سایت ارزی (Arzee)/ بازار کره این روزها در شرایطی تحت تاثیر واردات و تامین ارز قرار دارد که در سال جاری تاکنون بیش از ۳۲ میلیون دلار کره وارد شده است.

طی روزهای گذشته بازار کره با حواشی همراه بود. اخباری درباره سهمیه‌بندی شدن آن یا افزایش قیمت که از این حکایت داشت هر بسته ۱۰۰ گرمی تا ۸۰۰۰ هزار تومان رسیده است.
کره از اقلامی بود که جزو کالاهای اساسی دسته بندی شده و همواره ارز دولتی دریافت می‌کرد، محصولی وارداتی که در سال جاری و بعد از محدود شدن لیست کالاهای اساسی برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومان به همراه تعداد زیادی از کالاهای دیگر از جمع ارز ۴۲۰۰ کنار رفت و در حال حاضر با ارز سامانه نیما تامین ارز می‌شود که نرخ آن به بیش از ۲۰ هزار تومان می‌رسد.
پیگیری وضعیت واردات کره با توجه به نیاز بازار از گمرک ایران با اعلام آمار واردات این کالا از سوی لطیفی- سخنگوی گمرک – همراه بود.
وی گفت: از ابتدای سال جاری تا نهم شهریورماه ۶۰۴۴ تن کره وارد ایران شده است.
به گفته سخنگوی گمرک، ارزش کره وارداتی در حدود پنج ماهه اول امسال به ۳۲ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۲۰۳ دلار می‌رسد.
این در حالی است که طبق اعلام انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در سال ۱۳۹۷ و ابتدای سال گذشته حدود ۴۵ هزار تن کره با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شده بود که همچنان در حال توزیع آن هستند.
بیش از این‌که واردات کره محدود شده باشد، مشکل اصلی در افزایش قیمت آن به همین حذف ارز ۴۲۰۰ و افزایش نرخ ارزی آن به نیمایی برمی‌گردد و آن طور که انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اعلام کرده‌اند تعداد زیادی از کارخانه‌ها در چند ماه گذشته به دلیل عدم تامین کره وارداتی و عدم تخصیص ارز جدید به آنها تعطیل شده‌اند.
حذف ارز از کره ظاهرا در اردیبهشت‌ماه به همراه چند قلم دیگر کالای اساسی اتفاق افتاده و در حال حاضر از لیست ۲۵ تایی کالای اساسی مشمول، فقط پنج کالا ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می‌کند که ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خام، سویا و جو را شامل می‌شود.