2024/07/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

موتور محرکه اقتصاد کشور، مشارکت بخش خصوصی است

موتور محرکه اقتصاد کشور، مشارکت بخش خصوصی است

موتور محرکه اقتصاد کشور، مشارکت بخش خصوصی است

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بیان کرد: با توجه به تنگناها و مشکلاتی که دولت دارد، قطعاً موتور محرکه اقتصاد بخش خصوصی خواهد بود. به همین خاطر تلاش می‌شود مشارکت بخش خصوصی را در بخش‌های مختلف بازار سرمایه؛ چه از منظر تامین مالی و چه از منظر ارائه گزینه های سرمایه‌گذاری برای مردم داشته باشیم. امیدواریم بتوان کانال‌های دائمی ایجاد کرد که بتوان این مسائل را حل کرد.

وی در خصوص مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی اظهار کرد: بحث مربوط به مواد اولیه مفصل‌تر از آن است که در یک جلسه بتوان آن را مطرح کرد. با توجه به تجربه چندین سال فعالیت در بورس کالا می‌دانم برخی سهمیه‌ها در بهین یاب بسیار بالاست‌. سال 96 و 97 تلاش شد اطلاعات مربوط به سهمیه ها جمع‌آوری و نگهداری شود و نمودارهای تهیه شده نشان داد هر زمان نرخ ارز افزایش می‌یابد، تقاضا در بهین یاب هم افزایش پیدا میکند، مثلاً در مورد پت نساجی، PP پتروشیمی، PVC و…

وی افزود: به همین دلیل هم از اصناف و انجمن‌های تخصصی درخواست کردیم این اطلاعات را پالایش کنیم. اما بعضاً در مورد برخی محصولات عرضه شده در بورس کالا، چند برابر حجم عرضه، تقاضا ایجاد می‌شود و اگر همه تقاضاها در بهین یاب وارد شود، قطعاً حجم تقاضا بیش از اینها خواهد بود.

عشقی ادامه داد: نکته دیگر این جاست که قیمت پایه بر مبنای ارز نیمایی تعیین شده که اتفاقا این موضوع منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود. چرا که وقتی قیمت پایه را عددی بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی در نظر بگیریم، تقاضا افزایش پیدا می‌کند. هر کالایی با قیمت پایین‌تر از قیمت واقعی عرضه شود تقاضای کاذب به همراه خواهد داشت. این قیمت کاذب خود رقابت ایجاد کرده و قیمت‌ها را افزایش خواهد داد.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: سیاست ما در بورس کالا ایجاد رقابت نیست؛ رقابت کاذب نشان‌دهنده یک اختلال است. وقتی مشکل جدی در حوزه رقابت یک محصول اتفاق می‌افتد باید به دنبال راهکار بگردیم. مشخصا در مورد پت پتروشیمی و نساجی و نیز برخی گریدهای PP، نیازمند واردات هستیم. امیدواریم با پیگیری‌های ما و مکاتبات شما با نهادهای ذیربط، سازوکاری فراهم شود تا واردات انجام شده و کمبودی نباشد. البته که در بورس کالا هم، تمام کالاها رقابتی نیست و بعضی کالاها با دلار 28500 تومان معامله می‌شوند. میانگین دلار پتروشیمی ها در بورس کالا حدود 35 هزار تومان است. در مورد مشکلات مربوط به پست نساجی هم معتقدم تعداد ثبت سفارش شرکت‌های بزرگ باید متفاوت با شرکت‌های کوچک باشد و اگر اینطور نیست؛ با ما مکاتبه کنید تا این مشکل برطرف شود.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید