2024/06/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

معاملات گواهی سپرده نفت و میعانات گازی، به‌زودی در بورس انرژی راه‌اندازی می‌شود

معاملات گواهی سپرده نفت و میعانات گازی، به‌زودی در بورس انرژی راه‌اندازی می‌شود

معاملات گواهی سپرده نفت و میعانات گازی، به‌زودی در بورس انرژی راه‌اندازی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر با اشاره به الزام توسعه راهکارهای فروش نفت‌ خام در ایران، در تشریح اقدام‌های انجام‌شده در این شرکت طی یک سال گذشته برای تحقق این هدف گفت: استفاده از ظرفیت بورس انرژی برای فروش نفت و اوراق مبتنی بر آن از اقدام‌های انجام‌شده برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی در متنوع‌سازی راه‌های فروش نفت بوده است.

وی افزود: مخازن شرکت ملی نفت ایران به‌منظور معامله گواهی سپرده نفت‌ خام و میعانات گازی در بورس انرژی ایران پذیرش شده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تاکید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به توسعه راهکارهای فروش نفت و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی اظهار کرد: در یک سال گذشته اقدام‌هایی در شرکت ملی نفت ایران برای پاسخ به این نیاز انجام شده است.

خجسته‌مهر در این باره گفت: دی‌ماه سال 1400 به مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران ماموریت داده شد تا با قید فوریت نسبت به تهیه و تدوین طرح جامع فروش و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی بورس انرژی ایران اقدام کند.

وی درباره اقدام‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های بورس انرژی ایران گفت: در مرحله نخست، کارگروهی مشترک بین مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت و بورس انرژی ایران تشکیل شد، سپس استفاده از ظرفیت بورس انرژی ایران در افزایش ‌فروش فیزیکی محصولات شرکت ملی نفت مدنظر قرار گرفت و پس از آن طرح فروش نفت ‌در قالب ابزار استاندارد گواهی سپرده کالایی نفت‌خام با هدف توسعه ابزارهای فروش، تضمین و توثیق و انتشار اوراق آتی، همچنان ایجاد شاخص بومی برای قیمت‌گذاری نفت در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

معاون وزیر نفت در ادامه سخنان خود درباره مراحل تهیه و تدوین طرح اولیه گواهی سپرده نفت‌ خام اظهار کرد:‌ این طرح با برگزاری بیش از 300 ساعت نشست کارشناسی در بخش مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت تدوین و در مرحله بعدی با برگزاری ‌نشست‌های کارشناسی فشرده میان کارشناسان مدیریت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار، مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی، مدیریت مالی و مدیریت حقوقی تکمیل شد، سپس‌ ‌در نشست‌های هیئت مدیره مطرح و با حمایت اعضا روبه‌رو شد.

خجسته‌مهر ادامه داد: ‌پس از دریافت موافقت اولیه، این طرح به‌منظور ارائه به دیگر متخصصان و مجموعه‌های مختلف آماده‌سازی شد و جلسه‌های فشرده کارشناسی با نهادهای مرتبط به‌مدت بیش از هزار ساعت در پنج ماه تا اوایل شهریورماه 1401 ادامه یافت و تغییرات لازم به‌منظور پخته‌ شدن و تهیه طرح نهایی اعمال شد.

به گفته وی، در این مرحله قریب به 30 نهاد و سازمان در جریان کلیات طرح گواهی سپرده کالایی نفت‌ خام قرار گرفتند و با آنها مشورت شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در پایان شهریورماه امسال طرح نهایی گواهی سپرده نفت‌خام در شرکت ملی نفت ایران به سرانجام رسید، افزود: پس از نهایی‌ شدن طرح، هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ‌با اخذ اجازه از وزیر نفت فرآیند تهیه و تدوین مصوبه این گواهی را آغاز کرد.

خجسته‌مهر به همکاری با سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد و گفت: مصوبه ضوابط اجرایی راه‌اندازی انتشار گواهی سپرده کالایی نفت و معاملات مربوط به آن در بورس انرژی ایران طی نشست سیزدهم دی‌ماه امسال شورای اقتصاد مصوب و برای اجرا ابلاغ شد.

وی تصریح کرد: برای این طرح و انجام مقدمات آغاز به‌کار آن جدول زمان‌بندی تدوین شده است که پذیرش کالاهای شرکت ملی نفت شامل نفت سنگین، سبک و میعانات گازی و پذیرش انبارهای شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی، همچنین تهیه دستورالعمل‌های لازم برای انجام مراحل مختلف انتشار گواهی و تصویب آن‌ها از سوی بورس انرژی و آموزش کارگزاران در زمره مهم‌ترین فعالیت‌های انجام‌شده از سوی بورس انرژی برای رونمایی از این ابزار نو است.

معاون وزیر نفت در پایان گفت: به‌زودی معاملات این گواهی‌ها در بورس انرژی آغاز خواهد شد ‌که جزئیات آن از طریق بورس به اطلاع عموم خواهد رسید.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید