سایت ارزی (Arzee)/امسال لایحه جدید قانون آب مبتنی بر بهره‌برداری پایدار و حفاظت از منابع آب کشور تدوین می‌شود.

رضا اردکانیان در گفت و گوی ویژه خبری درباره اجرای طرحی که قادر به پایش منابع آبی در کشور باشد، اظهار کرد: نه تنها منطقه خشک و نیمه خشک ما که حتی نقاط پرآب دنیا هم برنامه‌ریزی‌های آبی و مدیریت منابع آبی شان قائدتا باید مبتنی بر یک طرح جامع باشد.

وی افزود: طرح جامع از سال‌های گذشته داشتیم، قانون جامعی هم داریم که با عنوان قانون توزیع عادلانه آب چهل سال از عمر آن می‌گذرد.

اردکانیان گفت: توجه به کاهش بارها در کشور لازم است برای نه امروز که سال‌ها و دهه‌های پیش‌رو فکر جدیدی مبتنی بر شرایط کنیم و به همین خاطر کاری را در همین دولت با مشارکت در ابتدا سازمان‌های داخل دولت همچنین پژوهشگران و دستگاه‌های مختلف با موضوع آب ، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش‌های مجلس شروع کردیم.

وی افزود: در صددیم امسال لایحه جدیدی برای قانون جامع آب که بیشتر مبتنی بر بهره‌برداری پایدار و حفاظت از منابع است تدوین کنیم و یک کار وسیعی را هم در بهنگام کردن داده‌های آبی انجام دهیم که برنامه‌ریزی‌ها عمدتا مبتنی بر داده‌های صحیح و دقیق باشد.

وزیر نیرو گفت: متناسب با شرایط، یک اصلاح ساختار هم در مدیریت آب کشور داریم که بخشی از آن انجام شده که یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در استان‌ها بوده که با تجمیع منابع فنی، مالی و انسانی به اجرای طرح‌ها سرعت داده شده است.

وی تصریح کرد: در ستاد آب کشور هم در صدد چابک‌سازی هستیم به نحوی که ستاد چابک‌تری مبتنی بر مدیریت حوضه‌های آبریز را در همین دولت سامان داده و یک ریل‌گذاری مناسب‌تری برای مدیریت آب کشور در سال‌های پیش رو داشته باشیم.

اردکانیان درباره امکان مونیتورینگ منابع و مصارف در بخش آب در مناطق مختلف کشور و برنامه‌ریزی اقتصادی بر این اساس اظهار داشت: طبیعتا در آب با آن درجه که در برق می‌توانیم سیستم پایش داشته باشیم ، این امکان وجود ندارد اما عمده‌ترین کار در این زمینه که سرمایه‌گذاری‌ها و توسعه بر اساس منابع آبی و ظرفیت‌های اکوسیستم هر منطقه، در صورتی است که یک طرح آمایش سرزمین مصوب داشته باشیم.

وی گفت: آخرین وعده‌ای که همکاران ما در سازمان برنامه و بودجه داده‌اند بالاخره امسال بعد از ۴۰ سال دارای چنین طرحی خواهیم بود اما ما منتظر این طرح در چنین سطحی نبودیم که بسیار کار ضروری و خوبی است و به این وعده وفا خواهد شد.

وی اظهار داشت: برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی هر استان را بر اساس مصوبه هیات دولت در دستور کار داریم که تاکنون برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی در ۱۰ استان مصوب شده و این بدان معناست که در اینها وضعیت منابع و مصارف معین است که مورد توافق دستگاه‌های مسوول وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست،  وزارت صمت، وزارت کشور و صنوف مرتبط با بهره‌برداری از آب است‌.

اردکانیان گفت: برنامه ما این است که تا پایان امسال برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی تمام استان‌ها را به تصویب برسانیم.

وی گفت: اگر طرح آمایش سرزمین هم مصوب و ابلاغ شد هر گونه سازگاری بین این برنامه و طرح آمایش را انجام خواهیم داد و عمده سعی ما این است که برای سال ۱۴۰۰ به بعد بر اساس تصویر دقیق‌تری از منابع و مصارف برنامه‌ریزهای توسعه‌ای آب محور بتواند صورت گیرد.