1401/02/27

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

پایان سرخ بورس در روزهای نخست سال جدید

پایان سرخ بورس در روزهای نخست سال جدید

پایان سرخ بورس در روزهای نخست سال جدید

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از اقتصاد آنلاین

  • شناسایی سود پس از رشد قیمت‌ها
  • احتیاط بورس‌‌‌‌‌‌‌‌بازان
  • نیم‌‌‌‌‌‌‌‌نگاهی به برجام
  • تغییر دیدگاه معاملاتی به روایت آمار
  • بورس از دریچه آمار

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، کارشناسان نیز معتقدند اصلاح روز چهارشنبه که عمدتا نمادهای پروزن را دربرگرفت، به انگیزه معامله‌گران برای ذخیره سود کسب‌شده در دو ماه اخیر بازمی‌گردد.

شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران از ابتدای شروع معاملات سال‌1401 تا پایان داد و ستد‌‌‌‌‌‌‌‌های آخرین روز کاری هفته جاری بیش از 96‌هزار واحد افزایش (معادل 06/ 7درصد رشد) را تجربه کرد.

هر چند برآیند صعود دماسنج بازار سهام طی 9 روز کاری اخیر نسبت به کلیت روز‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی سال‌1400 از افزایش قیمت سهام و سودآوری بیشتر شرکت‌ها حکایت داشت اما سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران طی 2 روز معاملاتی اخیر استراتژی خرید و فروش خود را تا حدودی تغییر دادند، بنابراین در داد و ستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روز گذشته نماگر اصلی بورس تهران با افت 52/ 0درصدی مواجه شد و کمی عقب نشست.

بازگشت روز گذشته شاخص‌کل به سطح یک‌میلیون و 463‌هزار واحدی، دومین روز منفی نماگر اصلی بازار سهام در سال‌جاری را رقم زد.

افتی که کارشناسان معتقدند با ادله بنیادی صورت نگرفته و صنایع بورسی همچنان فرصت برای رشد در راستای جبران زیان‌‌‌‌‌‌‌‌های گذشته سهامداران و رسیدن به بازدهی معقول در بخش مولد را دارند، از این‌رو به‌نظر می‌رسد این روند کاهشی که عموما به افزایش تعداد فروشندگان در برخی گروه‌های بزرگ و پروزن بورس بازمی‌‌‌‌‌‌‌‌گشت، احتمالا استراحتی در مسیر صعود و شناسایی سود از سوی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذارانی است که همچنان از مرز 5/ 1‌میلیون واحدی هراس دارند.

شناسایی سود پس از رشد قیمت‌ها

در پاسخ به چرایی نزول قیمت برخی از سهم‌‌‌‌‌‌‌‌ها در روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران با نهایت خوش‌بینی دست به ماشه خرید شدند، می‌توان به موضوع شناسایی سود که یکی از مهم‌ترین دلایل افت بازار سهام است، اشاره کرد. بورس‌‌‌‌‌‌‌‌بازان در سال‌1400 شاهد بازدهی 6/ 4درصدی شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌کل بورس تهران بودند و اغلب سبد‌‌‌‌‌‌‌‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری فعالان نیز بازدهی به مراتب کمتر از نماگر اصلی و بعضا زیان را در این سال‌تجربه کردند.

آمار‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز نشان می‌دهد که بازدهی شاخص‌کل از کف ثبت‌شده در 5بهمن‌ماه 1400 تاکنون به رقم 2/ 21‌درصد می‌رسد. از سویی کسب بازدهی بیش از 7‌درصدی فقط در چند روز معاملاتی سال‌جاری می‌تواند به تنهایی دلیلی منطقی در راستای شناسایی سود از سوی برخی از معامله‌‌‌‌‌‌‌‌گران در نظر گرفته شود.

بازار سهام که به لحاظ عملکرد و کسب بازدهی در صدر ضعیف‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بازار‌‌‌‌‌‌‌‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در سال‌گذشته جای گرفت و خروج سنگین نقدینگی را طی یک‌‌‌‌‌‌‌‌سال گذشته نسبت به سایر بازار‌‌‌‌‌‌‌‌ها تجربه کرد، این روز‌‌‌‌‌‌‌‌ها پس از افزایش ارتفاع و کسب بازدهی معقول دچار ترس شده است، اما این ترس از کجا نشات می‌گیرد؟

احتیاط بورس‌‌‌‌‌‌‌‌بازان

هراس از کانال 5/ 1‌میلیون واحدی را می‌توان به‌عنوان دیگر عامل اثر‌‌‌‌‌‌‌‌گذار در خروج بخشی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران در این روزهای تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌ای محسوب کرد. دماسنج بازار سهام طی 20‌ماه گذشته دوبار موفق شده وارد کانال 5/ 1‌میلیون واحدی شود اما پایداری در این محدوده یا عبور از آن همچون رویایی محقق‌نشده باقی ماند.

در حال‌حاضر نیز سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران با نزدیک شدن به این ابر کانال ترس از نزول مجدد نماگر اصلی را دارند و بعضا بر این باورند که به‌رغم افزایش خوشبینی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نسبت به وضعیت معاملات سال‌جاری و بهبود وضعیت بنیادی شرکت‌ها اما همچنان احتمال اصلاح سنگین شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌های سهامی پس از ورود به این کانال وجود دارد، بنابراین خروج با بهانه شناسایی سود را می‌توان از جمله استراتژی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران در این روز‌‌‌‌‌‌‌‌های بازار دانست.

در جریان دادوستد‌‌‌‌‌‌‌‌های دیروز بزرگان بازار غالبا ریزشی بودند و برخی از شرکت‌های فعال در گروه‌‌‌‌‌‌‌‌ فلزات اساسی و فرآورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نفتی، ‌‌‌‌‌‌‌‌کک و سوخت هسته‌‌‌‌‌‌‌‌ای و البته نمادهای لیدر گروه خودرو بیشترین تاثیر را در جهت‌‌‌‌‌‌‌‌دهی منفی به شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌کل داشتند.

در روز چهار‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌کل هم‌‌‌‌‌‌‌‌وزن اما مسیری برخلاف نماگر اصلی را در پیش گرفت، به‌طوری‌که با ورود بخشی از منابع از سهام شرکت‌های بزرگ به شرکت‌های کوچک و متوسط بازار این شاخص با افزایش 41/ 0درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد بورس تهران (سهام و حق‌تقدم) نیز در چهارمین روز کاری هفته جاری به رقم 4803 میلیارد‌تومان رسید. این رقم به‌رغم نفس‌‌‌‌‌‌‌‌گیری بورس تهران در مسیر صعود، همچنان نشان از پویایی جریان معاملات دارد.

نیم‌‌‌‌‌‌‌‌نگاهی به برجام

در بحث سیاست خارجه همچنان شاهد رفت‌‌‌‌‌‌‌‌ و آمد‌‌‌‌‌‌‌‌های دیپلمات‌‌‌‌‌‌‌‌های کشور و مراودات بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی با قدرت‌‌‌‌‌‌‌‌های جهانی در راستای حصول توافق با رعایت تمام موازین کشور هستیم، با این‌حال وقفه ایجادشده در مذاکرات اتمی را نمی‌توان به‌عنوان عدم‌دسترسی به معاهده بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی حداقل در شرایط فعلی عنوان کرد.

به باور برخی از تحلیلگران در سناریوی بدبینانه برجام کلیت متغیر‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی کشور به استقبال فضای تورمی خواهند رفت. انتظارات تورمی در چنین شرایطی صنایع و شرکت‌های سهامی را همراه با موج صعودی می‌کند و به‌رغم افزایش حباب‌‌‌‌‌‌‌‌گونه قیمت سهام پیامد آن می‌تواند در افزایش سطح فقر در کلیت جامعه نمایان شود.

ورود جدی‌‌‌‌‌‌‌‌تر دولت به حوزه قیمت‌گذاری در نرخ‌‌‌‌‌‌‌‌ کالاهای اساسی نیز می‌تواند دیگر پیامد چنین رویدادی در نظر گرفته شود. حصول توافق در حوزه برنامه جامع اقدام مشترک نیز می‌تواند در تسهیل مراودات بانکی و نقل و انتقال پول، کاهش هزینه تحریم برای کشور، افزایش فروش نفت و عبور از موضوع کسری‌بودجه و سایر موارد خود را نمایان کند.

تغییر دیدگاه معاملاتی به روایت آمار

شناسایی سود به دلیل صعود آرام بورس در دو‌ماه گذشته و کسب بازدهی قابل‌توجه در این بازه زمانی در کنار ترس دسته‌جمعی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران از نزول قیمت‌ها به دلیل نزدیکی نماگر بورس تهران به ابرکانال روانی 5/ 1‌میلیون واحدی دیروز در خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی نیز به وضوح نمایان بود.

بررسی آمار خرید و فروش سهام در هفدهم فروردین‌ماه نشان می‌دهد که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران بدون توجه به وضعیت قیمت‌های جهانی، پتانسیل بنیادی شرکت‌ها، تعدیلات نرخ ارز و چشم‌انداز مثبت گروه‌های ریالی اقدام به فروش کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

در داد و ستد‌‌‌‌‌‌‌‌های این روز در گروه سایر مالی شاهد ورود سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌ای به میزان 23میلیارد‌تومان از سوی حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌های بورس بودیم.

در نقطه مقابل خالص فروش حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز در صنایعی اعم از فرآورده‌های نفتی با رقمی حدود 5/ 91میلیارد‌تومان، فلزات اساسی، کانه فلزی، خودرو و ساخت قطعات جمعا به میزان 5/ 125میلیارد‌تومان صورت گرفت. بر اساس وقایع این روز معاملاتی خالص تغییر مالکیت نیز رقم 276 میلیارد‌تومانی را ثبت کرد و شاهد جابه‌جایی این میزان از سرمایه از سبد سهام سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران حقیقی به پرتفوی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران نهادی بودیم.

بورس از دریچه آمار

در روزی که شاخص‌کل بورس تهران با افت 52/ 0‌درصدی مواجه شد، از 336نماد معامله‌شده، قیمت پایانی 172 سهم (51درصد) مثبت بود و در مقابل 151 سهم (45 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 30نماد (9 درصد) صف خریدی به ارزش 365میلیارد‌تومان تشکیل دادند اما در مقابل شاهد شکل‌‌‌‌‌‌‌‌گیری صف‌فروش در 18 نماد بورسی (5 درصد) به ارزش 64میلیارد‌تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افزایش 35/ 0درصدی را ثبت کرد، 143 نماد معامله شدند که در این میان قیمت 96 سهم (67درصد) مثبت و 40 سهم (28درصد) منفی بود. در این بازار 17 نماد (12درصد) صف خریدی به ارزش 45میلیارد‌تومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل‌‌‌‌‌‌‌‌گیری صف‌فروش در 3 نماد فرابورسی (2درصد) به ارزش 7/ 4میلیارد‌تومان بودیم. بازار پایه نیز روز گذشته میزبان دادوستد 154نماد بود.

در این میان 98 سهم (64درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 51 سهم (33درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 56نماد (36درصد) صف خریدی به ارزش 72میلیارد‌تومان شکل دادند و صف‌فروش در این بازار به 28 نماد (18 درصد) با ارزشی بالغ بر 25 میلیارد‌تومان اختصاص پیدا کرد.

منبع:
دنیای اقتصاد

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *