1401/05/20

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

نگاهی به گزارش فصل بهار وتجارت / عوامل موثر در سودسازی بانک تجارت کدامند؟

نگاهی به گزارش فصل بهار وتجارت / عوامل موثر در سودسازی بانک تجارت کدامند؟

نگاهی به گزارش فصل بهار وتجارت / عوامل موثر در سودسازی بانک تجارت کدامند؟

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از اقتصاد آنلاین

به گزارش اقتصادآنلاین؛ نگاهی به روند سود سازی بانک تجارت از سال 1397 دو نکته قابل توجه دارد؛ اولاً این بانک از نیمه اول سال 1398 در تمام فصول توانسته سود شناسایی کند. در حالی که پیش از آن، این بانک با زیان همراه بود. ثانیاً روند سودسازی بانک تجارت روند نوسانی را ثبت کرده است و در برخی فصول شاهد جهش چشم گیر در سودسازی آن بودیم.

نگاهی به اجزای درآمدی بانک تجارت نشان می‌دهد که هر چند مثبت شدن خالص درآمد تسهیلات یکی از عوامل مهم در سودساز شدن بانک تجارت است اما دو منبع درآمدی مبادلات ارزی و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری نقش اصلی را در سود سازی این بانک ایفا می‌کند. در فصولی که بانک تجارت با جهش سودسازی همراه شده که یکی از دو منبع درآمدی مبادلات ارزی یا سود حاصل از سرمایه‌گذاری با افزایش قابل توجهی روبرو شده است. نمودار زیر روند سود فصلی به ازای هر سهم و منابع درآمدی بانک تجارت را از سال 1397 نشان می‌دهد:

Untitled

همانگونه که مشخص است از ابتدای سال 1397 تا پاییز سال 1398 به جز در یک فصل، بانک تجارت همواره زیان ساخته بود. اتفاقاً زمستان سال 1397 یعنی همان فصلی که این بانک موفق به شناسایی سود شده بود، شاهد افزایش قابل توجه درآمد حاصل از مبادلات ارزی بودیم. پس از پاییز سال 1398 هر چند این بانک توانست در تمام فصول سود به ازای هر سهم شناسایی کند اما در فصولی شاهد جهش سودسازی بودیم که یکی از دو جز درآمدی مبادلات ارزی و سود سرمایه‌گذاری با افزایش همراه بود.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *