24 اردیبهشت 1400

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

واردات کالاهای ممنوعه به شرط تایید منشا ارز توسط بانک مرکزی مجاز شد

ایران اکونومیست- بر اساس بخشنامه گمرک، شروط ترخیص کالاهای رسوبی در گروه ۲ و چهار کالایی مشخص شد.

واردات کالاهای ممنوعه به شرط تایید منشا ارز توسط بانک مرکزی مجاز شد

 اخیرا گمرک ایران بخشنامه ای در خصوص تعیین تکلیف کالاهای رسوبی صادر کرده است. بر این اساس:

1- بخشنامه و مکاتبات مربوط به کالاهای گروه 27 (اولویت ارزی غیرفعال) متضمن فهرست بیش از 300 فقره اظهارنامه به کلیه گمرکات اجرایی ابلاغ شده و صاحبان کالا با اخذ کد رهگیری بانک ، می توانند نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام کنند و ظرف روزهای گذشته ، کالای تعداد زیادی از اظهارنامه های مربوطه ترخیص شده است.

2- بخشنامه مربوط به امکان ترخیص کالاهای گروه 4 که قبل یا بعد از ممنوعیت، منشاء ارز آنها توسط بانک مرکزی تأیید شده باشد و دارای ثبت سفارش بانکی باشند به گمرکات ابلاغ و درصورت مراجعه صاحبان کالا، این اقلام پس از اخذ و ارائه کد ساتا قابل ترخیص است که ظرف روزهای گذشته ترخیص این کالاها نیز صورت پذیرفته است.

3- درخصوص کالاهای گروه 4 رویه غیربانکی، چنانچه کالاهایی قبل از 31 اردیبهشت سال 1398 در گمرکات موجود باشند یا برای آنها ثبت سفارش، بارنامه یا قبض انبار قبل از آن تاریخ صادر شده باشد لیکن صاحبان کالا نتوانسته اند نسبت به ترخیص این کالاها اقدام نمایند لازم است مراتب را ظرف حداکثر یک هفته به حوزه معاونت امور گمرکی (فاکس 88501435) یا از طریق اتوماسیون اداری اطلاع دهند تا در خصوص تمدید مهلت مصوبه قبلی گروه 4 پیگیری شود.

حدود 3 سال است که واردات کالاهای گروه چهار ممنوع شده است. مشهورترین محموله گروه 4 مربوط به ترخیص 420 دستگاه لوازم خانگی است که اخیرا وضعیت آن با ابهاماتی رو به رو شده است. همچنین در گروه 27 اقلامی مثل لوازم آرایشی و… قرار دارد که اخیرا دستور ترخیص آنها داده شد.

 تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code