1402/03/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

میخکوب کردن ارز نیمایی، قیمت‌ کالا و ارز در بازار آزاد را کنترل نمی‌کند ‌

میخکوب کردن ارز نیمایی، قیمت‌ کالا و ارز در بازار آزاد را کنترل نمی‌کند ‌

میخکوب کردن ارز نیمایی، قیمت‌ کالا و ارز در بازار آزاد را کنترل نمی‌کند
‌

مصطفی بختیاری مدیرعامل کارگزاری بانک دی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) در خصوص وضعیت فعلی بازار سهام بیان کرد: مشکل اصلی بازار سرمایه ما این است که سرمایه‌گذاران نسبت به سیاست‌های دولت در قبال صنایع و شرکت‌ها اطمینان خاطر ندارند و مشخص نیست چنانچه سودی برای شرکتی برآورد شد، با یک مصوبه یا دستورالعمل خلق‌الساعه، این سود دستخوش تغییر و تحول نگردد.

وی اضافه کرد: نکته تلخ تر آن جاست که تمامی سرمایه‌گذارانی که در یک سال گذشته، پول خود را از بازار سهام خارج کرده و در بازارهای موازی از جمله خودرو، طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، برنده بوده‌اند. به همین دلیل هم حجم معاملات بازار سهام به شدت افت داشته و در مقابل، معاملات بازارهای فیزیکی پرحجم است.

بختیاری ادامه داد: نکته سوم این جاست که سرکوب نرخ ارز و اصرار به تعیین نرخ دستوری در سامانه نیما موجب شده رانت عظیمی نصیب عده‌ای خاص در کشورمان شود.

وی افزود: دلار 28500 تومانی، انگیزه‌ای برای صادرات قاچاق ایجاد کرده است. میخکوب کردن نرخ ارز، اتفاقی است که در دوره‌های قبل هم در اقتصاد ما سابقه داشته و البته که هرگز تجربه موفقیت آمیزی در این زمینه حاصل نشده است. سیاست‌های این‌چنینی نمی‌تواند بیش از چند ماه اجرایی شود و شخصاً معتقدم ظرف ماه‌های آینده دولت و بانک مرکزی، ناچار به اصلاح نرخ‌های نیمایی خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه ضمن تاکید بر تبعات سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما اظهار کرد: به نظر می‌رسد تمرکز سیاست‌گذاران بیشتر معطوف به مهار نرخ ارز در سامانه نیما بوده و به بازار آزاد کمتر توجه شده است. سیاست‌گذاران تصور می‌کنند تمام کالاها و خدمات در کشور ما با دلار 28500 تومانی قیمت‌گذاری می‌شود؛ در حالی که در واقعیت چنین نیست و شاید اگر به جای سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما، نرخ های بازار آزاد مدیریت می شد، مشکلات کمتری داشتیم.

بختیاری خاطرنشان کرد: این شرایط نمی‌تواند در بلندمدت پایدار باشد و قطعاً هر چه مدت زمان سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما افزایش یابد، رانت بیشتری هم توزیع خواهد شد. کما اینکه در چند سال ابتدای دهه 90 که دسترسی بیشتری به منابع ارزی داشتیم، در سایه کنترل بازار ارز، تمامی بازارها آرامش داشت. کنترل نرخ ارز در سامانه نیما کمکی به مهار تورم نمیکند و گواه این ادعا، افزایش قیمتی است که در چند ماه گذشته در بازارهای مختلف شاهد بوده ایم. کنترل تقاضای ارز در بازار آزاد در گرو ایجاد امنیت اقتصادی و هدایت سرمایه‌گذاران به حوزه تولید خواهد بود.

وی در خاتمه با اشاره به ارزندگی بازار سهام گفت: به هر حال نرخ 28500 تومانی دلار در سامانه نیما همیشگی نخواهد بود و دیر یا زود سیاست‌گذاران می‌پذیرند که نرخ‌های نیما هم باید روندی منطقی داشته باشند تا از رانت و فساد جلوگیری شود. با این فرض، قطعاً بازار سرمایه هم رشد خواهد کرد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *