2024/06/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ورود سازمان مرکزی تعاون روستایی به خرید توافقی لیمو از باغداران

ورود سازمان مرکزی تعاون روستایی به خرید توافقی لیمو از باغداران

سایت ارزی (Arzee)/ سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: با ورود شبکه تعاون روستایی برای خرید لیمو ترش در استان‌های جنوبی، بهای این محصول به نفع باغداران متعادل شده است.

به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا هادربادی گفت: براساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و تأکید وزیر، خرید لیمو ترش در استان هرمزگان و جنوب کرمان آغاز شده و تا متعادل شدن بازار این محصول ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه، مراکز خرید لیمو در استان‌های مذکور تجهیز شده و تحویل لیمو از باغداران آغاز شده است، تصریح کرد: این مراکز آماده خرید توافقی لیمو ترش مرغوب با قیمت حداکثر ۱۰هزارتومان از باغداران هستند.

به گفته هادربادی، خرید لیمو توسط مراکز خرید و تعیین کیفیت آن زیر نظر اعضاء کمیسیون استانی شامل نماینده مباشر، نماینده مدیریت تعاون روستایی و نماینده جهادکشاورزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به فساد پذیری، بلافاصله پس از خرید محصول باغدار، نسبت به فرآوری و تبدیل آن به لیموی خشک یا سایر فرآورده ها اقدام می شود.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه وجه خرید لیموترش پس از ثبت در سامانه، به حساب باغداران واریز می‌شود، گفت: این شیوه خرید تنها جهت حمایت از باغداران در شهرستان‌های هدف با نظارت و مسئولیت کارگروه خرید توافقی استان و مباشرت تشکل های ذی ربط استانی در حال انجام است.

هادربادی افزود: محصول لیمو ترش فقط از باغداران منطقه با ارائه گواهی تولید، صادره از سوی جهادکشاورزی خریداری می‌شود، بنابراین خرید از عوامل واسطه و دلال، ممنوع و تخلف محسوب می شود.

وی گفت: یکی از مزایای خرید توافقی، این است که محصول به طور مستقیم از باغدار و تولیدکننده خریداری می‌شود و هیچ واسطه‌ای در این زنجیره دخالت نمی‌کند؛ این گونه خریدها در شرایطی که قیمت بازار کمتر از قیمت تمام شده محصول است، با پیشگیری از زیانِ کشاورز، قیمت بازار را به نفع تولیدکننده محصول. متعادل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید