1401/03/05

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

“مقاومت” مچ سرخ بازار را خواباند

“مقاومت” مچ سرخ بازار را خواباند

“مقاومت” مچ سرخ بازار را خواباند

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از بورس نیوز

به گزارش بورس‌نیوز؛ روند معاملات امروز بازارسرمایه کاملا در دریایی آرام سپری شد تا در نزدیکی ساعت 12، تابلوی بازار شاخص سبز 0.1 دهم درصدی را هم به خود ببیند و به استقبال مسیر سبز بهاری حرکت کند.

امروز صبح در پیش‌گشایش، رمز بازار را “مقاومت” اعلام کردیم و روند بازار کاملا نشان داد که مقاومت در برابر فروش‌ها و نقدشونده‌ها می‌تواند مقابل سرخی و فروش بی‌مهابای حقوقی‌ها را بگیرد که این موضوع از صف‌نشینی‌ها کاملا نمود پیدا کرد.

“پول هوشمند” امروز هم دیار خودرو و بانکی‌ها را ترک گفت و همان پالایشی‌ها را مقصد نخست خود اعلام کرد پراکه سرمایه‌گذاری در گروه‌های برجامی، برای “پول هوشمند” آبی را گرم نکرد.

البته نباید از این نکته گذشت که نقدینگی در زیرپوست تمام گروه‌ها حرکت کرد اما؛ استرس و ریسک سهم‌های بزرگ، باب میل سرمایه‌گذاران نبود چراکه نوسان احتمالی امروز و فردا، کاملا هشدار سرخی برای سرمایه‌گذاری‌ها به‌میان می‌آمد.

پله‌ای که شاخص بر آن ایستاد

با نگاهی به تابلوی مرجع بازارسرمایه می‌توان مشاهده کرد که امروز شاخص از سرخی به سبزی تغییر مسیر داد و در تابلوی معاملات می‌توان شاهد بر این نکته بود که این شاخص با رشد 2 هزار و 379 واحدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 0.18 درصد افزایش داشته و به پله یک میلیون و 335 هزار واحدی نزول پیدا کرده است.

اما؛ شاخص هم‌وزن گویای آن بود که کاهش این شاخص ادامه داشته امروز نیز این شاخص 368 واحدی کاهش نسبت به روز معاملات گذشته، افت 0.11 درصدی را دید.

نماد‌های تاثیرگذار امروز که شاخص را بدین گونه ترسیم کردند شامل “کگل”، “شتران”، “کچاد”، “شستا” و “فولاد” بود.

ولی اگر بخواهیم به پرتراکنش‌های بازار نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، باید به سهم‌هایی مانند “شستا” با تعداد 18,050 معامله، “شتران” با تعداد 10,225 معامله، “خودرو” با تعداد 8,595 معامله، “خساپا” با تعداد 7,148 معامله، “شپنا” با تعداد 5,921 معامله، “شبندر” با تعداد 5,900 معامله و “فولاد” با تعداد 4,904 معامله اشاره داشت.

مجموع ارزش معاملات امروز بازارسرمایه به 3 هزار و 477 میلیارد تومان رسید و این درحالی است که ارزش نقدی امروز بورس تهران بیش از 2 هزار و 942 میلیارد تومان حکایت می‌کرد.

امروز در بازارسرمایه 5 میلیارد و 765 هزار برگه سهم را در بیش از 326 هزار معامله در خود به ثبت رساند.

برپایه این گزارش باید اشاره داشت که گروه‌های «فرآورده‌های نفتی» با حجم معامله 309 میلیارد تومان، «خودرو» با حجم معامله 233 میلیارد تومان، «بانک ها» به ارزش معامله 214 میلیارد تومان، و «شیمیایی» با حجم معامله 171 میلیاردتومان جزو برترین‌های صنعت امروز بودند.

جریان نقدینگی و صف‌ها به کدام سمت و سو حرکت کرد

با نگاهی به وضعیت ورود و خروج نقدینگی امروز می‌توان دریافت که تعداد 245 سهم در بخش مثبت قرار داشته و تعداد 82 سهم نیز جزو قفل در صف‌های خرید هستند که ارزش (249.4 میلیارد تومان) را دارند و از سوی دیگر، تعداد 345 در بخش سرخ بازار حضور داشته که 78 نماد در صف‌فروش ایستاده‌اند و ارزش آن نیز به (179.4 میلیارد تومان) می‌رسد.

برپایه این گزارش، ارزش صف خرید و ورود نقدینگی به تک‌سهم‌ها بیشتر واکنش نشان داده و نماد‌هایی مانند “وسالت” به ارزش 28,7 میلیارد تومان، “شلرد” به ارزش 25,2 میلیارد تومان، “کدما” به ارزش 16,1 میلیارد تومان، “خبنیان” به ارزش 14,1 میلیارد تومان، و”کمنگنز” به ارزش 11,3 میلیارد تومان، جزو ارزشمندترین‌های صف‌نشین سبزپوش بودند.

از سوی مقابل نیز جریان خروجی نقدینگی از سهم‌ها کماکان ادامه دارد؛ نماد‌های “انرژی 1″، “غدشت”، “وحافظ”، “خنصیر” و “شرنگی” جزو نماد‌های غضب کرده نقدینگی هستند.

نقدینگی به کدام نماد‌ها رفت و آمد داشت

در مجموع می‌توان اینگونه بیان کرد که بازارسرمایه از 415 میلیارد تومان پول هوشمند پذیرایی کرد و به میزان یک هزار و 483 میلیارد تومان نیز خروج پول هوشمند در بازار ثبت شد و خروج نقدینگی (خرید حقوقی) 217 میلیارد تومانی را متاسفانه مشاهده کردیم.

“کگل” 15 میلیارد تومان، “اتکام” 15 میلیارد تومان، “بالاس” 12 میلیارد تومان، “شتران” 10 میلیارد تومان، “کچاد” 5 میلیارد تومان، بیشترین ورود پول حقیقی را به خود اختصاص دادند.

از طرف دیگر، “وگردش” 26 میلیارد تومان، “بپاس” 17 میلیارد تومان، “فملی” 15 میلیارد تومان، “خودرو” 13 میلیارد تومان خروج نقدینگی را به ثبت رساندند.

معاملات بلوکی و کد به کد

نماد‌های “تاصیکو”، “میدکو”، “غسالم، “دروز”، “رانفور” و “غمارگ” جزو نماد‌های بلوکی امروز بازار بودند و نماد‌ی تاکنون در بخش کد به کد مشاهده نشده است.

حجم‌های مشکوک در روز متعادل بازارسرمایه

امروز نیز می‌توان در جست‌وجوی سهم‌های با حجم مشکوک گشت به نماد‌های “وگردش” با حجم معامله 56.8 میلیون برگه سهم (چهاربرابر میانگین حجم ماه)، “اتکام با حجم معامله 47.35 میلیون برگه سهم (بیش از 48برابر میانگین حجم ماه)، “وبرق” با حجم معامله 3.2 میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، “سیمرغ” با حجم معامله 8.8 میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) و “گنگین” با حجم معامله 5 میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) اشاره کرد.

حقوقی چه زمانی ماسک حقیقی‌ها را از صورت برمی‌دارند!

بازارسرمایه این روز‌ها با مُسکن مقطعی رشد نرخ نفت و کامودیتی‌ها و البته خوشبینی به برجام توانست گام‌های صعودی را بردارد اما؛ نباید از این نکته گذشت که از حدود اواسط هفته گذشته، حقوقی‌ها نیز بخاطر فروش مقداری سهم، ترمز بازار را نکشیدند تا بتوانند با ایفای نقش بازیگری خود نقدینگی مدنظر خود را از بازارسرمایه بدست آوردند.

اینکه امروز بازارسرمایه در پایان روند معاملات ارزی(Arzee.ir) سبز پوشی را به سهامداران داد نشانگر پایان سال ماهیگیری حقوقی‌ها از بازارسهام است و احتمالا اگر اتفاق‌های عجیبی که تنها در بورس ایران رخ می‌دهد، رقم زده نشود بورس به ادامه سبزپوشی خود ادامه دهد.

از سوی دیگر تحلیلگران بر این باورند که اگر بودجه سال 1401 بدون تغییر از شورای نگهبان نمره قبولی بگیرد، احتمال اینکه دولت در سال آینده مجددا بر سر سفره نفتی‌ها بنشیند و نان در کاسه ماست اوراق فروشی نزند، بورس می‌تواند طی چند ماه مقداری از زیان سهامداران را جبران کند.

از طرفی، حقوقی‌های فروشنده که با کد حقیقی‌ها ظاهر شده‌اند نیز به‌مرور زمان لباس حقوقی خود را بر تن کرده و دوباره با لباس فرماندهی در سهم خود، حکومت می‌کنند.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *