1402/03/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

نحوه ثبت نام وام سهام عدالت | کارت اعتباری سهام عدالت

نحوه ثبت نام وام سهام عدالت | کارت اعتباری سهام عدالت

نحوه ثبت نام وام سهام عدالت | کارت اعتباری سهام عدالت

دولت‌ها همواره سعی می‌کنند برای کمک به‌ مردم وام‌های فوری مختلفی ارائه کنند. برای مثال می‌توان به وام فوری مسکن، وام ازدواج و وام درمان اشاره کرد که متقاضیان با ارائه مدارک خاصی می‌توانند آن‌ها را دریافت نمایند. وام فوری ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن با نرخ ۵ درصد یکی از این وام‌ها بود که شش ماه پیش از تصویب آن می‌گذرد، اما سازمان برنامه و بودجه باید ضمانت‌نامه پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات تا ۱۸ درصد را ارائه کند که هنوز این کار را انجام نداده است.

حال دولت قصد دارند وام سهام عدالت را بدون ضامن برای سهامداران این طرح ارائه کند. سرمایه‌گذاران زیادی هم از این طرح استقبال کرده‌اند و همین مسئله باعث شده است سؤالات زیادی در این باره ایجاد شود که در ادامه همه آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید

قیمت و ارزش روز سهام عدالت

وام سهام عدالت چقدر است؟

در این طرح سهام‌دارانی که برگه‌های یک میلیون تومانی دارند، می‌توانند ۱۴ میلیون تومان وام سهام عدالت دریافت کنند.علاوه بر این، سهام‌دارانی که برگه‌های ۵۰۰ هزار تومان دارند، نیز می‌توانند ۷ میلیون تومان دریافت کنند. وام سهام عدالت در قالب کارت اعتباری داده می‌شود و متقاضیان با استفاده از آن‌ها می‌توانند در فروشگاه‌های منتخب کالاهای موردنیازشان را خریداری کنند. گفتنی است که این وام به اشخاص داده می‌شود و برای مثال، خانواده‌های ۴ نفره با برگه‌های ۵۰۰ تومانی می‌توانند تا ۲۸ میلیون تومان وام بگیرند.

شرایط لازم برای دریافت وام سهام عدالت

تمام افرادی که سهام عدالت خود را آزاد نکرده و نفروخته‌اند، می‌توانندبرای دریافت این وام اقدام کنند. اگر سهامداران سهام خود را آزاد کرده اما نفروخته باشند، باز هم می‌توانند وام سهام عدالت بگیرند.

به‌عبارت دیگر، اولین شرط دریافت وام سهام عدالت این است که فرد برگه سهام عدالت و مدارک مربوط به آن را داشته باشند. علاوه بر این، به همراه داشتن کارت ملی و داشتن یک سیم کارت به نام خود سهامدار نیز ضروری است.

گفتنی است که سهام متقاضی نباید به هر دلیلی توقیف شده باشد. در نتیجه، بهتر است قبل از مراجعه به بانک‌ پرتفوی سهام خود را بررسی نمایید.

آیا وام سهام عدالت به ضامن نیاز دارد؟

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های وام سهام عدالت این است که متقاضیان آن به هیچ ضامنی نیاز ندارند. در اصل، خود سهام عدالت ضامن وام مذکور محسوب می‌شود و اگر متقاضیان اقساط خود را پرداخت نکنند، بانک‌ها می‌توانند سهام عدالت آن‌ها را به فروش برسانند. بازپرداخت وام سهام عدالت ۳ ساله و سود آن ۱۸ درصد است. افرادی که بتوانند در ۳۰ روز اول وام خود را تسویه کنند، نیازی به پرداخت سود ندارند.

چگونه درخواست خود برای دریافت وام سهام عدالت را ثبت کنیم؟

فعلاً امکان دریافت وام سهام عدالت با ۱۰۰ درصد سهام به وجود نیامده است و متقاضیان فقط می‌توانند با ۶۰ درصد از سهام شرکت‌های استانی وام بگیرند. بانک‌های تجارت و ملی برای اعطای این وام پیش‌قدم شده‌اند و بسته به سهام متقاضیان، به آن‌ها ۷ تا ۱۳ میلیون تومان وام می‌دهند.

کارت اعتباری وام سهام عدالت

بعد از اتمام ثبت‌نام ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا کارت اعتباری سهام عدالت به نام متقاضی منتشر گردد. وام سهام عدالت بانک ملی را فقط می‌توانید در فروشگاه‌های رفاه، وین مارکت و فروشگاه‌های دارای دستگاه پوز سداد با QR  کد استفاده کنید. سایر بانک‌ها هم شرایط خاص خودشان را خواهند داشت. علاوه بر این، متقاضیان با مراجعه به منوی کارت اعتباری در بخش نشان بانک‌ها می‌توانند وام خود را دریافت نمایند.

فرایند ثبت‌نام این وام به‌صورت غیرحضوری و با استفاده از نرم‌افزارهای مربوطه هم انجام می‌شود و ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد. برای  انجام این کار کافی است به نرم‌افزار بانک موردنظرتان بروید و شیوه‌نامه دریافت و پرداخت وام را مطالعه نمایید. سپس، با قبول قوانین موجود می‌توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

بیشتر بخوانید

ورود به سامانه سهام عدالت با کد ملی | مشاهده و استعلام سهام

اقساط وام سهام عدالت

افرادی که قصد دریافت وام سهام عدالت را دارند، می بایست از میزان اقساط وام سهام عدالت 1402 مطلع باشند تا بررسی کنند که آیا توانایی بازپرداخت این وام را دارند یا خیر؟ در ابتدا، همانطور که گفته شد، میزان مبلغ کل وام سهام عدالت به میزان قیمت سبد روز سهام عدالت متقاضی بستگی دارد؛ چرا که میزان مبلغی که قرار است به سهامداران مشمول سهام عدالت به عنوان مبلغ وام تعلق گیرد، تنها 30 درصد از کل سهام عدالت افراد می باشد.

بنابراین، میزان اقساط وام سهام عدالت، به طور دقیق، مشخص نیست؛ چرا که میزان مبلغ کل ارزش سهام عدالت و همچنین، وام سهام عدالت، روز به روز در حال تغییر است و نمی توان تعیین کرد که میزان اقساط وام سهام عدالت ۱۴۰۲، به چه میزانی می باشد. اما به هر حال، با توجه به میزان سود وام سهام عدالت و مدت بازپرداخت این وام، می توان مبلغ اقساط وام سهام عدالت را پیش بینی کرد.

لازم به ذکر است که نرخ سود وام سهام عدالت، 18 درصد است. در 5 ماه ابتدایی که این وام به افراد داده می شود، اشخاص، هیچ مبلغی را به عنوان قسط پرداخت نمی کنند؛ اما بعد از گذشت 5 ماه، افراد ملزم هستند که اقساط مربوط به وام سهام عدالت را به صورت ماهانه پرداخت نمایند. مدت بازپرداخت وام سهام عدالت، 3 سال یا همان 36 ماه است که دریافت کنندگان این تسهیلات موظف هستند، کل مبلغ وام را در این مدت زمان پرداخت نمایند.

به طور مثال، اگر فردی بتواند 5 میلیون تومان وام، از سهام عدالت دریافت کند، می بایست که در اقساط 36 ماهه، کل مبلغ وام و همچنین، سود آن را به بانک ارائه دهنده وام پرداخت کند. با توجه به اینکه سود وام سهام عدالت، 18 درصد است و مدت بازپرداخت وام سهام عدالت 36 ماه می باشد. بنابراین، اگر فردی بخواهد 5 میلیون تومان وام سهام عدالت دریافت کند، می بایست به صورت ماهانه، حدود 150 هزار تومان، قسط وام را بپردازد.

توجه داشته باشید، بدیهی است که میزان اقساط ذکر شده، کاملا تقریبی بوده و اشخاص، می بایست قبل از دریافت وام سهام عدالت، از بانک مد نظر خودشان، حتما میزان اقساط وام سهام عدالت را استعلام بگیرند و سپس، در صورتی که توانایی باز پرداخت وام سهام عدالت را داشتند، اقدام به دریافت کارت اعتباری وام سهام عدالت کنند.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *