیک کنید.

صندوق آسمان یکم یکی از بهترین صندوق سهامی چند سال اخیر در بازار سرمایه بوده است که بازدهی بلندمدت خوبی در شرایط مختلف بازار بورس داشته است. آسمان یکم در فروردین ماه بازدهی 15 درصدی بدست آورد و در رده پنجم برترین صندوق‌های سهامی قرار گرفت. گفتنی‌ست صندوق آسمان یکم جزو صندوق های منتخب ارزی(Arzee.ir) بوده که به صورت آنلاین قابل خرید می‌باشد.

بازدهی صندوق های سهامی در فروردین ۱۴۰۱

صندوق سرمایه گذاری مختلط

پربازده ترین صندوق های مختلط در شروع بهار سال جدید کار را با بازدهی مثبت قابل توجهی آغاز کردند ولی نتوانستند از بازدهی میانگین بازار بورس پیشی بگیرند. با توجه به ماهیت صندوق های مختلط این امر منطقی و قابل پیش بینی بود. صندوق توسعه پست بانک به عنوان برترین صندوق مختلط فروردین ماه 1401 در صدر جدول قرار گرفت. این صندوق از نظر اندازه نسبت به صندوق‌های دیگر کوچک تر است و ارزش دارایی ها آن 22 میلیارد تومان است. سایر صندوق‌های مختلط برتر این ماه را در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام صندوق بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی (میلیارد تومان)
توسعه پست بانک 9.2 22
ارمغان یکم ملل 9 69
توسعه ممتاز 8.7 387
مشترک پارس 8.2 46
آرمان سپهر آشنا 8.4 161

تنها صندوق ETF جدول فوق صندوق آرمان سپهر آشنا می‌باشد که با نماد “آسام” در بازار فعالیت می‌کند. برای خرید این صندوق باید حتما کد بورسی داشته باشید.

ثبت نام غیرحضوری در کارگزاری برای دریافت کد بورسی
بازدهی صندوق های مختلط در فروردین ۱۴۰۱

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

پربازده ترین صندوق‌های با درآمد ثابت در فروردین ماه بازدهی شگفت انگیزی داشتند و تا بیش از دو برابر میانگین مطلوب، بازدهی کسب کردند. البته باید اشاره کرد که این صندوق ها عموما جزو صندوق های کوچک بازار بوده و ممکن است در مواقعی که بازار بورس وضعیت خوبی ندارد؛ نتوانند بازدهی های خوب خود را تکرار کنند. صندوق مشترک صنعت و معدن با تحقق بازدهی ماهانه 5 درصدی در صدر قرار گرفت و عنوان بهترین صندوق با درآمد ثابت را از آن خود کرد.

نام صندوق بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی (میلیارد تومان)
مشترک صنعت و معدن 5 156
مشترک گنجینه الماس پایدار 4.6 27
توسعه سرمایه نیکی 4.27 17
یکم کارگزاری بانک کشاورزی 3.6 1,369
اندوخته آمیتیس 3.3 52

صندوق های با درآمد ثابت در همه اوقات برای سرمایه گذاران قابل استفاده هستند اما در شرایط منفی بازار بورس انتظار می رود پول بیشتری به سمت آنها بیاید. از طرف دیگر انتظار داریم در شرایط مثبت بازار، پول از صندوق های با درآمد ثابت خارج شود. اگر مایلید با صندوق های درآمد ثابت، امنیت پول خود را بیمه کنید و در سود بالاتری از سپرده های بانکی بگیرید روی لینک زیر کلیک کنید.

بازدهی صندوق های با درآمد ثابت در فروردین ۱۴۰۱

صندوق سرمایه گذاری کالایی

پربازده ترین صندوق های کالایی در فروردین ماه صندوق های مبتنی بر سکه طلا بودند که حدود 10 درصد رشد کردند. با افزایش قیمت دلار و سکه در بازار آزاد، صندوق های طلا هم صعودی شدند. بازدهی صندوق های طلا عموما نزدیک به هم است و ممکن است تفاوت اندکی با هم داشته باشند. صندوق طلای کیان بهترین صندوق کالایی فروردین 1401 بود که 10% بازدهی بدست آورد.

آمار عملکردی صندوق های کالایی را در جدول زیر مشاهده می کنید.

نام صندوق بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی (میلیارد تومان)
صندوق طلای کیان 10 486
صندوق طلای لوتوس 9.9 1,231
صندوق طلای مفید 9.8 392
صندوق طلای کهربا 9.6 191
صندوق طلای زرافشان امید ایرانیان 9.1 285
صندوق طلای زرین آگاه 7.8 93
طلای سرخ نوویرا 5.6 123
گروه زعفران سحرخیز 3.5 135

2 صندوق کشاورزی در انتهای جدول صندوق های کالایی قرار دارند. این صندوق ها که قیمت بازار آزاد زعفران را نشان می دهند به ترتیب 5.6 و 3.5 درصد بازدهی مثبت کسب کردند.

بازدهی صندوق های کالایی در فروردین ۱۴۰۱

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *