2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

هش ریت شبکه بیت کوین بار دیگر رکوردشکنی کرد

هش ریت شبکه بیت کوین بار دیگر رکوردشکنی کرد

هش ریت شبکه بیت کوین بار دیگر رکوردشکنی کرد

داده‌های گلاسنود (Glassnode)، مؤسسه تحلیلی فعال در حوزه بلاک چین، نشان می‌دهد که نرخ هش بیت کوین، رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

 به گزارش دیکریپت، نرخ هش بیت کوین با ثبت رکوردی تازه به اوج تاریخی دیگری دست یافته است.

نرخ هش یا هش ریت، معیاری برای اندازه‌گیری توان پردازشی بلاک چین بیت کوین است. برای حفظ موجودیت سامانه‌ بلاک چینی بیت کوین، رشته‌ای از محاسبات پیچیده ریاضی باید در زمان بسیار کمی انجام شود. همزمان با استخراج بیت کوین، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تأییدشده، هش جدیدی دریافت و آن را به بلاک چین اضافه می‌کنند.

نمودار نرخ هش بیت کوین

اکنون این نرخ هش در بالای قله ۱۴۰ اگزاهش برثانیه ایستاده است. گفتنی است پیش‌تر در ماه گذشته، نرخ هش برابر با ۱۲۹ اگزاهش برثانیه بوده است.

نرخ هش بیت کوین، از ابتدای سال جاری میلادی، روندی افزایشی را طی کرده و از ۱۰۵ اگزاهش برثانیه در هفته نخست ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ تا ۱۸ دی ۹۸) به بالای ۱۴۰ اگزاهش برثانیه رسیده است. با این حال، نرخ هش، دو بار افت شدیدی را از سر گذراند؛ یکی در روز ۱۶ مارس (۲۶ اسفند ۹۸) که نرخ هش به ۹۵ اگزاهش برثانیه رسید و دیگری در روز ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) که نرخ هش حتی تا ۹۱ اگزاهش برثانیه نیز سقوط کرد.

به‌طور معمول، وقتی نرخ هش بیت کوین افزایش می‌یابد، بحث‌ها پیرامون احتمال افزایش قیمت این ارز دیجیتال بالا می‌گیرد. دلیل این اتفاق هم این است که با افزایش نرخ هش، انتظار می‌رود که ماینرها به جای استخراج بیشتر به نگه‌داری و حفظ کوین‌های استخراج‌شده کنونی خود روی بیاورند که می‌تواند به‌نوبه خود فشار بر عرضه بیت کوین را افزایش داده و به رشد بهای آن منجر شود.

با این حال، نمی‌توان هم‌بستگی آشکاری میان نرخ هش و قیمت بیت کوین یافت. وب‌سایت بیت‌اینفوچارتس (BitInfoCharts) با انتشار نموداری نشان داده است که قیمت بیت کوین به‌رغم نوسانات نرخ هش، راه خودش را رفته و در برهه‌های مختلف، افزایش یا کاهش را تجربه کرده است. اینگو فیدلر (Ingo Fiedler)، هم‌بنیان‌گذار بلاک چین ریسرچ لب (Blockchain Research Lab) طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفته است که زیرساخت‌های اعطای وام، احساسات حاکم بر بازار و جو رقابتی میان ماینرها می‌توانند بر نرخ هش بیت کوین تأثیرگذار باشند. وی می‌گوید:

یک بازار استقراض بالغ به ماینرها اجازه می‌دهد تا بتوانند به سرمایه بیشتر با نرخ بهره کمتری برای تأمین مالی هزینه‌های خود دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، افزایش بهای بیت کوین طی چند ماه اخیر و احساسات مثبت حاکم بر بازار نیز می‌توانند فعالیت ماینرها را تقویت کنند.

فیدلر می‌افزاید:

ظرفیت‌های مازاد برای استقراض مالی، فضای مانور را برای ماینرها به‌منظور کسب سهم بیشتر از بازار گسترش می‌دهد.

خلاصه آنکه افزایش نرخ هش، خبر خوبی برای امنیت بلاک چین است. هرچه نرخ هش بالاتر باشد، حصار ایمنی بلاک چین مستحکم‌تر می‌شود. اگر کسی درصدد حمله به بلاک چین باشد، باید کنترل دست‌کم ۵۱ درصد از نرخ هش را در دست بگیرد؛ از این رو، هرچه نرخ هش بالاتر باشد، ترتیب دادن چنین حمله‌ای دشوارتر می‌شود.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید