1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

«پالایشی یکم» با ۱۳۱ درصد رشد در سال ۱۴۰۱، پربازده‌ترین صندوق شد

«پالایشی یکم» با ۱۳۱ درصد رشد در سال ۱۴۰۱، پربازده‌ترین صندوق شد

«پالایشی یکم» با ۱۳۱ درصد رشد در سال ۱۴۰۱، پربازده‌ترین صندوق شد

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، بر اساس آمارها، صندوق پالایشی یکم در آخرین روز معاملاتی سال 1401 (28 اسفند 1401) در حالی با قیمت پایانی 16576 تومان سال را به پایان برد که مقایسه آن با قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی سال 1400 (28 اسفند 1400 برابر با 7164 تومان) نشان از رشد 131 درصدی قیمت معاملاتی این صندوق دارد (در همین بازه زمانی NAV صندوق 84.54 درصد رشد داشته است).

صندوق پالایشی یکم با این رشد در صدر پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی در سال 1401 قرار گرفت و رشد بیش از 88 درصدی نسبت به شاخص کل بورس (بازدهی شاخص کل بورس در سال 1401 معادل 43 درصد) را ثبت کرد.

تا پیش از اصلاح اساسنامه و تعیین بازارگردان برای صندوق پالایشی یکم که با پیگیری‌های سازمان بورس به ثمر نشست، قیمت معاملاتی این صندوق بسیار پایین‌تر از ارزش خالص دارایی یا همان NAV صندوق بود، اما آخرین محاسبات امروز (هشتم فروردین 1402) نشان می‌دهد که نسبت قیمت معامله صندوق پالایشی یکم به ارزش خالص دارایی آن (از 67 درصد در آبان 1401) به 95 درصد رسیده است.

به عبارت دیگر تعیین بازارگردان و اصلاح اساسنامه این صندوق با پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، علت اصلی کاهش این فاصله و رشد چشمگیر قیمت صندوق پالایشی و جبران تضییع حق مردم و سهامدارانی بوده که به واسطه کوتاهی دولت قبل تاکنون از این اختلاف و عقب‌ماندگی زیاد، متضرر شده بودند.

گفتنی است «پالایشی یکم» دومین صندوق سرمایه‌گذاری دولت بود که در قالب ETF پذیره‌نویسی شد. این صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس بود در شهریور ماه 1399 در بورس عرضه شد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *